rph bab 4 tingkatan 2

4
Rancangan Pengajaran Harian (Sejarah Tingkatan 2) Hari / Tarikh : Selasa (20 November 2012) Masa : 60 minit Tingkatan : 2 Akas. Bil. Pelajar : 35 orang. Subjek : Sejarah Tajuk : Bab 4: Kekayaan Ekonomi Sarawak Mendorong Penjajahan Keluarga Brooke Sub tajuk : Perpecahan membuka ruang penjajahan Pengetahuan sedia ada(PSA): Pelajar-pelajar telah didedahkan dengan subtajuk ‘ Penapakan kuasa keluarga Brooke di Sarawak’. Hasil pembelajaran : Sepanjang masa pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat : i. Menyatakan 2 perjanjian penting yang membuka peluang kepada keluarga James Brooke. ii. Memerihalkan peristiwa yang membawa kepada pengambilan Sarawak oleh James Brooke KPS / KBKK : Memahami kronologi, Meneroka Bukti, membuat Interpretasi, dan menghubungkait. BBM : Buku teks sejarah tingkatan 2, komputer riba, persembahan ‘power point’, Kertas Lembaran Kerja, Kertas Mahjong, Gam, Kad Imbas (Flash Card). 1

Upload: azryna81

Post on 20-Jul-2015

3.531 views

Category:

Documents


18 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BAB 4 TINGKATAN 2

Rancangan Pengajaran Harian (Sejarah Tingkatan 2)

Hari / Tarikh : Selasa (20 November 2012)

Masa : 60 minit

Tingkatan : 2 Akas.

Bil. Pelajar : 35 orang.

Subjek : Sejarah

Tajuk : Bab 4: Kekayaan Ekonomi Sarawak Mendorong Penjajahan Keluarga Brooke

Sub tajuk : Perpecahan membuka ruang penjajahan

Pengetahuan sedia ada(PSA): Pelajar-pelajar telah didedahkan dengan subtajuk ‘ Penapakan kuasa keluarga Brooke di

Sarawak’.

Hasil pembelajaran : Sepanjang masa pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :

i. Menyatakan 2 perjanjian penting yang membuka peluang kepada keluarga James Brooke.

ii. Memerihalkan peristiwa yang membawa kepada pengambilan Sarawak oleh James Brooke

KPS / KBKK : Memahami kronologi, Meneroka Bukti, membuat Interpretasi, dan menghubungkait.

BBM : Buku teks sejarah tingkatan 2, komputer riba, persembahan ‘power point’, Kertas Lembaran

Kerja, Kertas Mahjong, Gam, Kad Imbas (Flash Card).

1

Page 2: RPH BAB 4 TINGKATAN 2

Strategi pengajaran sejarah : Penerangan, soal jawab, aktiviti dan perbincangan dalam kumpulan.

Nilai-nilai patriotisme / murni : Patuh kepada arahan, Kerjasama, Berani mencuba, Mencungkil Kreativiti dan

Berwaspada terhadap anasir luar, mempertahankan negara dan Cinta akan negara.

2

Page 3: RPH BAB 4 TINGKATAN 2

3

Langkah /

MasaIsi Kandungan Aktivit i Guru Aktivit i Pelajar Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

Tayangan Gambar

a) Bendera dan Peta

Malaysia

b) Gambar Keluarga Brooke

Tajuk: Bab 4

Kekayaan Ekonomi Sarawak

mendorong penjajahan

keluarga Brooke.

(Perpecahan membuka ruang

penjajahan)

Hasil Pembelajaran :

i) Menyatakan 2 perjanjian

penting yang membuka

peluang kepada

keluarga James Brooke.

ii) Memperihalkan

peristiwa yang

membawa kepada

pengambilan Sarawak

oleh James Brooke.

Isi Pelajaran:

Guru:

Memulakan pengajaran dan

pembelajaran (P&P)

dengan mempamerkan

gambar Bendera Sarawak

dan Keluarga Brooke

Guru:

Menanyakan soalan

berkenaan gambar-gambar

yang dipaparkan di papan

putih

Guru:

Menayangkan slide “power

point” berkenaan gambar

dan tajuk yang akan

dipelajari.

Guru:

Bertanya tentang apakah

tajuk yang akan dipelajari

Guru:

Memberitahu hasil

pembelajaran yang harus

dicapai oleh pelajar pada

hari ini.

Pelajar:

Melihat gambar yang

dipamerkan oleh guru.

Pelajar:

Menjawab pertanyaan

guru tentang gambar-

gambar yang dipaparkan

oleh guru di papan putih

Pelajar:

Melihat slide “power

point” yang telah

disediakan oleh guru

Pelajar:

Menjawab pertanyaan

guru tentang tajuk yang

akan dipelajari

Pelajar:

Mendengar dengan teliti

KPS/KBKK:

membuat Interpretasi

BBM :

Gambar Bendera dan

Keluarga Brooke, slide

“power point”

NILAI:

Patuh pada arahan.

Perjanjian pertama:

Perjanjian……………………………………………………………..

Perjanjian kedua:

Perjanjian……………………………………………………………..

Page 4: RPH BAB 4 TINGKATAN 2

Refleksi :

4