rancangan pengajaran harian (rph)

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Pengurusan Tingkah Laku Kelas Pendidikan Khas Tarikh 26 Julai 2010 Hari Isnin Masa 11.15a.m- 12.15p.m (60 minit) Bilangan Murid (4 orang)Tahap penerimaan yang sama NAMA MURID KATEGORI 1. Mahaziqah Farhah binti Mahmud Autisme 2. Nur Syuhada binti Abu Hassan Slow Learner + Autisme 3. Muhd Fahmi bin Ahmad Tarmizi Hiperaktif 4.Siti Zaleha binti Mohamad Sindrom Down Tajuk Bab : Keselamatan Diri Sub Topik : mengenal, menggunakan alat berbahaya dan menentukan situasi /tempat yang memudaratkan diri di dalam rumah dan di luar rumah. Penggabungjalinan Isi Kandungan i. Mengenal, menggunakan, membersih dan menyimpan alatan dapur yang berbahaya dengan betul ii. Mengenali simbol-simbol jalan raya Kemahiran Fokus 1. Menggunakan alat- alat berbahaya seperti pisau dengan cara yang betul. 2. Melakonkan situasi menggunakan simbol-simbol jalan raya. 1

Upload: epulzza

Post on 30-Jun-2015

1.865 views

Category:

Documents


12 download

DESCRIPTION

rancangan pengajaran kemahiran hidup pkbp

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian (Rph)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Pengurusan Tingkah Laku

Kelas Pendidikan KhasTarikh 26 Julai 2010Hari IsninMasa 11.15a.m- 12.15p.m (60 minit)Bilangan Murid (4 orang)Tahap penerimaan yang sama

NAMA MURID KATEGORI

1. Mahaziqah Farhah binti Mahmud

Autisme

2. Nur Syuhada binti Abu Hassan

Slow Learner + Autisme

3. Muhd Fahmi bin Ahmad Tarmizi

Hiperaktif

4.Siti Zaleha binti Mohamad Sindrom Down

Tajuk Bab : Keselamatan Diri Sub Topik : mengenal, menggunakan alat berbahaya dan menentukan situasi /tempat yang memudaratkan diri di dalam rumah dan di luar rumah.

Penggabungjalinan Isi Kandungan

i. Mengenal, menggunakan, membersih dan menyimpan alatan dapur yang berbahaya dengan betul

ii. Mengenali simbol-simbol jalan raya

Kemahiran Fokus 1. Menggunakan alat- alat berbahaya seperti pisau dengan cara yang betul.

2. Melakonkan situasi menggunakan simbol-simbol jalan raya.

KBKK Murid boleh:i. Membanding, membezakan dan

mencirikan

KMD Dapat menjaga keselamatan di dalam dan di luar rumah.

Kecerdasan Pelbagai i. Kinestatik ii. Intrapersonal

1

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian (Rph)

iii. Muzik

Pengetahuan Sedia ada i. Murid sudah dapat mengenal peralatan dapur

ii. Murid pernah melihat beberapa simbol di jalan raya

Perentasan Kurikulum Pengurusan Tingkah Laku, Kemahiran Manipulatif, Bahasa Melayu, Pengurusan Diri

Penyerapan Nilai Kerjasama, fokus, mendengar arahan, berusaha, berhati-hati

Hasil Pembelajaran Diharapkan di akhir pembelajaran ini:i. Murid dapat mengguna dan membersih

peralatan berbahaya di dapur mengikut kaedah yang betul.

ii. Murid dapat menyimpan peralatan dapur dengan selamat.

iii. Murid dapat menyebut makna simbol-simbol yang dilihat di jalan raya.

Unsur Terapi i. Terapi Pertuturanii. Terapi Muzikiii. Terapi Cara Kerja (motor halus dan motor

kasar)

Bahan Bantu Mengajar 1. Alatan dapur:Pisau, papan pemotong, span, bekas pisau dan gunting.2. Bahan memotong:Timun, Ubi kentang3. Alatan paparan:Laptop

LANGKAHISI

PELAJARANAKTIVITI CATATAN

2

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian (Rph)

Set induksi(5 minit)

1. Pengenalan - Guru memulakan kelas dengan bacaan doa.

- Guru menayangkan video “sepuluh budak hitam”

- Guru bertanya murid tentang video tersebut. Soalan: i) Apa yang dapat dilihat daripada video tersebut? ii) Bagaimana cara menjaga keselamatan diri di dalam dan luar rumah?

