m14 docx

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2015 Tarikh / Hari : 13 April 2015 /Isnin Minggu : 14 Kelas : 4 Amanah Masa: 7.20 am – 8.20 am Mata Pelajaran:Sains Tema Kemahiran proses sains Tajuk Meramal Objektif Pembelajaran Membuat jangkaan tentang sesuatu peristiwa Aktiviti Pdp 1.Guru menerangkan tentang konsep meramal 2..Murid membuat latihan dengan bimbingan guru. 3.Perbincangan. EMK Kreatif, Berfikir BBB Buku Teks, Buku Latihan, Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan pemahaman tentang meramal Refleksi/Impak dan Kerja Rumah ——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran ——/——— orang murid perlukan penggayaan pdp ditangguhkan kerana Kelas : 3 Amanah Masa: 9.20 am – 9.50 am Mata Pelajaran: Muzik Tema Pengalaman Muzikal Tajuk Membuat pergerakan mengikut muzik. Objektif Pembelajaran Membuat pergerakan mengikut aras dan arah berdasarkan : Dinamik kuat/ lembut Pic tinggi/ rendah tempo cepat/lambat bunyi panjang/ pendek Aktiviti Pdp 1. Guru menerangkan tentang tajuk. 2.Guru menunujuk cara. 3.Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru. 4.Penutup/ sesi apresiasi. EMK Kreatif BBB CD, Buku Latihan Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan cara postur dan pernafasan yang betul. Refleksi/Impak ——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran

Upload: personwithheart

Post on 21-Dec-2015

225 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: m14 docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2015Tarikh / Hari : 13 April 2015 /Isnin Minggu : 14

Kelas : 4 Amanah Masa: 7.20 am – 8.20 am Mata Pelajaran:Sains

Tema Kemahiran proses sains

Tajuk Meramal

Objektif Pembela-jaran

Membuat jangkaan tentang sesuatu peristiwa

Aktiviti Pdp 1.Guru menerangkan tentang konsep meramal2..Murid membuat latihan dengan bimbingan guru.3.Perbincangan.

EMK Kreatif, Berfikir

BBB Buku Teks, Buku Latihan,

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan pemahaman tentang meramal

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Kelas : 3 Amanah Masa: 9.20 am – 9.50 am Mata Pelajaran: Muzik

Tema Pengalaman Muzikal

Tajuk Membuat pergerakan mengikut muzik.

Objektif Pembela-jaran

Membuat pergerakan mengikut aras dan arah berdasarkan :• Dinamik kuat/ lembut

• Pic tinggi/ rendah

• tempo cepat/lambat

• bunyi panjang/ pendek

Aktiviti Pdp 1. Guru menerangkan tentang tajuk.2.Guru menunujuk cara.3.Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.4.Penutup/ sesi apresiasi.

EMK Kreatif

BBB CD, Buku Latihan

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan cara postur dan pernafasan yang betul.

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Page 2: m14 docx

Kelas : 5 Amanah Masa: 11.40 am – 11.50 am Mata Pelajaran: Muzik

Tema Pengalaman Muzikal

Tajuk Menyanyikan lagu daripada pelbagai repertoir.

Objektif Pembela-jaran

1.1.2 Bernyanyi lagu berkembar

Aktiviti Pdp 1. Guru memainkan lagu Abang Balik Kampung daripada CD.2.Guru memainkan lagu Adikku Sayang.3. Murid diminta menyanyikan lagu Abang Balik Kampung dan Adikku Sayang3.Penutup/ sesi apresiasi.

EMK Kreatif

BBB CD, Buku Latihan

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan bernyanyi dengan dinamik.

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Page 3: m14 docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2015Tarikh / Hari : 14 April 2015 /Selasa Minggu : 14

KELAS 3 AMANAH MATA PELA-JARAN

DST MASA/TEM-POH

10.10-11.10 (60 MINIT)

TAJUK Teknologi Maklumat SUB TAJUK Menggunakan TMK untuk mengemukakan idea dan maklumat secara kreatif dan inovatif.

OBJEKTIF Menghasilkan produk digital yang mengintegrasikan perisian hamparan elektronik dan perisian persembahan (MS Excel dan MS PowerPoint) se-cara kreatif .

KRITERIA KEJAYAAN

Murid dapat • memasukkan 2/3 hyper-

link dalam persembahan Microsoft

PENGE-TAHUAN LEPAS MURID

Murid sudah mengetahui mengenai Microsoft Power Point

NILAI MURNI

Bekerjasama, bertolak ansur, tolong menolong

SUMBER PNP Buku aktiviti, Komputer KBAT

SET INDUKSI (5 minit)- Program 5 minit- Guru menunjukkan perisisan Microsft PowerPoint kepada murid.- Guru menunjukkan apakah yang guru lakukan.- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apakah yang dapat dilihat oleh murid-murid.- Guru mengaitkan topik pembelajaran pada hari ini.

