kerja kursus sjh3063-pismp- jun 2014

Upload: grace-teng

Post on 12-Oct-2015

148 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

BA (Hons) in Primary Education

IPG KAMPUS TUN HUSSEIN ONN, BATU PAHAT

JADUAL SPESIFIKASI TUGASAN PROJEKJABATAN

: KAJIAN SOSIAL

MATA PELAJARAN: SJH3063: KAEDAH PENGAJARAN SEJARAHKUMPULAN

: PISMP

SEMESTER

: EMPATTarikh Mula9 JULAI 2014Tarikh hantar13 OGOS 2014

Hasil Pembelajaran Kursus:

1. Menjelaskan kaedah pengajaran Sejarah. (1.2)

2. Mengintegrasikan teknologi maklumat dan komunikasi untuk melaksanakan pengajaran sejarah. (2.2)

3. Merancang persediaan mengajar mata pelajaran Sejarah yang lengkap. (2.3), (2.5)

4. Melaksanakan pengajaran mikro dan makro berdasarkan persediaan mengajar. (4.4), (5.5)5.Membuat refleksi pengajaran untuk penambahbaikan dalam pengajaran Sejarah. (7.2), (7.5)Kerja Kursus ini bagi menilai Hasil Pembelajaran 1, 2, 3, 4 dan 5.Objektif Projek Pelajar dapat melaksanakan tugas-tugas berikut:

1. Menghasilkan modul pengajaran dan pembelajaran Sejarah.2. Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian yang lengkap dan melaksanakan pengajaran makro.3. Menjawab kuiz.INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS TUN HUSSEIN ONN

JADUAL SPESIFIKASI TUGASAN - PROJEK

JABATAN

: KAJIAN SOSIAL

TAJUK KURSUS

: SJH3063: KAEDAH PENGAJARAN SEJARAH

KUMPULAN

: PISMP

SEMESTER

: 4Spesifikasi Tugasan

TajukTugasanWajaranCatatan

1.Menghasilkan Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sejarah Secara individu:

1.Kumpul maklumat daripada pelbagai sumber bekaitan kaedah & teknik pengajaran serta isi pelajaran bagi topik mata pelajaran Sejarah sekolah rendah yang dipilih (Rujuk senarai kaedah pengajaran

dan senarai tajuk/sub tajuk Sejarah Sekolah Rendah). 2.Kemudian sediakan modul pengajaran dan pembelajaran mengikut format yang telah ditentukan (Rujuk format dan panduan menulis

modul yang dilampirkan).

30%Kandungan

PersembahanOrganisasi

Rujukan

2.Menyediakan Rancangan Pengajarah Harian (RPH) dan melaksanakan pengajaran makro.

Secara kumpulan bertiga:

1.Pilih satu topik dalam mata pelajaran Sejarah sekolah rendah sama ada tahun 4, 5 atau 6.

2.Sediakan satu Rancangan Pengajaran Harian yang lengkap (merangkumi

butiran am, set induksi, langkah pengajaran, bahan bantu mengajar

dan lembaran kerja) berdasarkan topik yang dipilih mengikut format yang telah ditentukan.3.Kemudian laksanakan pengajaran makro

30%Menepati format

Pemilihan strategi dan kaedah

Aplikasi TMK

Kemahiran Pengajaran

3.Menjawab kuiz.Secara individu:

Anda perlu menjawab sama ada soalan bentuk objektif, soalan struktur dan soalan esei yang atau gabungan bentuk soalan yang merangkumi semua topik.

40%Markah maksima ialah 40 markah.

PROGRAM : PISMP

NAMA GURU PELATIH:

__________________________________________

TAJUK KURSUS: SJH3063 KAEDAH PENGAJARAN SEJARAHSEMESTER : 4

TARIKH MULA: 9 JULAI 2014TARIKH HANTAR : 13 OGOS 2014

Hasil Pembelajaran Kursus:

1.Menjelaskan kaedah pengajaran Sejarah. (1.2)

2.Mengintegrasikan teknologi maklumat dan komunikasi untuk melaksanakan pengajaran sejarah. (2.2)

3.Merancang persediaan mengajar mata pelajaran Sejarah yang lengkap. (2.3), (2.5)

4.Melaksanakan pengajaran mikro dan makro berdasarkan persediaan mengajar. (4.4), (5.5)5.Membuat refleksi pengajaran untuk penambahbaikan dalam pengajaran Sejarah. (7.2), (7.5)Kerja Kursus ini bagi menilai Hasil Pembelajaran 1, 2, 3, 4 dan 5.

Objektif Projek Pelajar dapat melaksanakan tugas-tugas berikut:

1.Menghasilkan modul pengajaran dan pembelajaran Sejarah.

2.Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian yang lengkap dan melaksanakan pengajaran makro.3.Menjawab kuiz.

Tugasan Projek (100%)Anda dikehendaki membuat rujukan, mengumpul maklumat, menyusun maklumat dan seterusnya laksanakan tugasan yang dinyatakan di bawah:1. Menghasilkan modul pengajaran dan pembelajaran Sejarah (Tugasan Individu).

2. Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian yang lengkap dan melaksanakan pengajaran makro (Kumpulan Bertiga).3.Menjawab kuiz.Panduan Pelaksanaan Kerja Kursus1.Tugasan ini adalah tugasan individu dan kumpulan bertiga.2.Anda boleh bergerak secara kolaboratif untuk mengumpul maklumat.3.Format penulisan tugasan adalah seperti berkut :

i.Fon Arial

ii.Saiz huruf ialah 12

iii.Langkau satu setengah baris

iv.Rujukan mengikut format APA

v.Lampiran

4.Amalan plagiat tidak dibenarkan

5.Tugasan ini membawa markah 100 (wajaran 100%)6.Tugasan 1 dan 2 hendaklah dihantar dalam bentuk hardcopy dan softcopy.Tugasan yang baik harus menunjukkan kriteria-kriteria berikut:1. Liputan isi kandungan yang menyeluruh, konsisten dan terperinci2.Bukti dan bahan-bahan yang menyokong tugasan anda hendaklah dikemukakan

3.Keseluruhan isi dan pengolahan perlu menunjukkan keaslian dan sokongan ilmiah4.Format dan organisasi laporan perlu jelas dan coherenKriteria PemarkahanTugasan akan disemak berdasarkan kriteria pemarkahan yang disediakan. Markah akan diberi secara individu berdasarkan kepada sub tugasan 1 dan 3, manakala markah kerja berkumpulan akan diberikan berdasarkan kepada sub tugasan 2.Arahan Tugsan:

Sila rujuk kepada Buku Panduan Kerja Kursus Berasaskan Ilmu Edisi Pelajar Januari 2006 untuk maklumat berikut :

Kulit luar Tugasan Pelajar perlu ada butir butir yang berikut:

Nama pelajar

Angka giliran

No.Kad Pengenalan

Kumpulan/kursus

Kod dan mata pelajaran

Tugasan disediakan oleh

Disemak oleh

Disahkan oleh____________________________

_____________________

_______________________(MOHD HUSIN BIN MOHD TAP)

Ketua Bidang PSK/PNBM/HE/GCI Jabatan Kajian SosialSENARAI KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAHSetiap orang pelajar perlu memilih SATU kaedah pengajaran di bawah untuk tugasan 1 (menghasilkan Modul Pengajaran dan Pembelajaran) dan boleh memilih satu atau lebih kaedah pengajaran di bawah untuk tugasan 2 (menyediakan Rancangan Pengajaran Harian)1.Kajian Kes2.Kemahiran Berfikir

3.Belajar Cara Belajar

4.Pembelajaran Masteri

5.Pembelajaran Akses Kendiri

6.Pembelajaran Luar Bilik Darjah

7.Pembelajaran Secara Kontekstual8.Pembelajaran Secara Kontruktivisme9.Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai10.Pembelajaran Berasaskan Kajian Masa Depan11.Penggunaan Teknologi Maklumat dan

Komunikasi

12.Aplikasi Teknik Theory of Constraints

13.Teknik Belajar Sambil Bermain

14.Experiential Activities Planner

15.i-Think

SENARAI TOPIK-TOPIK SEJARAH SEKOLAH RENDAH

TAHUN 4: TEMA SEJARAH AWAL NEGARATAJUK 1: MARI BELAJAR SEJARAH

1.1 Pengertian sejarah dan kemahiran sejarah.

1.2 Pengertian diri dan keluarga.

1.3 Sejarah sekolah

1.4 Kawasan tempat tinggal murid

TAJUK 2: ZAMAN AIR BATU

2.1 Zaman Air Batu

TAJUK 3: ZAMAN PRASEJARAH

3.1 Kehidupan manusia prasejarah

TAJUK 4: KERAJAAN MELAYU AWAL

4.1 Kedudukan kerajaankerajaan Melayu Awal

TAJUK 5: TOKOH-TOKOH TERBILANG KESULTANAN MELAYU MELAKA

5.1 Tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka

5.2 Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu Melaka

5.3 Tun Perak sebagai Bendahara Melaka

5.4 Hang Tuah sebagai Laksamana Melaka

TAHUN 5: TEMA KEDAULATAN NEGARA

TAJUK 1: WARISAN NEGARA KITATAJUK 2: PERJUANGAN KEMERDEKAAN NEGARATAJUK 3: YANG DIPERTUAN AGONGTAJUK 4: IDENTITI NEGARA KITA(Rujuk Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran Sejarah Tahun 5 untuk mengenal pasti sub-tajuk)TAHUN 6: TEMA KEMAKMURAN NEGARA KITA

TAJUK 1: NEGARA MALAYSIA

TAJUK 2: KITA RAKYAT MALAYSIA

TAJUK 3: PENCAPAIAN DAN KEBANGAAN NEGARA

(Rujuk Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran Sejarah Tahun6 untuk mengenal pasti sub-tajuk)FORMAT DAN PANDUAN MENULIS MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAHCONTOHTAJUK PEMBELAJARAN MASTERI

Sinopsis

(Tuliskan sinopsis berkaitan topik dalam modul ini)

CONTOH

Tajuk ini memberi pendedahan mengenai latar belakang kurikulum Sejarah di negara ini. Perbincangan juga menyentuh Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR). Berikutnya perbincangan menganalisis pemikiran Sejarah. Untuk menguji kefahaman pelajar di akhir perbincangan topik ini disediakan latihan kendiri.

