rph bm 12 mei

16
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran Bahasa Malaysia Kelas 3 Jujur Hari Selasa Tarikh 12 Mei 2015 Masa 4.20 petang 5.20 petang Bil. Murid ______ / 40 Orang Tema / Tajuk EKONOMI KITA / Berjimat Amalan Mulia Fokus Utama 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul. 2.5.2 Membaca , memahami dan menaakul maklumat dalam bahan grafik dan bahan bukan grafik dengan betul. Fokus Sampingan 3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre dengan betul. 3.7.1 Menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif secara berpandu dengan betul. Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat : 1. Membaca dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat dengan betul. 2. Menulis karangan berpandukan bahan grafik dengan betul. Pengisian Kurikulum i. Ilmu : Ekonomi, Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islam ii. Nilai : Menghargai, berjimat cermat iii. KBT : Menjanakan idea, konstruktivisme (menghuraikan) iv .EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi Sistem Bahasa Kosa kata ceramah, menabung, wang saku, berjimat cermat, pembaziran Media Slaid , buku teks, lembaran kerja, kamus Penilaian 1. Membaca dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat dengan betul. 2. Menulis karangan berpandukan bahan grafik dengan betul. Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan / Bahan Set Induksi ( 5 minit) Faedah Menabung dan Cara Menabung 1. Guru menunjukkan sebuah tabung dan bersoal jawab dengan murid. BBB:- Tabung buluh

Upload: rohaya-kassim

Post on 15-Aug-2015

80 views

Category:

Education


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph bm 12 mei

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Bahasa Malaysia

Kelas 3 Jujur

Hari Selasa

Tarikh 12 Mei 2015

Masa 4.20 petang – 5.20 petang

Bil. Murid ______ / 40 Orang

Tema / Tajuk EKONOMI KITA / Berjimat Amalan Mulia

Fokus Utama 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.

2.5.2 Membaca , memahami dan menaakul maklumat dalam bahan grafik dan bahan bukan grafik dengan betul.

Fokus Sampingan 3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre dengan betul.

3.7.1 Menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif secara berpandu dengan betul.

Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Membaca dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat dengan betul.

2. Menulis karangan berpandukan bahan grafik dengan betul.

Pengisian

Kurikulum

i. Ilmu : Ekonomi, Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islam

ii. Nilai : Menghargai, berjimat cermat

iii. KBT : Menjanakan idea, konstruktivisme (menghuraikan)

iv .EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi

Sistem Bahasa Kosa kata – ceramah, menabung, wang saku, berjimat cermat, pembaziran

Media Slaid , buku teks, lembaran kerja, kamus

Penilaian 1. Membaca dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat dengan betul.

2. Menulis karangan berpandukan bahan grafik dengan betul.

Page 2: Rph bm 12 mei

Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan / Bahan

Set Induksi

( 5 minit)

Faedah Menabung dan Cara Menabung

Faedah Menabung

-menanamkan sikap berjimat cermat

-mengelakkan pembaziran wang

-simpanan wang untuk masa depan

Cara Menabung

-menyimpan lebihan wang saku

-menyediakan tabung di rumah

1. Guru menunjukkan sebuah tabung dan bersoal jawab dengan murid.

Contoh soalan:

-Apakah benda ini?

-Apakah kegunaan benda ini?

- Nyatakan faedah-faedah menabung.

-Bagaimanakah caranya kita boleh menabung?

BBB:-

Tabung buluh

KBT:-

KB – Menjana idea, Kontekstual(menghubungkaitkan

KP-Verbal linguistik,

Intrapersonal

Ilmu :

Ekonomi

Nilai:

Berjimat cermat

Rasional

Langkah 1

(15 minit )

Faedah Menabung

-menabung bermaksud menyimpan wang

-kebaikan menabung dapat mengamalkan sikap berjimat cermat

-mempunyai wang simpanan

-membantu keluarga

1. Guru mengedarkan petikan tentang faedah menabung.

2. Murid membaca teks secara mentalis.

3. Beberapa orang murid diminta membaca teks secara mekanis.

4. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan teks.

5.Guru membuat rumusan.

BBB:Petikan teksKamus

KBT: KB-Menjana idea

KP-Verbal linguistikInterpersonal

Nilai:BekerjasamaBerani

Langkah 2

( 15 minit )

Membaca dan menaakul bahan grafik.

1.Murid dibahagikan kepada 8 kumpulan.

2. Murid berbincang untuk menghasilkan karangan berpandukan bahan grafik.

3.Murid membentangkan hasil perbincangan dengan membaca karangan yang telah lengkap.

4. Guru membimbing murid lain membuat

penilaian dari segi kesalahan ayat.

5. Guru membuat rumusan.

BBM :

Lembaran kerja

KBT :

KB - Mengenal pasti

KP-Interpersonal, verbal linguistik

Nilai:

Bekerjasama

Page 3: Rph bm 12 mei
Page 4: Rph bm 12 mei

BAHAGIAN / MASA

AKTIVITIFOKUS PEMBELAJARAN /BUTIR MENGAJAR

ORGANISASI PENGELOLAAN

CATATAN / ALATAN

Permulaan

(5 minit) Memanaskan badan:

Senaman regangan

1. Memanaskan badan:

Berlari anak di kawasan padang

1. Guru memastikan tahap kesihatan pelajar dan menasihati murid yang kurang sihat supaya melakukan aktiviti mengikut kemampuan sendiri.

2. Guru mengiringi pelajar menjalankan aktiviti memanas badan. (berlari anak di kawasan padang)

PP PP PPPP PP

PP PPPP PPPP G PPPP PPPP PP

PP PPPP PP PPP = Pelajar

G = Guru

2. Apabila wisel ditiup dengan panjang, murid membentukkan satu bulatan.

3. Murid melakukan senaman regangan dalam bulatan mengikut lakuan guru.

Regangan kepala

1. Pusingkan tengkuk ke kiri dengan meletakkan tangan di sisi pipi dan tahan selama 8 saat.

2. Ulang perlakuan

Alatan:

Wisel, skital, bola

Strategi:

Memusatkan guru dan murid.

Page 5: Rph bm 12 mei

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani

Kelas : 2 Jujur

Tarikh : 12 Mei 2015

Masa : 3.50 petang – 4.20 petang

Bil. Murid : ________/ 39 orang

Tajuk : Menggolek Bola

Fokus : Berkebolehan menggolek bola pada satu jarak dengan lakuan yang betul.

Standard Pembelajaran:

1.4.2 Menggolek bola pada satu jarak.

2.3.2 Mengenal pasti postur badan semasa melakukan kemahiran manipulasi alatan.

5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif.

Objektif Pembelajaran :

Psikomotor : Menggolek bola dengan menggunakan sebelah tangan ke sasaran yang berbeza jarak (2meter, 3 meter, 5 meter) dengan lakuan yang betul semasa menjalankan aktiviti “Saya Menggolek Bola” dan “Menggolek Bolaku”.

Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangnya 2 fasa pergerakan yang perlu diambil perhatian semasa menggolek bola (mata pandang bola, mengayun tangan dari belakang, ikut lajak)

Afektif : Melibatkan diri secara aktif dan menunjukkan rasa keberanian semasa menerima cabaran permainan kecil “Bola Terowong”.

EMK : i. Kreativiti

: ii. Keusahawanan

Page 6: Rph bm 12 mei

Penerapan nilai : Kerjasama, tanggungjawab, yakin diri

Unsur KBKK : Membuat banding beza

Penggabungjalinan : Pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.

Kesepaduan : Sains (bahagian tubuh badan)

Bahan Sumber P&P :

Bil Bahan sumber P&P / Peralatan Jumlah

1. Wisel 1

2. Skital 12

4. Bola 6

5. Gelung 20

Page 7: Rph bm 12 mei

Mata Pelajaran dan Kelas

BAHASA MALAYSIA TAHUN 3 JUJUR

Tema/Tajuk EKONOMI KITA / Faedah Menabung

Masa 4.20 petang -5.20 petang

Standard Pembelajaran 2.5.2 - Membaca , memahami dan menaakul maklumat dalam bahan grafik dan bahan bukan grafik dengan betul.3.7.1 – Menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif secara berpandu dengan betul.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :1. Membaca dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat dengan betul.2. Menulis karangan berpandukan bahan grafik dengan betul.

Aktiviti 1.Murid membaca teks dan menaakul gambar.2.Murid berbincang membina karangan kemudian membacakan karangan.3.Murid melengkapkan karangan dengan perkataan yang sesuai.

EMK i. Ilmu : Ekonomi, Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islamii. Nilai : Menghargai, berjimat cermatiii. KBT : Menjanakan idea, konstruktivisme (menghuraikan)iv .EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi

Bahan Bantu Belajar Tabung, petikan, buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja, kamus

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid membina karangan berpandukan bahan grafik.Murid melengkapkan karangan dengan perkataan yang sesuai.

Refleksi

Mata Pelajaran dan Kelas

BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 JUJUR

Tema/Tajuk SENI DAN BUDAYA / Labu Sayong

Masa 2.00 petang -3.30 petang

Standard Pembelajaran 3.5.2 – Mencatat maklumat penting dengan betul daripada pelbagai sumber.2.5.3 – Membaca, memahami dan menaakul bahan bukan grafik untuk memindahkan maklumat kepada bentuk grafik serta ayat dengan betul.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Mencatat maklumat penting dengan betul berpandukan teks. 2. Membaca teks dan menaakul gambar untuk memindahkan maklumat dengan betul.

Aktiviti 1.Murid membaca teks dan meneliti bahan grafik.2.Bersoal jawab berdasarkan teks .3.Melengkapkan maklumat dalam jadual.4.Membaca maklumat yang telah lengkap.

EMK Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan MoralNilai : Rajin, MenghargaiKBT : Menjanakan idea, menghubungkaitkan, mencatat nota.

Bahan Bantu Belajar Buku teks, labu Sayong, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid berbicara berpandukan bahan grafik.

Refleksi

Page 8: Rph bm 12 mei

Mata Pelajaran dan Kelas

BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 JUJUR

Tema/Tajuk SEMANGAT PERPADUAN / Semangat Kerjasama

Masa 2.00 petang -3.00 petang

Standard Pembelajaran 2.5.1- Membaca dan memahami bahan grafik yang mempunyai perkataan dengan betul.3.3.4 – Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Membaca dan memahami bahan grafik yang mempunyai perkataan dengan betul. 2. Membina tiga ayat daripada enam ayat berdasarkan bahan grafik dengan betul.

Aktiviti 1.Murid meneliti bahan grafik.2.Murid menyatakan aktiviti yang dilakukan berdasarkan gambar.3.Murid membina ayat berdasarkan gambar.4.Murid menulis ayat dalam buku tulis.

EMK Ilmu : Pendidikan MoralNilai : BekerjasamaKBT : Menjanakan idea, menerangkan, bacaan luncuran, menaakul

Bahan Bantu Belajar Buku teks, gambar

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul.

Refleksi

Page 9: Rph bm 12 mei