rancangan pengajaran harian program pendidikan pemulihan sem 4

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PENDIDIKAN PEMULIHAN Nama Guru: Pn Thilaka Letchumy Sekolah : SJKT Ladang Tebong Kelas : 3 Cerdas Tarikh : 23.03.2013 Hari : Jumaat Mata Pelajaran: Bahasa Melayu Masa : 9.10-10.10 pagi KUMPULAN A (Lemah) B (Sederhana) C (Baik ) Nama Murid 1. V.Suganthan 1. M.Kalaiarasan 2. M.Thivaneshvaran 1. R.Kausalya 2. S.Yuwaraja Tajuk / Tema Persekitaran Saya Kemahiran: 10.Perkataan V+KVK 11.Perkataan KV+KVK 31. Membaca dan membina ayat mudah Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1.Memadankan huruf konsonan dengan vokal sehingga melahirkan bentuk bunyi yang betul berdasarkan gambar yang diberi. 2. Menulis semula vokal di awal dengan betul 1. Memadan perkataan KV+KVK dengan gambar yang diberikan 2. Menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 5 nama binatang dengan betul berdasarkan gambar 1. Membina sekurang- kurangnya 3 ayat tunggal dengan betul berdasarkan gambar tunggal yang diberi. 2. Membacakan ayat tunggal yang dibina dengan sebutan dan intonasi yang betul Pengetahuan Sedia Ada: Telah mengenal huruf vokal Telah mengenal perkataan KVK Mengenal perkataan Bahan Bantu Kad perkataan Permainan Kad ‘ Angry Birds ‘ Gambar tunggal

Upload: thilaka-letchumy

Post on 20-Oct-2015

25 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PENDIDIKAN PEMULIHANNama Guru: Pn Thilaka LetchumySekolah : SJKT Ladang Tebong Kelas : 3 CerdasTarikh : 23.03.2013 Hari : JumaatMata Pelajaran: Bahasa Melayu Masa : 9.10-10.10 pagiKUMPULANA (Lemah)B (Sederhana)C (Baik )

Nama Murid1. V.Suganthan

1. M.Kalaiarasan2. M.Thivaneshvaran

1. R.Kausalya2. S.Yuwaraja

Tajuk / TemaPersekitaran Saya

Kemahiran: 10.Perkataan V+KVK

11.Perkataan KV+KVK31. Membaca dan membina ayat mudah

Hasil Pembelajaran:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:1. Memadankan huruf konsonan dengan vokal sehingga melahirkan bentuk bunyi yang betul berdasarkan gambar yang diberi.2. Menulis semula vokal di awal dengan betul1. Memadan perkataan KV+KVK dengan gambar yang diberikan2. Menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 5 nama binatang dengan betul berdasarkan gambar1. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat tunggal dengan betul berdasarkan gambar tunggal yang diberi.2. Membacakan ayat tunggal yang dibina dengan sebutan dan intonasi yang betul

Pengetahuan Sedia Ada: Telah mengenal huruf vokal

Telah mengenal perkataan KVK

Mengenal perkataan

Bahan Bantu Belajar Kad perkataan Kad suku kata Papan selit Gambar-gambar haiwan Permainan Kad Angry Birds Gambar-gambar haiwan Peralatan ICT: Komputer & LCD Borang Pengurusan Grafik: Mengkategorikan Gambar tunggal Di Ladang Ternakan Pak Abu Kad-kad perkataan Jigsaw-Puzzle

Nilai Murni1. Sayangi binatang 2. Hargai ciptaan Tuhan 3. Perasaan simpati & empati

KemahiranBerfikir Mengkategorikan: Binatang peliharaan dengan binatang liar

LANGKAH PENGAJARANLANGKAHKUMPULAN 1KUMPULAN 2KUMPULAN 3

Set Induksi5 minit 1.Guru bersoal jawab dengan murid sambil memperdengarkan bunyi-bunyi haiwan.

2. Murid bercerita pengalaman tentang melihat haiwan-haiwan ini.

Sebelum memulakan Langkah 1 guru memberi penerangan aktiviti P&P yang akan dilaksanakan oleh murid-murid di dalam kumpulan masing-masing dengan penerangan yang ringkas.

Langkah 120 minitLEMBARAN KERJA

1. Murid menjawab lembaran kerja Contoh

AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid bermain permainan angry birds.2. Murid dikehendaki mencari pasangan bagi kad yang ada di dalam tangan mereka.

3. Murid melaksanakan arahan yang diterima.

4. Permainan diteruskan sehingga masa tamat.

INTERAKSI P&P

1. Guru menampal 2keping gambar di helaian putih.2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan gambar:

a. Namakan binatang-binatang dalam gambar.b. Selain daripada di zoo, di mana lagi kita boleh jumpa binatang-binatang seperti: ayam, ikan, badak, harimau dan lain-lain? c. Apakah perasaan anda apabila melihat harimau, gajah, kuda, ayam, ulat, ular?

* Murid menjawab soalan berdasarkan kad-kad ayat yang telah disediakan oleh guru. (APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL KOGNITF)

3. Murid membina ayat tunggal secara berpasangan berpandukan gambar tunggal yang dipaparkan dengan memilihjawapan berdasarkan nombor dalampermainan bahasa yang diberikan..

4. Murid membacakan tugasan.

Langkah 215 minitAKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid diberi permainan jigsaw puzzle.2. Murid dikehendaki mencantumkan gambar a. Menggabung konsonan dengan vokal menjadi suku kata di awal yang sesuai dengan gambarb. Memadankan suku kata dengan gambar yang diberic. Menyalin suku kata yang dibina ke dalam kertas mahjong yang disediakan.

3. Murid melaksanakan arahan yang diterima.

4. Permainan diteruskan sehingga masa tamat.

INTERAKSI P&P

1. Guru menampalkan gambar-gambar binatang: ulat, ikan, ular, ayam dan itik di papan putih

2. Murid mengajuk nama-nama binatang yang disebut oleh guru. (APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL KOGNITF)

1. Murid mengambil kad perkataan V+KVK dan menampal pada gambar-gambar yang dipaparkan (ulang aktiviti melibatkan beberapa orang murid).

2. Murid-murid membacakan perkataan yang terbentuk.

3. Murid menulis semula perkataan yang terbentuk di papan putih.

4. Murid diminta membaca semua perkataan yang ditulis sambil mengeja.

5. Guru merumuskan isi pelajaran dengan meminta murid menamakan semua gambar yang disediakan.

LEMBARAN KERJA

1. Murid diminta menjawab lembaran kerja (Lampiran 3)

Ayat:1._______________________________2._______________________________3._______________________________

(APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL KOGNITF)

Langkah 315 minitINTERAKSI P&P

1. Guru menampalkan gambar-gambar binatang: Murid menyebut nama binatang yang ditampal.

2. Murid mengambil kad suku kata awal dan menampalkannya di sebelah gambar yang dipaparkan

(APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL KOGNITF)

3. Murid membaca suku kata KV di awal yang terbentuk.

4. Murid menulis semula suku kata KV di awal yang terbentuk.

5. Murid membacakan semua perkataan yang ditulis sambil mengeja. (APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL KOGNITF)6. Guru merumuskan isi pelajaran dengan meminta murid menamakan semua gambar-gambar yang terpapar.

LEMBARAN KERJA

1. Murid menjawab lembaran kerja(Lampiran 2)

Contoh:

(APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL KOGNITF)AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid bermain bowling (3 botol plastik yang di dalamnya dimasukkan dengan kad-kad perkataan.

2. Murid menggolekkan bola ke arah botol yang disusun sebaris dalam jarak 15 cm.

3. Murid mengambil satu kad dari dalam botol yang terbalik dan membaca arahan.

4. Murid melaksanakan arahan yang diterima:

a. Mencantum kad perkataan untuk membina ayat.b. Menuliskan ayat yang dibina dalam kertas majong yang disediakan. 5. Permainan diteruskan sehingga masa tamat.(APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL KOGNITF)

Penutup5 minitPenutup KognitifMurid mengkategori:1. Binatang liar.2. Binatang peliharaan.Penutup SosialGuru memberi ganjaran kepada murid-murid yang berjaya menjawab soalanMurid-murid menyanyikan lagu ayam kok kok kok dan melakukan pergerakan

LAMPIRAN 1: Lembaran Kerja Kumpulan ALAMPIRAN 2: Lembaran Kerja Kumpulan BLAMPIRAN 3: Lembaran Kerja Kumpulan CLAMPIRAN 4: Borang Grafik :Mengkategorikan

Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran:Contoh penulisan - Saya amat berpuas hati dengan P&P yang dijalankan pada hari ini kerana dengan menggunakan BBM seperti kad perkataan , klip video dan gambar-gambar binatang di Zoo Negara murid-murid dapat memahami dengan jelas, cepat dan mereka dapat mengkategorikan binatang di dalam Zoo Negara dengan betul, penggunaan BBM yang pelbagai amat membantu di dalam P&P dan pengurusan disiplin murid-murid. PERHATIAN KEPADA SEMUA PELAJAR PPG UNIT PMLPERKATAAN LEMAH, SEDERHANA & BAIK DALAM KURUNGAN UNTUK KATEGORI KUMPULAN HANYA BAGI TUJUAN TUGASAN JIKA DI DALAM RPH DI SEKOLAH TOLONG JANGAN TULIS BEGITU KERANA IA MEMBERI KESAN TIDAK BAIK KEPADA MURID-MURID JIKA MEREKA TERBACA. TERIMA KASIH- HJH ZAHARILAH BINTI HJ ABDUL KADIR