1. PERKEMBANGANa. PENERANGAN ( 15 minit)- Guru memberikan meminta murid untuk memasukkan hiperlink mengenai haiwan bergerak.b. AKTIVITI BERKUMPULAN (30 minit)- Secara berpasangan setiap murid dikehendaki untuk membuat 3 hyperlink mengenai jenis-jenis magnet.- Setiap kumpulan diminta untuk membentangkan hasil kerja mereka.

2. PENUTUP/PETAKSIRAN HASIL KERJA MURID (10 minit)-Murid melakukan tugasan secara individu di dalam buku aktiviti.-Murid diminta memberi kesimpulan mengenai topik yang diajar pada hari ini.

3. REFLEKSIa. Bil murid mencapai objektif : _____________b. Kehadiran murid :_____c. Bil murid yang memerlukan tindakan susulan : ________________d. Penambahbaikan kaedah dan Teknik PdP

_____________________________________________________________________________________

Page 4: m14 docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2015Tarikh / Hari : 15 April 2015 /Rabu Minggu : 14

Kelas : 4 Amanah Masa: 7.20 am – 8.20 am Mata Pelajaran:Sains

Tema Kemahiran proses sains

Tajuk Meramal

Objektif Pembela-jaran

Membuat jangkaan tentang sesuatu peristiwa

Aktiviti Pdp 1.Guru menerangkan tentang konsep meramal2..Murid membuat latihan dengan bimbingan guru.3.Perbincangan.

EMK Kreatif, Berfikir

BBB Buku Teks, Buku Latihan,

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan pemahaman tentang meramal

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Kelas : 1 Amanah Masa: 10.10 am – 11.10 am Mata Pelajaran:Pendidikan Moral

Tema Saya Sayangi Diri Saya

Tajuk 7.1

Objektif Pembela-jaran

Menyatakan cara menjaga keselamatan diri

Aktiviti Pdp 1.Guru meminta murid melihat gambar yang terdapat dalam buku teks.2. Guru meminta murid menyenaraikan alatan berbahaya yang terdapat dalam gambar.3.Murid membuat latihan dengan bimbingan guru.4.Perbincangan.

EMK Berfikir

BBB Buku Teks, Buku Latihan

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan menyatakan cara menjaga keselamatan diri.

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Page 5: m14 docx

Kelas : 5 Bijaksana Masa: 11.10 am – 12.10 am Mata Pelajaran:Pendidikan Seni Visual

Tema Menggambar

Tajuk Kartun

Objektif Pembela-jaran

Menghasilkan gambar menggunakan teknik stensilan dengan menekankan bahasa seni visual.

Aktiviti Pdp 1.Guru menerangkan topik yang ingin dilakukan.2.Guru menunjukkan cara melakukan kartun dengan teknik stensilan.3. Murid melakukan aktiviti berdasarkan kreativiti sendiri.4.Perbincangan.

EMK Kreatif, Berfikir

BBB Kertas Lukisan, Pensel warna.

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan hasil kartun menggunakan teknik stensilan.

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Page 6: m14 docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2015Tarikh / Hari : 16 April 2015 /Khamis Minggu : 14

Kelas : 6 Amanah Masa: 8.50 am – 9.50 am Mata Pelajaran: Kajian Tempatan

Tema Ekonomi Negara

Tajuk Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

Objektif Pembela-jaran Menyatakan langkah-langkah pemuliharaan dan pemeliharaan alam sekitar.

Aktiviti Pdp 1.Guru meminta murid membuat peta minda mengenai langkah-langkah pemuliharaan dan pemeliharaan alam sekitar.2. Murid diminta untuk melakar ‘bandar impian’ di kawasan hutan yang telah diterokai.3.Perbincangan.

EMK Kreatif, Berfikir

BBB Buku Teks, Buku Latihan, Lembaran kerja

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan menyatakan menyatakan langkah-langkah pemuliharaan dan pemeliharaan.

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Kelas : 1 Amanah Masa: 10.10 am – 11.10 am Mata Pelajaran:Pendidikan Moral

Tema Saya Sayangi Diri Saya

Tajuk 7.1.4

Objektif Pembela-jaran

Mewarna cara menjaga kebersihan diri.

Aktiviti Pdp 1.Guru meminta murid melihat gambar yang terdapat dalam buku teks.2. Guru meminta murid menyatakan cara menjaga kebersihan diri3.Murid membuat latihan dengan bimbingan guru.4.Perbincangan.

EMK Berfikir

BBB Buku Teks, Buku Latihan

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan menyatakan cara menjaga kebersihan diri.

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Page 7: m14 docx

Kelas : 4 Amanah Masa: 12.10pm – 1.10 pm Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual

Tema Membentuk dan membuat binaan.

Tajuk Topeng muka

Objektif Pembela-jaran Menghasilkan topeng muka

Aktiviti Pdp 1..Guru bercerita tentang watak sedih, gembira, marah dan watak-watak superhero.2.Murid diminta melakar watak tertentu di atas kad manila.3.Murid diminta menggunting lakaran dan menghias topeng4. Hasil kerja murid dibentangkan.

EMK Kreatif

BBB pensel warna, kertas kad manila

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan penghasilan topeng muka

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Page 8: m14 docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2015Tarikh / Hari : 19 April 2015 /Ahad Minggu : 15

Kelas : 1 Amanah Masa: 10.10 am – 11.10 am Mata Pelajaran:Pendidikan Moral

Tema Saya Sayangi Diri Saya

Tajuk 7.1.5

Objektif Pembela-jaran

Cara menjaga keselamatan diri.

Aktiviti Pdp 1.Guru meminta mewarna gambar yang menunjukkan cara menjaga keselamatan diri.2.Murid membuat latihan dengan bimbingan guru.3.Perbincangan.

EMK Berfikir

BBB Buku Teks, Buku Latihan

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan menyatakan cara menjaga keselamatan diri.

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Kelas : 1 Amanah Masa: 12.10pm – 1.10 pm Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual

Tema Menggambar

Tajuk Buah-buahan tempatan

Objektif Pembela-jaran

Aplikasi pengetahuan, kefahaman dan bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan corak.

Aktiviti Pdp 1. Guru menerangkan tentang tajuk.2.Guru memberikan kertas untuk mewarna buah-buahan tempatan.3.Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.4.Penutup/ sesi apresiasi.

EMK Kreatif, keushawanan

BBB kertas mewarna, pensil warna

Penilaian PdP Murid dinilai berdasarkan hasil mewarna buah-buahan tempatan

Refleksi/Impak dan Kerja Rumah

——/——— orang murid mencapai objektif pengajaran——/——— orang murid perlukan penggayaanpdp ditangguhkan kerana

Page 9: m14 docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2015Tarikh / Hari : 19 April 2015 /Ahad Minggu : 15

KELAS 3 AMANAH MATA PELA-JARAN

DST MASA/TEM-POH

10.10-11.10 (60 MINIT)

TAJUK Teknologi Maklumat SUB TAJUK Menggunakan TMK untuk mengemukakan idea dan maklumat secara kreatif dan inovatif.

OBJEKTIF Menghasilkan produk digital yang mengintegrasikan perisian hamparan elektronik dan perisian persembahan (MS Excel dan MS PowerPoint) se-cara kreatif .

KRITERIA KEJAYAAN

Murid dapat • memasukkan 2/3 hyper-

link dalam persembahan Microsoft

PENGE-TAHUAN LEPAS MURID

Murid sudah mengetahui mengenai Microsoft Power Point

NILAI MURNI

Bekerjasama, bertolak ansur, tolong menolong

SUMBER PNP Buku aktiviti, Komputer KBAT

SET INDUKSI (5 minit)- Program 5 minit- Guru menunjukkan perisisan Microsft PowerPoint kepada murid.- Guru menunjukkan apakah yang guru lakukan.- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apakah yang dapat dilihat oleh murid-murid.- Guru mengaitkan topik pembelajaran pada hari ini.

1. PERKEMBANGANa. PENERANGAN ( 15 minit)- Guru memberikan meminta murid untuk memasukkan hiperlink mengenai haiwan bergerak.b. AKTIVITI BERKUMPULAN (30 minit)- Secara berpasangan setiap murid dikehendaki untuk membuat 3 hyperlink mengenai jenis-jenis magnet.- Setiap kumpulan diminta untuk membentangkan hasil kerja mereka.

2. PENUTUP/PETAKSIRAN HASIL KERJA MURID (10 minit)-Murid melakukan tugasan secara individu di dalam buku aktiviti.-Murid diminta memberi kesimpulan mengenai topik yang diajar pada hari ini.

3. REFLEKSIa. Bil murid mencapai objektif : _____________b. Kehadiran murid :_____

Page 10: m14 docx

c. Bil murid yang memerlukan tindakan susulan : ________________d. Penambahbaikan kaedah dan Teknik PdP

_____________________________________________________________________________________