MI- Muzikal

BBM- Laptop

STRATEGIPemusatan guruPemusatan bahan

KAEDAH- soal jawab-menonton video

TERAPIMuzik

Langkah 1(10 Minit)

Mengenalpasti situasi dan tempat- tempat yang memudaratkan di dalam rumah

Memperkenalkan Alatan dan BahanAlatan

1. ALATAN TAJAM:

Pisau

2. ALATAN ELEKTRIK:

- Guru memperkenalkan kepada murid alatan tajam dan alatan elektrik yang biasa dilihat di dapur.- Guru menyebut perkataan diikuti oleh murid seorang demi seorang.

1. Pi – sau2. Pe – ri – uk na – si3. Ce - rek

- Murid diminta mengenalpasti kegunaan peralatan tersebut dan guru memberi penerangan.

BBMPisau, cerek, periuk nasi

STRATEGI;Pemusatan guruPemusatan muridPemusatan bahan

Kaedah:DemonstrasiSoal jawab

TERAPITerapi pertuturan

MISpatial

NILAI-Patuh -Mendengar arahan-Tumpuan

3

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian (Rph)

Cerek

Periuk nasi

Langkah 2(25 minit)

1. Aktiviti memotong sayur

Timun

Ubi kentang

2. Aktiviti menggunakan peralatan elektrik

- Guru menunjukkan cara- cara memotong sayur dengan betul- Guru membekalkan setiap

murid peralatan untuk memotong sayur.

- Guru membimbing setiap orang murid memotong sayur.

- Langkah diulangi dengan memotong sayur yang lain.

- Guru menunjukkan cara membersih pisau yang telah digunakan dan cara penyimpanan yang betul.

- Murid membersih dan menyimpan pisau dengan bimbingan guru.

- Guru menunjukkan cara- cara menggunakan peralatan elektrik dengan betul.- Guru menunjukkan langkah keselamatan apabila menggunakan peralatan elektrik.- Guru membimbing setiap murid menggunakan

StrategiPemusatan murid

BBM Pisau, papan pemotong, span, kain buruk, bekas pisau, timun, ubi kentang

KEMAHIRAN- Motor kasar- Koordinasi

motor, mata & tangan.

MI- Naturalis- Intrapersonal

NILAI- Ingin tahu- Berusaha - Ketelitian- Tumpuan- Berhati-hati- Kasih sayang

4

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian (Rph)

peralatan elektrik.TEKNIKMemotongMembersihmenyimpan

Langkah 3(15 minit)

Mengenali situasi dan tempat-tempat yang memudaratkan di luar rumah.(Mengenali simbol- simbol jalan raya)

”Permainan lampu isyarat”

- Guru menunjukkan simbol- simbol jalan raya.- Guru menerangkan kepada murid makna simbol- simbol tersebut.- Murid dikehendaki membentuk barisan memanjang ke belakang seperti keretapi.- Murid dikehendaki melakonkan situasi seperti berada di jalan raya berpandukan warna lampu isyarat yang diangkat oleh guru.

STRATEGI:Pemusatan guruPemusatan murid

BBM Laptop

KEMAHIRAN- Motor kasar

MI- Spatial

NILAI- Ingin tahu- Berhati-hati- Tumpuan- Patuh

Penutup(5 Minit)

Rumusan Pelajaran – perbandingan hasil kerja murid

- Guru bertanya tentang perkara yang dipelajari pada hari tersebut.Soalan: 1. apa yang dipelajari hari ini?2. bagaimana cara memotong dan menyimpan pisau yang betul?3.Simbol jalan raya apakah

KAEDAHSoal jawab

NILAI- Kekemasan- Kebersihan

5

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian (Rph)

yang dipelajari?- Murid mengimbas kembali pelajari yang telah dipelajari dan membuat kesimpulan.- Murid menyanyikan lagu “sepuluh budak hitam”

REFLEKSI GURU PELATIH:

Kekuatan :

Kelemahan:

Cadangan:

ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING:

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

6

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian (Rph)

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

__________________________

Nama Pensyarah / Guru Pembimbing :

_____________________________________________

Tandantangan / Tarikh :

_____________________________________________

7