minggu 5

4
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MATEMATIK TAHUN 2 Tarikh/Hari : 17 APRIL 2015 (JUMAAT) Masa : 8.45 -9.45 (1 jam) Kelas :2 Bil Pelajar : 6 orang Mata pelajaran : Matematik Tema : Tolak dalam lingkungan 1000 Tajuk : Mari bina cerita Standard Pembelajaran : (i) Mereka cerita berdasarkan ayat matematik tolak yang diberi. (ii) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penolakan dua nombor Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat ; Membina cerita dan menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penolakan dua nombor. Pengisian Kurikulum : Nilai – berusaha EMK – Kreativiti keusahawanan KB - Menjana idea BCB – soal jawab, perbincangan TKP – Verbal Linguistik Bahan Bantu Belajar : kertas mahjung, pen marker, gula – gula dan abakus 4:1 Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran : Penilaian melalui pemerhatian semasa p&p, aktiviti dan lembaran kerja. Langkah/ Masa Isi pelajaran Aktiviti pembelajaran dan pemudahcaraan catatan

Upload: sumithra-somasunderam

Post on 29-Sep-2015

232 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

rph matematik thn 2

TRANSCRIPT

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 2

Tarikh/Hari: 17 APRIL 2015 (JUMAAT)Masa: 8.45 -9.45 (1 jam)

Kelas:2 Bil Pelajar: 6 orang

Mata pelajaran: Matematik

Tema: Tolak dalam lingkungan 1000

Tajuk:Mari bina cerita

Standard Pembelajaran: (i) Mereka cerita berdasarkan ayat matematik tolak yang diberi. (ii) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penolakan dua nombor

Objektif: Pada akhir pelajaran murid dapat ;Membina cerita dan menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penolakan dua nombor.

Pengisian Kurikulum: Nilai berusaha EMK Kreativiti keusahawanan KB - Menjana idea BCB soal jawab, perbincangan TKP Verbal LinguistikBahan Bantu Belajar: kertas mahjung, pen marker, gula gula dan abakus 4:1

Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran : Penilaian melalui pemerhatian semasa p&p, aktiviti dan lembaran kerja.

Langkah/ Masa

Isi pelajaranAktiviti pembelajaran dan pemudahcaraancatatan

Set Induksi(5 minit)Unit 3 : Tolak dalam lingkungan 1000

Tajuk : Mari membina cerita

1. Guru menyediakan satu bekas yang mengandungi 20 biji gula gula.

2. Guru memanggil dua orang murid ke hadapan kelas.

3. Guru memanggil 3 orang murid untuk mengambil gula gula dari bekas.Murid A 7 biji gula gulaMurid B 10 biji gula gulaMurid C 3 biji gula gula

4. Berdasarkan pemilikan gula murid murid membina cerita berdasarkan pengalaman pdp lalu.5. Guru memperbetulkan cerita dan memperkenalkan tajuk pdp hari ini. BBM : bekas lutsinar dan bola ping pong

Langkah 1(20 minit)Membina cerita1. Murid diagihkan kepada pasangan.

2. Setiap pasangan diberikan kad nombr, kertas mahjung dan pen marker

3. Murid menyusun kad tersebut kepada ayat matematik yang betul.

4. Berdasarkan kad murid mereka cerita dan menulisnya dalam kertas mahjung.

5. Setiap hasilan murid dipaparkan dalam kelas.

6. Pasangan berlainan menyemak jalan cerita dan ayat matematik yang dihasilkan oleh pasangan lain dengan bantuan guru.Aktiviti pasangan

Langkah 2( 10 minit) Membina cerita dan Menyelesaikan penolakan matematik. 1. Setiap murid menghasilkan ayat matematik dan bertukar ayat tersebut dengan kawannya.

2. Setiap murid mereka cerita berdasarkan ayat matematik yang diberikan oleh kawannya.

3. Murid memaparkan dan membacakan cerita yang dihasilkan olehnya.

4. Seterusnya, cerita tersebut diberikan kepada murid lain untuk menyelesaikan masalah dengan menggunakan abakus dan bentuk lazim.

5. Setiap hasil murid dipaparkan hadapan kelas.

6. Guru dan murid murid membincangkan jawapan yang betul.BBM : abacus 4:1

Aktiviti individu

Langkah 3(10 minit)Penolakan 1. Guru memberikan arahan kepada murid.

2. Setiap murid menghasilkan ayat matematik, mereka cerita dan menyelesaikannya.

3. Murid membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.

4. Guru memeperbetulkan kesalahan murid.

Langkah 4(10 minit)Membuat latihan PengayaanPengukuhanPemulihan

1. Murid diberikan arahan tentang latihan.

2. Murid membuat latihan dalam buku latihan.

3. Guru menyemak dan memperbetulkan kesalahan murid.

4. Murid membuat pembetulan dan latihan yang seterusnya.

Penutup (5 minit)1. Guru merumuskan pengajaran dengan bertanyakkan soalan kepada murid.

Refleksi:5 dari 6 orang murid telah dapat mencapai objektif pengajaran dan Pembelajaran hari ini. Sebagai kerja rumah latihan tambahan diberikan kepada murid. Manakala seorang murid yang tidak mencapai objektif diadakan kelas bimbingan selepas sekolah.