contoh rph rbt
DESCRIPTION
:)TRANSCRIPT
MATA PELAJARAN Reka bentuk dan Teknologi
TARIKH / MASA 10/4/2015 (Jumaat)
TAHUN 4
BILANGAN MURID 29 orang ( 16 perempuan, 23 lelaki )
MASA 8.20 – 9.20 am ( 60 minit )
TAJUK 3.0 Reka Bentuk ( Projek Jambatan )
STANDARD KANDUNGAN
3.1 Mereka bentuk projek eksperimental
STANDARD PEMBELAJARAN
3.1.7 Membuat persembahan projek eksperimental secara lisan.
3.1.8 Mengumpulkan catatan dan lakaran mengenai projek eksperimental sebagai dokumentasi projek.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Membuat persembahan projek secara lisan.
2. Mengumpulkan catatan dan lakaran mengenai projek eksperimental sebagai dokumentasi projek.
RINGKASAN Murid dapat mendokumentasi dan mempersembahkan projek eksperimental yang telah dibuat.
KEMAHIRAN 1. Berkomunikasi secara berkesan.
2. Mendokumentasikan projek
BAHAN BANTU MENGAJAR
i. Model Jambatanii. Borang Penilaianiii. Kamera
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid mempunyai pengetahuan asas tentang jambatan yang mereka bina.
PENGISIAN KURIKULUM
Keusahawanan (EK1) – Berkomunikasi dengan baik.
Kreativiti dan Inovasi
Nilai murni : Kerjasama, Patuh, mengamalkan keselamatan
Elemen Nilai Tambah : Kemahiran berfikir
KEPELBAGAIAN Kemahiran Belajar : menghubungkait
KAEDAH DAN TEKNIK Belajar Cara Belajar : membuat rumusan, memproses
maklumat
Kecerdasan Pelbagai : visual ruang, interpersonal Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) : Kamera
LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Model jambatan yang telah siap.
Imbasan semula pengajaran dan pembelajaran yang lalu.
Guru menayangkan model jambatan yang telah siap.
Guru memberikan penerangan tetang model jambatan tersebut.
Murid di minta memberikan
BBM :-Model jambatan
KB :Menghubungkait
pandangan tentang model jambatan tersebut.
Guru membuat imbasan semula mengenai projek eksperimental yang telah dipilih dan dibina oleh murid pada sesi pengajaran dan pembelajaran yang lalu
Langkah 1
( 10 minit)
- Penerangan guru tentang aktiviti seterusnya.
- Persediaan murid pembentangan projek dan bahan dokumentasi yang telah dibuat untuk sesi persembahan projek.
Guru memberikan penerangan tentang aktiviti seterusnya.
Guru memberikan penerangan tentang bagaimana untuk membentangkan hasil kerja model jambatan setiap kumpulan.
Guru melekat kad perkataan tentang perkara yang perlu dibincangkan dipapan tulis.
Murid diminta untuk berbincang dengan ahli kumpulan sebelum membuat pembentangan di hadapan kelas.
Murid bersedia dengan projek eksperimental dan bahan dokumentasi yang telah dibuat untuk sesi persembahan projek.
BBM :- kad perkataan
Nilai :- kerjasama -semangat - patuh
BCB :Memproses maklumat
ENT :Kemahiran berfikir
Langkah 2
(32 minit)
- Setiap kumpulanmempersembahkan hasil projek masing-masing secara lisan.
Guru memberikan penerangan tentang perjalanan aktiviti seterusnya.
Kumpulan pertama diminta untuk membuat persembahkan hasil projek secara lisan. Murid diberi galakan dan bimbingan untuk bersoal jawab dengan rakan mereka yang membuat persembahan.
Guru membuat penilaian projek
BBM :- Jambatan setiap kumpulan.- Borang penilaian.
Nilai :- Patuh- Kerjasama
KB :
jambatan setiap kumpulan.
Kreativiti dan Inovasi
KP:Visual ruangInterpersonal
Langkah 3
(8 minit )
- Murid mengumpulkan catatan dan lakaran mengenai projek eksperimental yang telah dibuat sebagai dokumentasi projek.
- Bergambar bersama ahli kumpulan.
Setiap kumpulan diminta untuk mengumpul catatan dan lakaran mengenai projek eksperimental yang telah dibuat sebagai dokumentasi projek di dalam dalam fail kumpulan yang telah disediakan.
Guru mengarahkan setiap murid supaya duduk ditempat kumpulan masing-masing.
Guru mengambil gambar sebagai dokumantasi berbentuk gambar bagi setiap kumpulan.
BBM :Kamera
TMK :Kamera
Nilai :- Kerjasama- Patuh
KB : Menghubungkait
ENT:Kemahiran berfikir
Penutup
( 5 minit )
Penutup kognitif
Penutup sosial
Murid diminta untuk membuat rumusan aktiviti pada hari ini.
Guru membuat rumusan keseluruhan aktiviti pada hari ini.
Murid diminta untuk mengemas meja dan kerusi yang telah mereka guna semasa aktiviti.
Nilai :Patuh
BCB : membuat rumusan