rph bahasa malaysia pemulihan 2

3

Click here to load reader

Upload: jamalluddin-abdul-ghaffar

Post on 19-Jul-2015

99 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BAHASA MALAYSIA PEMULIHAN 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2

BAHASA MALAYSIA (PEMULIHAN)

Tarikh : 15.11.2013

Masa : 9.15 am – 10.15 am

Kelas : Pemulihan tahun 3

Bil pelajar : 4 orang

Topik : Berkelah di air terjun

Standard kandungan : 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat

secara mekanis dengan betul dan kemas

Standard pembelajaran : 3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara

mekanis dengan betul dan kemas

Kemahiran literasi : 6.3 Membina dan menulis ayat tunggal

Objektif pembelajaran : murid berkeupayaan untuk:

1. Membina dan menulis ayat tunggal berpandukan gambar

2. Menulis ayat tunggal berpandukan gambar

Bahan / media : Petikan cerita, audio lagu, gambar, seni kata lagu, lembaran

kerja

Nilai murni : Menjaga kebersihan, mencintai alam sekitar dan bersyukur

Pengetahuan sedia ada : Membaca dan Melawat ke air terjun di sendiri

Page 2: RPH BAHASA MALAYSIA PEMULIHAN 2

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN CATATANAKTIVITI GURU AKTIVITI MURID

Set Induksi 1.Menyanyi lagu “Air Terjun’2.Bersoal Jawab

1. Guru memaparkan seni kata lagu ‘Air Terjun’ menggunakan LCD

2. Murid diperdengarkan lagu tersebut

3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang aktiviti yang boleh dilakukan di kawasan air terjun ( interaksi antara guru dan murid menggunakan teknik soal jawab)

1. Murid menyanyikan lagu air terjun dengan bimbingan guru

2. Murid menanyakan soalan dan memberikan idea dan pendapat mereka

BBM:-LCD-Laptop-Paparan lagu (Lampiran 1)-Audio lagu

Langkah 1(15 Minit)

1. Membaca petikan 1. Guru membaca petikan dengan nada dan intonasi yang betul.

2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang petikan yang dibaca

1. Murid membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul secara kumpulan dan individu

2. Murid bersoal jawab

BBM:-Petikan cerita (Lampiran 2)

Langkah 2(20 minit)

1.Membaca perkataan2.Memadankan gambar dengan perkataan3. Membina ayat tunggal4.

1. Guru memilih murid untuk menyebut dan menulis

2. Guru bimbing untuk membina ayat tunggal

3. Guru memaparkan gambar situasi aktiviti perkelahan di tepi air terjun

1. Murid menyebut dan menulis semula perkataan yang berwarna merah dalam petikan di papan putih

2. Murid memadan gambar dengan perkataan yang telah disebutkan

3. Murid membina ayat tunggal berpandukan gambar dan perkataan yang diberikan

BBM:-Gambar, petikan cerita (Lampiran 3)-Gambar situasi / aktiviti (Lampiran 4)

SISTEM BAHASA-Kata kerja, Kata hubung, tanda baca

Page 3: RPH BAHASA MALAYSIA PEMULIHAN 2

4. Murid menceritakan aktiviti atau situasi yang ada pada gambar

Langkah 3(15 minit)

1.Membina ayat tunggal

1. Guru mengedarkan lembaran kerja

1. Murid membina ayat tunggal dengan bantuan bahan rangsangan (gambar)

BBM:-Lembaran kerja (Lampiran 5)

Penutup(5 minit)

1..Menyanyikan Lagu ‘Air Terjun’2.Rumusan isi pelajaran sambil bersoal jawab

1. Guru memaparkan seni kata lagu ‘Air Terjun’ menggunakan LCD

2. Murid diperdengarkan lagu tersebut

3. Bersoal jawab ( berkesempatan guru akan memberikan murid menjawab lembaran kerja kumpulan lain mengikut kesesuaian.

1. Murid menyanyikan lagu2. Murid bersoal jawab

NILAI MURNI:-mencintai alam sekitar, menjaga kebersihan, bersyukur

Penilaian

1. Murid dapat membina dan menulis ayat tunggal dengan betul dan kemas2. Murid dapat membaca petikan cerita dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul

Refleksi:1. 2 daripada 4 menguasai tajuk yang diajar.