rph bm

5
Rancangan Pengajaran Harian Kelas : Harapan 5 Tarikh :21 September 2012 Masa : 8.45 – 9.45 pagi Mata Pelajaran: Bahasa Melayu Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau – Mari Kitar Semula Tajuk : 4.0 Membaca 6.0 Tulisan Kemahiran : 4.6 Membaca Beretika 4.6.1 Etika Membaca 6.9 Membina ayat 6.9.1 Ayat Bilangan Murid : 6 orang Kumpulan 1(Aras Tinggi) Bi l Nama Kategori Kehadiran 1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner 2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD 3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan 4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner Kumpulan 2(Aras Sederhana) Bi l Nama Kategori Kehadiran 1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia 2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat Kumpulan 1 i. membaca 3 daripada 4 ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan bimbingan guru. ii. membina 3 daripada 4 perkataan menjadi ayat yang betul dengan bimbingan guru. Kumpulan 2 i. membaca 2 daripada 4 ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan bimbingan guru.

Upload: nurhaimi-abdul-rahman

Post on 29-Jun-2015

4.561 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BM

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas : Harapan 5Tarikh :21 September 2012Masa : 8.45 – 9.45 pagiMata Pelajaran: Bahasa MelayuTema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau – Mari Kitar SemulaTajuk : 4.0 Membaca 6.0 TulisanKemahiran : 4.6 Membaca Beretika 4.6.1 Etika Membaca 6.9 Membina ayat 6.9.1 Ayat

Bilangan Murid : 6 orang Kumpulan 1(Aras Tinggi)

Bil Nama Kategori Kehadiran1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner

Kumpulan 2(Aras Sederhana)Bil Nama Kategori Kehadiran1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia 2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner

Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat

Kumpulan 1i. membaca 3 daripada 4 ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan

bimbingan guru.ii. membina 3 daripada 4 perkataan menjadi ayat yang betul dengan bimbingan guru.

Kumpulan 2i. membaca 2 daripada 4 ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan

bimbingan guru.ii. melengkapkan 2 daripada 5 tempat kosong dengan ayat yang bermakna dengan

betul dengan bimbingan dan bantuan guru.

Pengetahuan Sedia Ada :Murid pernah terlibat dengan program kitar semula yang diadakan di peringkat sekolah.Penerapan Nilai: Mendengar arahan, bersungguh-sungguh, keyakinan diri, ketelitianUnsur Terapi: Pertuturan, fisio, pendengaran,Penggabungjalinan : BBB/BBM: Carta ( gambar tong kitar semula,latihan), kad ayat, lembaran kerja

Langkah / Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan

Page 2: RPH BM

Masa Pembelajaran

Set Induksi(+ 5 minit)

“Tong Kitar Semula”

Soalan:1) Pernahkah kamu melihat tong ini?2) Di manakah kamu melihatnya?3) Apakah kegunaan tong ini?

1. Murid diminta bersedia untuk memulakan pengajaran. 2. Murid ditunjukkan gambar “Tong Kitar Semula” oleh guru.3. Murid dan guru bersoal jawab mengenai “Tong Kitar Semula” tersebut.4. Murid menjawab soalan guru berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka.5. Guru mengaitkan aktiviti dengan isi pelajaran pada hari tersebut.

BBB: Gambar tong kitar semula

Unsur Terapi: Pertuturan

Nilai: Mendengar arahan, Keyakinan diri

Langkah 1(+ 15 minit) Membaca maklumat

berkaitan “ Tong Kitar Semula”

Soalan:1) Tong berwarna biru digunakan untuk mengisi apa?2) Tong berwarna coklat digunakan untuk mengisi apa?3) Tong berwarna jingga digunakan untuk mengisi apa?

1. Murid dipaparkan semula dengan gambar “ Tong Kitar Semula” beserta dengan maklumat yang berkaitan dengan tong tersebut.2. Murid menyebut dan membaca maklumat tersebut dengan suara yang jelas dengan bimbingan guru.3. Murid bersoal jawab bersama guru tentang aktiviti tersebut.

BBB: Carta gambar tong kitar semula

Unsur Terapi: Pertuturan

Nilai: Bersungguh-sungguh, keyakinan diri

Langkah 2(+ 10 minit)

Membaca Kad Ayat 1. Murid dipamerkan dengan kad ayat oleh guru. 2. Murid diperdengarkan bacaan perkataan yang jelas dalam kad ayat oleh guru.3. Murid diminta membaca kad ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul bersama-sama dengan guru.4. Murid membaca kuat ayat-

BBB : Kad ayat

Unsur Terapi: Pendengaran dan fisio

Nilai: Ketelitian

Surat kabar lama boleh dikitar semula.

Tong coklat digunakan untuk mengisi baham kaca.Kita tidak boleh mendakar sampah secara terbuka.

Page 3: RPH BM

Soalan:1) Perkataan yang manakah di eja secara salah?2) Cuba murid betulkan ejaan perkataan yang salah supaya menjadi ejaan yang betul.

ayat dalam kad ayat secara berkumpulan.5. Murid dan guru bersoal jawab mengenai kesalahan ejaan yang terdapat dalam kad ayat dan membetulkan semula ejaan tersebut.5. Kemudian, seorang demi seorang murid diminta berdiri dan membaca kad ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul secara individu. Murid lain mengikut menyebut perkataan yang disebutkan oleh murid yang membaca kad ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Langkah 3(+ 10 minit)

Kumpulan 1- Kenal pasti kesalahan ejaan

yang terdapat dalam pantun

Kumpulan 2- Tulis semula ayat

dengan ejaan yang betul

1.Murid diberi penerangan tentang aktiviti yang akan dijalankan.2.Murid dibimbing dan dibantu oleh guru untuk melansanakan aktiviti. 3. Pergerakan murid dipantau dari semasa ke semasa oleh guru.

Kumpulan 11. Murid dikehendaki mengenal pasti kesalahan ejaan yang terdapat dalam pantun yang diberikan oleh guru.

Kumpulan 21. Murid dikehendaki menulis semula ayat dengan ejaan yang betul.

BBB: Carta Latihan,buku latihan

Unsur Terapi: Fisio

Nilai: Ketelitian

Langkah 4(+ 15 minit)

1. Murid diberi penerangan tentang aktiviti yang akan dilaksanakan.2. Lembaran kerja diedarkan kepada murid oleh guru3. Murid dikehendaki untuk menyiapkan lembaran kerja dan menghantar kepada guru.4. Guru memantau murid dari semasa ke semasa.5. Guru membimbing murid

BBB: Lembaran kerja

Unsur Terapi: Fisio

Nilai: Mendengar arahan, Bersungguh-sungguh

Pembakaran boleh mencemalkan udala.

Page 4: RPH BM

Kumpulan 1- Membina ayat

Kumpulan 2- Melengkapkan

tempat kosong

yang lemah.

Kumpulan 11. Murid dikehendaki membina ayat daripada perkataan yang diberikan oleh guru..

Kumpulan 21. Murid dikehendaki melengkapkan tempat kosong dengan perkataan yang sesuai.

Penutup (+ 5 minit)

Rumusan pengajaran- kognitif- sosial

1.Murid bersoal jawab bersama guru tentang   apa yang telah dipelajari pada    hari ini.2. Guru merumuskan pengajaran hari ini.3. Murid beramai-ramai melafazkan semula pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul.4.Bersurai

Unsur Terapi: Pertuturan,

Nilai: keyakinan diri