rawatan luka

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PBSM TARIKH : 10 OKTOBER 2013 MASA : 8.00 Pagi 9.00 Pagi KELAB BERUNIFORM : PBSM BILANGAN MURID : 32 ORANG UMUR : 13-17 TAHUN TEMA : Pertolongan Cemas TAJUK : Rawatan Luka Ringan HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran murid dapat : - Murid dapat merawat luka ringan - Murid dapat menyatakan alat-alat yang digunakan untuk merawat luka ringan BAHAN BANTU MENGAJAR : Kain anduh, Air suam, Kaset Lagu, Dettol, Kain bersih, Iodin dan Pembalut luka LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN CATATAN SET INDUKSI (+ 5 MINIT) Nyanyian lagu PBSM - Guru memainkan lagu Persatuan Bulan Sabit Merah Malaysia. - Murid-murid menyanyikan lagu tersebut. BBM : LCD, Komputer riba, Slaid power point” Teknik : Nyanyian Nilai : Rasional LANGKAH 1 (20 minit) Alat-alat yang digunakan untuk membuat balutan luka ringan Kain anduh 1. Murid-murid berada dalam 5 kumpulan 2. Kad Nama Alatan diagihkan kepada setiap kumpulan. BBM : Alatan pertolongan cemas Teknik :

Upload: zekzakaria

Post on 01-Jan-2016

42 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Luka di tangan

TRANSCRIPT

Page 1: Rawatan Luka

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPBSM

TARIKH : 10 OKTOBER 2013MASA : 8.00 Pagi– 9.00 PagiKELAB BERUNIFORM : PBSMBILANGAN MURID : 32 ORANGUMUR  : 13-17 TAHUNTEMA : Pertolongan CemasTAJUK : Rawatan Luka Ringan

HASIL PEMBELAJARAN   :Pada akhir pengajaran murid dapat :- Murid dapat merawat luka ringan - Murid dapat menyatakan alat-alat yang digunakan untuk merawat luka

ringan

BAHAN BANTU MENGAJAR :Kain anduh, Air suam, Kaset Lagu, Dettol, Kain bersih, Iodin dan Pembalut luka

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

SET INDUKSI (+5 MINIT)

Nyanyian lagu PBSM - Guru memainkan lagu Persatuan Bulan Sabit Merah Malaysia.

- Murid-murid menyanyikan lagu tersebut.

BBM : LCD, Komputer riba, Slaid “power point”

Teknik :     Nyanyian

Nilai :

     Rasional

Page 2: Rawatan Luka

LANGKAH 1(20 minit)

Alat-alat yang digunakan untuk membuat balutan luka ringan

Kain anduh

Dettol

Kain bersih

Iodin

Pembalut luka

1. Murid-murid berada dalam 5 kumpulan

2. Kad Nama Alatan diagihkan kepada setiap kumpulan.

3. Guru memilih beberapa orang wakil setiap kumpulan untuk membaca perkataan tersebut .

4. Setiap kumpulan diminta untuk mencari nama alatan yang berada di tangan mereka dalam peti pertolongan cemas.

BBM :Alatan pertolongan cemas

Teknik :     Bermain

Kemahiran Bernilai Tambah :

Kecerdasan Pelbagai :

     Kinestatik,     Interpersonal

Nilai :     Keberanian

LANGKAH 2 (15 minit)

Rawatan luka ringan-Basuh tangan dengan bersih sebelum merawat luka.

-Basuh bahagian anggota yang luka dengan air atau Dettol supaya tidak dijangkiti kuman

-Lap bahagian luka sehingga kering

-Sapu luka degan iodin

-Balut luka dengan pembalut

1. Seorang murid diminta melakonkan mangsa luka di tangan.

2. Murid-murid yang lain diminta memberi cadangan langkah-langkah merawat luka tersebut.

3. Penerangan tentang langkah-langkah yang betul ditunjukkan kepada semua pelajar.

BBM :Lembaran

Teknik :     Bercerita

Kecerdasan Pelbagai :

     Verbal-linguistik     Interpersonal

     Intrapersonal

Nilai :     Yakin     Berani

Page 3: Rawatan Luka

LANGKAH 3 (10 minit)

Penilaian aktiviti pelajar -Contoh arahan :

Kamu diminta untuk melakonkan kecederaan yang berlaku pada kaki. Tunjukkan cara kamu membuat rawatan tersebut.

1. Setiap kumpulan diminta mengambil sepucuk surat di tangan guru.

2. Setiap kumpulan diminta membuat aktiviti seperti yang terdapat dalam sampul surat tersebut.

3. Penilaian markah dibuat.

2.

BBM : Surat, Kain anduh, iodin, air suam,kain bersih.

Teknik : Main peranan

KBT:Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik

Nilai : Kerjasama

PENUTUP(10 minit)

Penutup kognitif     Menyusun langkah-

langkah

Basuh TanganBasuh LukaBasuhLapSapu dengan IodinBalut

1.1. Guru kad-kad arahan

kepada setiap kumpulan.

2. Setiap kumpulan dikehendaki menyusun turutan langkah-langkah merawat luka ringan.

3. Guru merumuskan pembelajaran hari ini.

4. Guru menerapkan nilai murni.

BBM : Kad-kad huruf

Nilai : Kesyukuran