rph bm
DESCRIPTION
dTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh : 18 Mac 2014
Masa : 11.15 am – 12.15 pm
Tahun : 4 Harmoni
Bilangan murid : 20 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Kekeluargaan
Tajuk : Aktiviti Keluarga
Standard Kandungan1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata,
perkataan, frasa dan ayat dengan betul.2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai
sumber dengan sebutan yang betul.3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan
betul dan kemas.
Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :1.2.6 Mendengar, memahami dan menyebut jenis-jenis ayat dengan struktur binaan
ayat yang betul dan tepat.2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan
apitan daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.3.2.6 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dengan betul dan kemas.
Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata nama am, kata nama khas, kata ganti nama, kata hubung dan kata panggilan.
Sebutan Dan Intonasi: Ayat penyata, ayat Tanya, ayat seru,
tanda baca Kosa Kata : Salasilah, berhijrah, subjek, predikat,
melentur, menerapkan, berkat, bingkisan, jati diri, melayari, melentur, harmoni, model
Langkah / Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi( 5 minit )
Lagu :Lenggang Kangkung
1.Guru memainkan lagu Lenggang Kangkung.
2.Murid menghayati senikata lagu
Startegi & Kaedah : Berpusatkan murid Berpusatkan bahan
Teknik pengajaran :
Langkah / Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
tersebut.3.Murid menyanyi
lagu dengan iringan muzik.
4.Murid dibimbing menyenaraikan secara lisan aktiviti yang dilakukan bersama keluarga.
Eksposisi
ABM / Resos : Radio Cakera Padat
Pengisian kurikulum : Nilai-nilai murni
o Menghormati orang lain
Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran berfikir : o Membuat kaitan
Kosa Kata : melancong riadah rumbia
Langkah 1:( 15 minit )
Mencari Maklumat :Destinasi riadah
Dialog :Ayah : Hafiz pada hujung minggu ini, ayah, Pak Ngah dan Mak Lang sekeluarga bercadang hendak berkhemah di Laman Idaman
Hafiz : Apakah yang menarik di situ, ayah?
Ayah : Banyak aktiviti yang menarik di situ. Cuba kamu lihat laman sesawang ini, Hafiz.
Hafiz : Wah cantiknya Laman Idaman ini, ayah !
1.Murid mendengar perbualan.
2.Murid memahami perbualan.
3.Murid menyebut pelbagai jenis ayat berdasarkan perbualan dengan bimbingan guru.
4.Murid menulis dialog berdasarkan laman sesawang yang dipaparkan (Salak Denai)
Tanda baca :Tanda soal (?), tanda seru (!), tanda nokhtah (.), tanda koma (,)
Startegi & Kaedah Berpusatkan murid
Teknik pengajaran : Bersoal jawab Menjana Idea
ABM / Resos : Radio
EMK : Pendidikan Alam
Sekitar
Kemahiran Bernilai tambah : Pembelajaran
Kontekstual KP-Interpersonal
Kosa Kata : Salasilah
Lenggang Kangkung
Lenggang-lenggang KangkungKangkung di dalam ragaHidup pasti beruntungBacalah dengan keluarga
Lenggang-lenggang KangkungKangkung di bawah paraBerkhemah di Laman TanjungBersama sanak saudara
Lenggang-lenggang KangkungKangkung di tepi rumbiaRiadah di kawasan kampongTentu hidup sihat bahagia
Lenggang-lenggang KangkungKangkung berbatas-batasBersama keluarga melancongTentu dapat pengalaman luas
Langkah / Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Langkah 2:( 15 minit)
Membaca :
Petikan :Buku Teks (muka surat 3)
Pencarian maklumat di laman sesawang :Salak Denai
1.Murid membaca dan memahami teks.
2.Murid dibimbing mengenalpasti ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan.
3.Murid mencari maksud ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan menggunakan kamus.
Startegi & Kaedah : Berpusatkan murid Berpusatkan bahan
Teknik pengajaran Perbincangan Menghubungkait
ABM / Resos : Buku teks
EMK : Pendidikan Alam
Sekitar KP-Verbal linguistik
Kemahiran Bernilai tambah : Kecerdasan pelbagaio Interpersonal
Kosa Kata : Keselamatan Penternakan Mengagumka
Langkah 3:( 20 minit)
Penulisan :
DiariBuku Teks (muka surat 4)
1.Murid membaca dan memahami petikan.
2.Murid menulis catatan dengan kemas dan betul.
3.Murid menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang diberikan oleh guru.
Startegi & Kaedah : Berpusatkan murid
Teknik pengajaran : Latih tubi Menghubung kait
ABM / Resos : Buku teks
Pengisian kurikulum : Pendidikan Alam
Sekitar BCB-Bacaan intensif
Kemahiran Bernilai tambah : Kemahiran berfikiro Menjana idea
Kosa Kata :
Langkah / Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Diari Subjek Predikat
Penutup:( 5 minit)
Rumusan isi pelajaran
Murid merumus isi pelajaran dengan penerangkan maksud kekeluargaan dalam Islam beserta batas-batas pergaulan dan aurat yang sesuai mengikut situasi.
Guru member tugasan untuk persediaan pelajaran akan datang.
Startegi & Kaedah : Berpusatkan murid
Pengisian kurikulum : Pendidikan Agama
Kemahiran Bernilai tambah : Kemahiran belajar
cara belajar
Kosa Kata : model
Refleksi Kendiri:
………………………………………………………………………………………………...
………………………………………………………………………………………………...