contoh rph prasekolah

7
CONTOH RANCANGAN SLOT PENGAJARAN Kelas : Tadika Perpaduan Tarikh : 25 Ogos 2013 Masa : 9.00 – 10.00 pagi Bil. Murid : 25 orang Bidang : Tema : Tajuk/tema : Bunga Teknik : Tunjang Utama : Tunjang Kreativiti dan Estetika (KTI) Fokus Utama : KTI 1.0 Seni Visual KBKK : Menjana idea, banding beza, mengkategori, refleksi Penerapan Nilai : Pengetahuan Sedia ada : Kesepaduan : Fokus MI : Kosa Kata : ABM : Gambar pelbagai jenis bunga, Contoh hasil kerja kolaj gambar ‘Taman bunga’ Alat dan Bahan : STANDARD KANDUNGAN KTI 1.2 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya STANDARD PEMBELAJARAN

Upload: mohd-zamani-mnp

Post on 31-Dec-2015

1.373 views

Category:

Documents


17 download

DESCRIPTION

prasekolah

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh RPH prasekolah

CONTOH RANCANGAN SLOT PENGAJARAN

Kelas : Tadika Perpaduan

Tarikh : 25 Ogos 2013

Masa : 9.00 – 10.00 pagi

Bil. Murid : 25 orang

Bidang :

Tema :

Tajuk/tema : Bunga

Teknik :

Tunjang Utama : Tunjang Kreativiti dan Estetika (KTI)

Fokus Utama : KTI 1.0 Seni Visual

KBKK : Menjana idea, banding beza, mengkategori, refleksi

Penerapan Nilai :

Pengetahuan Sedia ada :

Kesepaduan :

Fokus MI :

Kosa Kata :

ABM : Gambar pelbagai jenis bunga, Contoh hasil kerja kolaj gambar ‘Taman bunga’

Alat dan Bahan :

STANDARD KANDUNGAN

KTI 1.2 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya

STANDARD PEMBELAJARAN

KTI 1.2.3 Menghasilkan karya kreatif yang melalui pelbagai aktiviti

KTI 1.2.7 Menghasilkan karya mengikut kreativiti sendiri melalui pelbagai aktiviti menggambar

Page 2: Contoh RPH prasekolah

KESEPADUAN TUNJANG

ST 2.1 Membuat pemerhatian ke atas objek dan fenomena alam di persekitaran

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Menyatakan bahan dan alat yang sesuai untuk menghasilkan karya

2. Memahami dan mengapilasikan teknik kolaj dengan betul

3. Menghasilkan bentuk bunga secara kolaj dengan betul dan tepat

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P & P CATATAN/ABM

SET INDUKSI( 5 minit )

Persembahan slaidKB:MI:PN:ABM:

LANGKAH 1( 5 minit )

Penerangan tajuk,

alat/bahan dan teknik

KB:MI:PN:ABM:ALAT/BAHAN:

LANGKAH 2( 10 minit )

Penerangan dan demonstrasi.

Langkah 1- Membuat lakaran bunga

dengan pensil.

Langkah 2- Memotong kertas warna,

menyusun dan menampal bahagian bunga

KB:MI:PN:ABM:ALAT/BAHAN:

Page 3: Contoh RPH prasekolah

Langkah 3- Menyusun dan menampal

bahagian bawah/dasar

Langkah 4- Memastikan bunga dan

bahagian pokok yang dihadapan tidak tergantung

Langkah 5- Mengemaskinikan

keseluruhan kolaj.

LANGKAH 3( 25 minit )

Aktiviti murid menghasilkan karya - Murid dibahagikan kepada

beberapa kumpulan kecil (2-3 ahli)

- Guru mengedarkan alatan dan bahan, termasuk gunting, kertas lukisan, kertas warna, dan gam air.

- Murid mengunting kertas warna mengikut bentuk bunga yang dikehendaki dengan bimbingan guru.

- Murid menyusun dan menampal potongan kertas warna mengikut kreativiti masing-masing dan menunjukkan kerjasama kumpulan.

KB:MI:PN:ABM:ALAT/BAHAN:

Page 4: Contoh RPH prasekolah

LANGKAH 4( 10 minit )

Sesi apresiasi, kritikan seni,nilai estetika - Murid mempamerkan karya

seni yang dihasilkan dan cuba memberi penerangan lisan secara ringkas berkaitan asas seni reka, kekemasan, ketepatan tajuk dan perasaan mengenai hasilan karya.

KB:MI:PN:

PENUTUP( 5 minit )

Pengayaan dan pengukuhan - Guru bersoaljawab dan

menjelaskan aspek pengayaan dan pengukuhan terhadap karya seni yang dihasilkan oleh murid

KB:MI:PN:ABM:ALAT/BAHAN:

Page 5: Contoh RPH prasekolah

Panduan Penilaian

BIL ISI KANDUNGAN BAIK SEDERHANA LEMAH1. Kesesuaian tajuk

= 20%16 – 20

- Penilaian subjek yang tepat dengan tajuk dan tema.Konten menunjukkan pengetahuan yang sangat luas,menyeluruh.

8 – 15- Penilaian subjek

yang kurang tepat dengan tajuk dan tema.Konten menunjukkan pengetahuan yang kurang menyeluruh.

0 – 7- Penilian subjek

yang tidak tepat dengan tajuk dan tema.Konten menunjukkan pengetahuan yang tidak menyeluruh.

2. Gubahan = 40%- Susun atur- Reka letak- Asas Seni

Reka

28 – 40- Mengambil kira

aspek susun atur reka bentuk dan ruang yang sangat menarik dan terancang.

- Mengaplikasikan asas seni reka dengan betul dan tepat.

14 – 27- Mengambil kira

aspek susun atur reka bentuk dan ruang yang kurang menarik dan kurang terancang.

- Mengaplikasikan asas seni reka dengan kurang betul dan tepat.

0 – 13- Mengambil kira

aspek sususn atur reka bentuk yang sangat kurang menarik dan tidak terancang.

- Mengaplikasikan asas seni reka dengan sangat kurang betul dan tepat.

3. Kreativiti = 20%- Keaslian- Aplikasi

bahan yang berbeza.

- Teknik - Proses

16 – 20- Mengaplikasikan

bahan,teknik dan proses yang sangat kreatif.

- Kemahiran yang tinggi dalam mengolah bahan dan teknik.

8 – 15- Mengaplikasika

n bahan,teknik dan proses dengan sangat sederhana.

- Kemahiran yang sederhana dlm mengolah bahan & teknik.

0 – 7- Mengaplikasikan

bahan,teknik dan proses dengan sangat kurang.

- Kemahiran yang sangat kurang dalam mengolah bahan dan teknik.

4 Sahsiah = 20%- Kekemasan- Komitmen- Kerjasama- Kolaborasi

16 – 20- Aspek kekemasan,

kometmen, kerjasama dan kolaborasi yang tinggi sesama rakan dan guru.

8 – 15- Aspek

kekemasan, komitmen, kerjasama dan kolaborasi yang rendah bersama rakan dan guru.

0 – 7- Aspek kekemasan,

komitmen, kerjasama dan kolaborasi yang sangat rendah bersama rakan dan guru.

5. JUMLAH KESELURUHAN=100%