format rph matematik

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Matematik Kelas : 2 Mawar Tarikh : 3 September 2015 Masa : 10.10 pagi – 11.10 pagi ( 60 minit ) Bilangan Murid : 23 orang Bidang : Nombor dan Operasi Tajuk : Perpuluhan Standard Kandungan : 7.1 Mengenal pasti konsep perpuluhan. Standard Pembelajaran : (i) Menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan. (ii) Menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hingga sifar perpuluhan sembilan dengan betul. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk : (a) menukar dan menulis pecahan persepuluh kepada perpuluhan. (b) menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hingga sifar perpuluhan sembilan dengan betul. (c) Menyelesaikan 9 daripada 10 soalan dalam lembaran kerja dengan betul. Pentaksiran : (a) Guru mengemukakan soalan – soalan secara lisan berkaitan cara menukar dan menulis pecahan persepuluh kepada perpuluhan, murid akan

Upload: sarveswary

Post on 24-Jan-2016

46 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: Format RPH Matematik

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : 2 Mawar

Tarikh : 3 September 2015

Masa : 10.10 pagi – 11.10 pagi ( 60 minit )

Bilangan Murid : 23 orang

Bidang : Nombor dan Operasi

Tajuk : Perpuluhan

Standard Kandungan : 7.1 Mengenal pasti konsep perpuluhan.

Standard Pembelajaran : (i) Menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan.

(ii) Menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hingga sifar perpuluhan sembilan dengan betul.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya

untuk :

(a) menukar dan menulis pecahan persepuluh kepada perpuluhan.

(b) menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hingga sifar perpuluhan sembilan dengan betul.

(c) Menyelesaikan 9 daripada 10 soalan dalam lembaran kerja dengan betul.

Pentaksiran : (a) Guru mengemukakan soalan – soalan secara lisan berkaitan cara menukar dan menulis pecahan persepuluh kepada perpuluhan, murid akan menunjukkan jawapan pada “ Buku Cerita Kartun “.

(b) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.

(c) Berdasarkan kepada keupayaan murid menjawab soalan di Lembaran Kerja, murid perlu betul soalan 1 dan 2 yang diberi sebelum bergerak kepada kemahiran

berikutnya.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid – murid pernah melihat penggunaan konsep perpuluhan dalam kehidupan seharian.

Page 2: Format RPH Matematik

Elemen Merentasi Kurikulum : (a) Kemahiran Berfikir –

(b) Nilai-nilai Murni – Belas Kasihan, Kejujuran, Rasional, Kerjasama, Keteguhan, Kerajinan dan Kesyukuran.

(c) Menghayati, memberi perhatian,

Kemahiran Proses Matematik :

Bahan Bantu Belajar :

Langkah /

Masa

Isi Kandungan /

Kemahiran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

serta KomunikasiCatatan

Persediaan

( 5 Minit )

Pemerhatian dan Analisis

Lirik :

Marilah adik, mari sayang,Marilah kita ke sekolah,Membaca buku menuntut ilmu,Untuk berjaya dalam hidup.

Pom pom pom pom pom pom,Mari belajar matematik,Topik yang baru dalam perpuluhan,Senang saja kalau belajar.

La la la la la la la la,Hatiku senang hatiku gembira,Mari belajar menyebut perpuluhan,Menuntut ilmu sangat berguna.

1. Murid diberi kertas dengan lirik lagu.

2. Murid ditayangkan lirik lagu dengan power point.

3. Murid dibimbing untuk menyanyikan sebuah lagu yang bertajuk,

“ mari belajar mengenal perpuluhan “

dengan menggunakan melodi bapaku pulang dari kota.

4. Sambil bernyanyi guru akan bermain gitar.

5. Selepas itu, guru akan bersoal jawab tentang isi kandungan lagu tersebut bagi menjana gambaran atau idea pengajaran awal bagi murid-murid.

(a) Bagaimanakah perasaan anda semasa menyanyi lagu ?

(b) Apakah yang ada disebutkan pada lirik yang telah dinyanyikan sebentar tadi ?

Nilai :

Menghayati

Unsur Didik Hibur :

Bernyanyi

TMK :

Slide Power Point

Page 3: Format RPH Matematik

Perkembangan:

Langkah 1

( Minit)

Langkah 2

( Minit)

Pengukuhan

( Minit)

Permainan :

‘Gerak dan Suaikan’.

Peraturan permainan:

1. Setiap murid akan memegang satu kad pecahan dan satu kad perpuluhan.

2. Murid-murid diminta untuk menyebut nilai pecahan wajar dan nilai perpuluhan tersebut dengan betul.

3. Kemudian, murid yang memegang kad pecahan akan mencari kad padanan yang sesuai.

4. Murid diminta untuk membentangkan hasil kerja mereka.

Nilai: Kejujuran, rasional dan kerjasama

Unsur didik hibur : Permainan dan muzik.

Page 4: Format RPH Matematik

Penilaian

( Minit)

Aktiviti individu :

- Murid menjawab soalan lembaran kerja.

1. Murid menjawab lembaran kerja.

2. Bincang jawapan dengan murid.

Nilai:

Rasional, kejujuran

Penutup

( 5 Minit )

Rumusan P&P :

- Guru membuat rumusan dengan mengunakan jadual perkaitan.

1. Murid ditanya oleh guru beberapa soalan tentang penukaran pecahan persepuluh kepada perpuluhan.

BBM:

i) Jadual perkaitan

ii) Lembaran

kerja

Refleksi: