rph bm

5
2.0 Kaedah Pengajaran tatabahasa secara tidak langsung (Rancangan Pengajaran Harian) Berikut merupakan sebuah rancangan pengajaran harian bahasa Melayu yang menggunakan kaedah tidak langsung dalam pengajaran tatabahasa bahasa Melayu, mengikut Noraini (2003), pengajaran secara tidak langsung merupakan satu penekanan dibahagian yang penting dan memerlukan latihan agar dapat memberikan kesan terhadap murid tersebut. Rancangan Pengajaran Harian Tahun : 4 Nilam Bilangan murid : 30 orang Masa : 7.30-8.30 pagi Tema : Keluargaku sayang Tajuk : Keluarga Bahagia Fokus utama : 5.1 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 1 (i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan intonasi yang betul Fokus sampingan : 8.1 Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk. Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.

Upload: mohd-imm

Post on 14-Dec-2015

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

hhahaha

TRANSCRIPT

Page 1: rph bm

2.0 Kaedah Pengajaran tatabahasa secara tidak langsung (Rancangan Pengajaran Harian)

Berikut merupakan sebuah rancangan pengajaran harian bahasa Melayu yang

menggunakan kaedah tidak langsung dalam pengajaran tatabahasa bahasa Melayu, mengikut

Noraini (2003), pengajaran secara tidak langsung merupakan satu penekanan dibahagian yang

penting dan memerlukan latihan agar dapat memberikan kesan terhadap murid tersebut.

Rancangan Pengajaran Harian

Tahun : 4 Nilam

Bilangan murid : 30 orang

Masa : 7.30-8.30 pagi

Tema : Keluargaku sayang

Tajuk : Keluarga Bahagia

Fokus utama : 5.1 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

Aras 1 (i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan intonasi yang betul

Fokus sampingan : 8.1 Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.

Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.

Objektif :

Akhir pembelajaran, murid dapat :

i) membaca kuat teks “Keluarga Bahagia” dengan sebutan dan intonasi yang betul.

ii) menggunakan kata panggilan dan kata ganti nama diri yang sesuai mengikut situasi perbualan

iii) membina ayat tunggal berdasarkan kata kerja dengan betul.

Page 2: rph bm

SISTEM BAHASA

Tatabahasa – Kata panggilan dan kata ganti nama diri

Pengisian kurikulum

Ilmu : Pendidikan Moral

Nilai : Kasih sayang

Kemahiran bernilai tambah

Kemahiran berfikir - menjana idea, mengkategori

ALAT BANTU MENGAJAR

Video “Lagu Keluarga Bahagia-Saujana”

Teks cerita “ Keluarga Bahagia”

Komputer

LCD

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid mampu bercerita tentang keluarga mereka.

Murid telah dapat menguasai kemahiran membaca berdasarkan pembelajaran sebelumnya.

Page 3: rph bm

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Video “Lagu Keluarga Bahagia- Saujana”.

Soalan :

Apakah keluarga?

Keluarga terdiri daripada?

Set Induksi (5 minit)

Murid menonton tayangan video “Lagu Keluarga Bahagia”

Murid bersoal jawab dengan guru berdasarkan video dan lirik lagu tersebut.

Kemahiran berfikir

Nilai : Kasih sayang

BBM :

Klik di bawah untuk paparan video "Lagu Keluarga Bahagia"

Video "Lagu Keluarga Bahagia"

Teks “Keluarga Bahagia”

Soalan :

Apakah peranan ayah?

Apakah sifat ibu?

Langkah 1 (20 min):

Murid membaca kuat teks tentang “Keluarga Bahagia” secara kelas, kumpulan dan individu.

Murid dan guru bersoal jawab tentang petikan yang dibaca.

Kemahiran membaca

BBM

Klik di bawah untuk paparan teks "Keluarga Bahagia"

Teks Keluarga Bahagia

Penggunaan kata panggilan dan kata ganti nama diri

Langkah 2 (20 min):

Guru menerangkan kegunaan kata panggilan dan kata ganti nama diri.

Murid mengeluarkan kata panggilan dan kata ganti nama yang terdapat dalam petikan.

Murid melakonkan satu situasi yang diberikan oleh guru dengan menggunakan kata panggilan dan kata ganti

Kemahiran Lisan

Page 4: rph bm