rph 1

4
Rancangan Pengajaran Harian 1 Tarikh : 15 April 2012 Masa : 5:05 6:05 petang Tahun : 1b Bilangan Murid : 34 orang Mata Pelajaran : Dunia Sains Dan Teknologi Tajuk : Haiwan di sekeliling kita Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual Kaedah : Simulasi Objektif : Pada akhir pelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan haiwan yang terdapat di sekeliling seperti kucing, ikan, burung, ular, katak, lipas, siput dan rama-rama. 2. Menuliskan 6 daripada 8 nama haiwan. Pengabungjalinan Kemahiran : Fokus Utama Fokus Sampingan 3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan. 3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat di sekeliling seperti kucing, ikan, burung, ular, katak, lipas, siput dan rama-rama. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat gambar-gambar haiwan dalam televisyen. Kemahiran Saintifik : MemerhatikanBerkomunikasi Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalahMenghubungkaitkan Kemahiran Nilai Tambah : Teknologi maklumat dan komunikasi, Kreativiti dan inovasi Nilai-nilai murni : Bekerjasama, Berani mencuba Alat Bantu Mengajar (ABM) : maker pen, kertas mahjong, power point, kad nama haiwan, gambar, sampul surat, lembaran kerja

Upload: cyong-lau

Post on 20-Jul-2015

4.315 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph 1

Rancangan Pengajaran Harian 1

Tarikh : 15 April 2012

Masa : 5:05 – 6:05 petang

Tahun : 1b

Bilangan Murid : 34 orang

Mata Pelajaran : Dunia Sains Dan Teknologi

Tajuk : Haiwan di sekeliling kita

Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual

Kaedah : Simulasi

Objektif : Pada akhir pelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan haiwan yang terdapat di sekeliling seperti kucing, ikan,

burung, ular, katak, lipas, siput dan rama-rama.

2. Menuliskan 6 daripada 8 nama haiwan.

Pengabungjalinan Kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian

tubuh haiwan.

3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat

di sekeliling seperti kucing, ikan,

burung, ular, katak, lipas, siput dan

rama-rama.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat gambar-gambar haiwan dalam televisyen.

Kemahiran Saintifik : Memerhatikan,Berkomunikasi

Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah,Menghubungkaitkan

Kemahiran Nilai Tambah : Teknologi maklumat dan komunikasi, Kreativiti dan inovasi

Nilai-nilai murni : Bekerjasama, Berani mencuba

Alat Bantu Mengajar (ABM) : maker pen, kertas mahjong, power point, kad nama

haiwan, gambar, sampul surat, lembaran kerja

Page 2: Rph 1

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set

Induksi

5 minit

Guru

mengemukakan

soalan teka-teki

yang berkaitan

dengan haiwan.

1. Guru

mengemukakan dua

soalan teka-teki.

2. Guru

memperkenalkan

tajuk pengajaran

hari ini: Haiwan di

sekeliling kita

1. Murid meneka

jawapan.

i) gajah

ii) kambing

2. Muird mendengar.

ABM : power point

KB :

Menghubungkaitkan

KS : Berkomunikasi

KNT: TMK

Langkah 1

15 minit

Murid

melakonkan

haiwan.

1. Guru memilih 8

orang murid

melakonkan haiwan

yang ditunjukkan

olehnya.

2. Guru minta murid

yang lain meneka

jawapan.

3. Guru memaparkan

slide power point

minta murid

membaca nama

haiwan.

1. Murid melakonkan

haiwan yang

ditunjuk oleh guru..

2. Murid meneka

jawapan.

Contohnya, kucing,

ikan, burung, ular,

katak, lipas, siput

dan rama-rama.

3. Muird membaca

nama haiwan.

ABM : nama haiwan

KB :

Menghubungkaitkan

KS : Memerhatikan

Nilai-nilai murni :

Berani mencuba

KNT : Kreativiti dan

inovasi, TMK

Langkah 2

15 minit

Murid duduk

dalam kumpulan

dan

memadankan

gambar dengan

namanya.

1. Guru

membahagikan

murid kepada 8

kumpulan.

2. Guru memberi

setiap kumpulan

satu sampul surat.

3. Guru minta murid

keluarkan bahan

yang terdapat

dalam sampul surat

tersebut.

4. Guru minta murid

1. Murid duduk

mengikut kumpulan

masing-masing.

2. Murid mendapat

sampul surat.

3. Murid keluarkan

bahan yang terdapat

dalam sampul surat

itu.

4. Murid padankan

ABM : gambar, kad

nama haiwan,

sampul surat

KB : Menyelesaikan

masalah

KS : Memerhatikan

Nilai-nilai murni :

Bekerjasama

Page 3: Rph 1

padankan gambar

dengan nama

haiwan.

5. Guru memeriksa

jawapan muird.

dan susunkan

gambar dengan

nama haiwan di atas

meja.

Langkah 3

15 minit

Guru

menayangkan

gambar haiwan

dengan

menggunakan

power point. .

1. Guru minta murid

duduk dalam

kumpulan masing-

masing.

2. Guru memberikan

murid sekeping

kertas mahjong dan

sebatang marker

pen.

3. Guru

menunjukkkan

gambar haiwan

dengan

menggunakan

power point.

4. Guru minta murid

menulis nama

haiwan di atas

kertas mahjong

berdasarkan

gambar yang

ditunjukkan.

5. Guru menamparkan

kertas mahjong

murid di atas papan

hitam dan

memeriksa jawapan.

1. Murid duduk dalam

kumpulan masing-

masing.

2. Murid mendapatkan

kertas mahjong dan

marker pen.

3. Murid

memerhatikan

gambar haiwan.

4. Murid menulis

jawapan di atas

kertas mahjong.

5. Murid membantu

guru menamparkan

kertas mahjong.

ABM : maker pen,

kertas mahjong,

power point

KB : Menyelesaikan

masalah

KS : Memerhatikan

Nilai-nilai murni :

Bekerjasama

KNT : TMK

Langkah 4

7 minit

Guru

mengedarkan

lembaran kerja.

1. Guru mengedarkan

lembaran kerja

kepada murid.

2. Guru minta murid

membuat lembaran

kerja tersebut.

3. Guru bincangkan

jawapan.

1. Murid mendapatkan

lembaran kerja.

2. Murid membuat

lembaran kerja.

3. Murid membaca

jawapan.

ABM : lembaran

kerja

KB : Menyelesaikan

masalah

KS : Berkomunikasi

Page 4: Rph 1

Penutup

3 minit

Rumusan 1. Guru minta murid

menyatakan haiwan

yang telah

dipelajari.

1. Murid menyatakan

haiwan yang telah

dipelajari seperti:

kucing, ikan,

burung, ular, katak,

lipas, siput dan

rama-rama.

KS : Berkomunikasi