rancangan pengajaran harian rabu math

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK MASALAH PEMBELAJARAN SEKOLAH KEBANGSAAN LELAKI JALAN BATU, KUALA LUMPUR. Tarikh : 19 Februari 2014 Hari : Rabu Masa : 10.30 pagi – 11.00 pagi Mata pelajaran : Matematik Kelas : Iswara Bil. Murid : 3 orang Bil Nama Masalah Kehadiran 1 Biyaming Abdul bin Abdullah 2 Muhammad Firdaus bin Abdullah 3 Muhammad Nor Faizzi bin Abdullah Tajuk : 3. Operasi Tambah Objektif : Membolehkan murid , 3.1 menyatakan situasi tambah dalam bahasa harian 3.2 menambah sebarang dua nombor Kandungan : 3.1.1 Penyatuan dua kumpulan 3.1.2 Penambahan dengan membilang semua 3.2.1 Dalam lingkungan fakta asas Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat, 1. Menambah objek kepada himpunan yang ada bagi memahami fakta asas tambah. 2. Menulis ayat matematik berdasarkan kepada objek yang diberikan. Pengetahuan sedia ada : Murid boleh mengira nombor 1-50 1

Upload: imani-abd-halim

Post on 26-Nov-2015

29 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Rabu Math

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK MASALAH PEMBELAJARAN

SEKOLAH KEBANGSAAN LELAKI JALAN BATU, KUALA LUMPUR.

Tarikh : 19 Februari 2014

Hari : Rabu

Masa : 10.30 pagi – 11.00 pagi

Mata pelajaran : Matematik

Kelas : Iswara

Bil. Murid : 3 orang

Bil Nama Masalah Kehadiran

1 Biyaming Abdul bin Abdullah

2 Muhammad Firdaus bin Abdullah

3 Muhammad Nor Faizzi bin Abdullah

Tajuk : 3. Operasi Tambah

Objektif : Membolehkan murid ,

3.1 menyatakan situasi tambah dalam bahasa harian

3.2 menambah sebarang dua nombor

Kandungan : 3.1.1 Penyatuan dua kumpulan

3.1.2 Penambahan dengan membilang semua

3.2.1 Dalam lingkungan fakta asas

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat,

1. Menambah objek kepada himpunan yang ada bagi

memahami fakta asas tambah.

2. Menulis ayat matematik berdasarkan kepada objek

yang diberikan.

Pengetahuan sedia ada : Murid boleh mengira nombor 1-50

Penggabungjalinan :-

i) Ilmu : Pendidikan Muzik, Bahasa Melayu.

ii) Nilai : Keberaniaan, kasih-sayang, keyakinan

Teknik : Soal jawab

Bahan bantu mengajar : Kad nombor, 10 biji buah epal, gambar objek.

Terapi : Cara kerja, nyanyian.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN1

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Rabu Math

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

BBM / CATATAN

Set induksi

(3 minit)

Nyanyian

“Sayang

Semuanya”

Satu satu saya

sayang ibu,

Dua dua saya

sayang ayah,

Tiga tiga sayang

abang kakak,

satu dua tiga

sayang semuanya.

1. Murid menyanyikan lagu

bersama-sama sambil guru

menunjukkan kad nombor.

2. Murid bersoal jawab dengan

guru tentang bilangan adik-

beradik, bilangan kakak dan

bilangan abang.

3. Murid diperkenalkan dengan

aktiviti pembelajaran.

Nilai :

1. Kasih-sayang

Ilmu :

1. Pendidikan Muzik

BBM :

1. Kad nombor

Terapi :

1. Nyanyian

Teknik :

1. Soal jawab

Langkah 1

(12 minit)

Menambah

nombor dalam

lingkungan fakta

asas

1. Murid diarahkan ke hadapan

kelas.

2. Murid tersebut mengambil

sebiji epal dan

meletakannya ke dalam

bakul.

3. Murid memberitahu jumlah

epal yang ada di dalam

bakul tersebut.

Contoh :

Ada berapa biji epal?

Sebiji.

4. Murid menambah lagi sebiji

epal ke dalam bakul dan

meminta murid lain mengira

buah epal di dalam bakul

tersebut.

Contohnya:

Nilai :

1. Keberaniaan

BBM :

1. Bakul

2. Buah epal

Ilmu:

1. Bahasa Melayu

Terapi :

1. Terapi cara kerja

Teknik :

1. Soal jawab

2

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Rabu Math

Ali memasukkan 1 biji epal

lagi ke dalam bakul.

Berapa biji epal yang ada

sekarang?

5. Murid terus menambah sebiji

demi sebiji epal hingga

menghasilkan 10 biji buah

epal di dalam bakul.

6. Murid diterangkan dengan

konsep asas tambah.

Contoh :

0+1 = 1

0+2 = 2

0+3 = 3

0+4 = 4

0+9 = 9

Langkah 2

(10 minit)

Menambah

bilangan objek

1. Murid menulis ayat

matematik untuk mewakili

gambar objek yang diberi.

Contoh :

Nilai :

1. Keyakinan

BBM :

1. Ayat matematik

Terapi :

1. Cara kerja

Penutup

(3 minit)

Soal jawab 1. Murid mengaitkan aktiviti

tambah dengan kehidupan

seharian.

2. Murid mengimbas kembali

pembelajaran dengan

bimbingan guru.

Nilai :

1. Keyakinan

BBM :

1. Kad nombor

2. Kad simbol

3

i.

ii.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Rabu Math

4