A.Hasil Pembelajaran

(Tulis hasil pembelajaran yang sesuai dengan topik)

CONTOH

Pada akhir sesi, murid dapat:

1. mendalami konsep dan keperluan perancangan;

2. mengenal pasti tahap keupayaan dan potensi murid;

3. menentukan sasaran pembelajaran berdasarkan tahap keupayaan dan

potensi murid; dan

4. menguasai kemahiran merancang secara strategik.

B.Kaedah Pengajaran(Tuliskan nota yang lengkap berkaitan kaedah pengajaran yang dipilih. Isi kandungan berkaitan topik ini boleh ditulis dalam pelbagai bentuk sama ada bentuk nota, peta minda, jadual, gambar rajah, gambar, dan sebagainya)

CONTOH

Pembelajaran Masteri1.Aaaaaaa................2.Bbbbbb.........

3.Ccccccc...........

4.Dddddddddddd

5.Eeeeeeeeeeeeeee

6.Fffffffffffffffffffffff

7.Ggggggggggggggggggggg

8.Dan seterusnya ........................(meliputi kaedah pengajaran yang dipilih)C.STANDARD KANDUNGAN (ISI PELAJARAN MENGIKUT TAJUK)

Tema: Sejarah Awal Negara

Tajuk 1: Mari Belajar Sejarah

(Tuliskan isi pelajaran yang hendak disampaikan kepada murid-murid berkaitan dengan tajuk ini. Isi pelajaran ini boleh ditulis dalam pelbagai bentuk sama ada bentuk nota, peta minda, jadual, gambar rajah, gambar, dan sebagainya)CONTOHApa itu Sejarah?

Berbagai-bagai pengertian telah dikemukakan oleh Sejarawan.

Di bawah diperturunkan beberapa pandangan yang telah diberikan oleh Sejarawan terkemuka

i.Herodotus Sejarah bermaksud penyelidikan atau penyiasatan terhadap segala peristiwa silam mahupun sezaman

ii.Leopold Von Ranke - Sejarah haruslah dikaji dan ditulis seperti sebenarnya berlaku berasaskan fakta-fakta dan dokumen-dokumen yang dikaji secara saintifik.

iii.R.G.Collingwood Sejarah ialah sebuah bentuk penyelidikan tentang hal-hal yang telah dilakukan oleh manusia pada masa lampau

D.Penyampaian Pengajaran

(Terangkan langkah-langkah pengajaran dan aktiviti-aktiviti yang hendak dilaksanakan bagi menyampaikan isi pelajaran bagi TOPIK (yang dipilih di atas) dengan mengaplikasikan KAEDAH PENGAJARAN (yang telah dipilih dan diterangkan di atas).

E.Latihan

Sediakan soalan-soalan latihan yang sesuai untuk tujuan penilaian dan pengukuhan.

F.Skema jawapan untuk soalan latihan di atas

G.Bibliografi

CONTOHAbdul Rahman Aroff dan Zakaria Kasa. (1994). Falsafah Pendidikan dan Konsep Pendidikan Edisi Kedua. Petaling Jaya: Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd.Disediakan oleh:

HJ. MOHD. HUSIN BIN MOHD. TAP

Ketua Bidang PSK/PNBM/H.ETNIK

Jabatan Kajian Sosial,

IPG Kampus Tun Hussein Onn, Batu Pahat, Johor.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SEJARAH TAHUN 4

Mata PelajaranSejarah

Kelas

Tahun 4 Merah

Bil. Pelajar38 orang murid

Tarikh19 Januari 2014

Masa10.30 pagi -11.30 pagi

Tema

Tajuk

Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

Objektif Pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada

Penerapan Nilai

KBKK

Kajian Masa Depan

EMK

Bahan Bantu Belajar

Prosedur PelaksanaanIsi PelajaranAktiviti PdPCatatan

Set induksi

(5 minit)BBM:

-Komputer riba, LCD

KBKK:

-menghubung kait

Nilai:

Bersyukur

EMK:

TMK

Langkah 1

(10 minit)BBM:

-Komputer riba, LCD

KBKK:

-menghubung kait, Menerangkan sebab

Nilai:

Kegigihan

Bekerjasama

EMK:

TMK

Langkah 2

(15 minit)BBM:

-Komputer riba, LCD

KBKK:

Menerangkan sebab

Nilai:

Menghargai alam

EMK:

TMK

Langkah 3

(20 minit)BBM:

-Komputer riba, LCD

KBKK:

Menjana idea

Nilai:

Berani

EMK:

TMK

Penutup

(10 minit)rumusan dan penerapan nilai kewarganegaraan

BBM:

-Komputer riba, LCD

KBKK:

-menghubung kait

Menjana idea

Nilai:

Kegigihan, berani, kesabaran

EMK:

TMK

12