contoh rph bm

6
REKOD PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia Tahun : 5 Zamrud Bil.Murid : 35 orang Hari : Isnin Masa : 09.15 – 10.15 pagi ( 60 minit) Tema : Unit 8 - PERTANIAN Tajuk : HASIL TERNAKAN KITA Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat menyatakan secara ringkas beberapa proses penternakan itik Muscovy dengan jelas dan tepat. Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. 7.1 Menjelaskan maksud yang tersurat dan tersirat berdasarkan bahan grafik dan bukan grafik. 2.2 Membentangkan penemuan dan dapatan secara jelas dan terperinci

Upload: zainol-muda

Post on 26-Jul-2015

154 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh RPH BM

REKOD PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia

Tahun : 5 Zamrud

Bil.Murid : 35 orang

Hari : Isnin

Masa : 09.15 – 10.15 pagi ( 60 minit)

Tema : Unit 8 - PERTANIAN

Tajuk : HASIL TERNAKAN KITA

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat menyatakan secara ringkas beberapa proses penternakan itik Muscovy

dengan jelas dan tepat.

Fokus Utama :

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

7.1 Menjelaskan maksud yang tersurat dan tersirat berdasarkan bahan grafik dan bukan grafik.

2.2 Membentangkan penemuan dan dapatan secara jelas dan terperinci

Fokus Sampingan :

7.0 Membaca, menaakul ,dan menghayati kandungan teks yang dibaca

7.2 Membaca dan mengenal pasti perkataan, pelbagai jenis ayat, dan gaya

bahasa daripada bahan sastera dan bukan sastera yang dapat

membawa kesan tertentu kepada pembaca.

Page 2: Contoh RPH BM

Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, Membaca, dan Menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa ; Membina ayat topik dan huraian (proses penternakan itik Moscovy - lampiran 1)

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Pendidikan Moral/Sivik

Nilai Murni : Bertanggungjawab, kasih sayang

Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran Berfikir : Menjana idea,menghubung kait,

merumus,

Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mendengar, Membaca, Menulis

Kecerdasan Pelbagai : Verbal & Linguistik, , interpersonal,

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat/menyentuh/menternak itik di rumah.

Bahan Bantu Belajar : Beberapa foto (slide) dan video berkenaan itik Moscovy, papan putih, Projektor & LCD

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN(RPH)

Page 3: Contoh RPH BM

Catatan Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi(5 min)

i. Guru menayangkan sebuah video ‘telor menetas’ dan bersoaljawab dengan pelajar.

ii. Murid menyatakan haiwan ternakan yang selalu diternak di sekitar kawasan rumah.

iii. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.

Murid bersoal jawab mengenai video tersebut.

Apakah yang kamu lihat pada video tersebut? (telor sedang menetas)

Ini telor apa? Bapa siapakah yang bekerja sebagai

penternak? Haiwan apakah yang diternak?

F.U. 7.1 A.2(i)BBM

Projektor & LCD

Nilai murniKasih sayang – kepada haiwan

Langkah 1 (10 min )

i. Murid membaca (senyap) dan memaham petikan teks yang diberikan – Itik Moskovy [halaman 107].

ii. Kemudiannya membaca kuat berintonasi, dan bersuara lantang.

iii. Murid berbincang mengenai sifat dan keistimewaan itik ini.

Apakah yang anda faham tentang itik ini.Keistimewaan – [video1]

Sifat : Warna bulu / saiz yang lebih besar Lain-lain kelebihan [video2] Guru menunjukkan beberapa keping

foto/video ‘Itik Muscovy’ Bersoal jawab: Apakah

keistimewaan/perbezaan itik ini berbanding itik lain? [video]

LCD ProjektorTeks halaman 107

Kemahiran:

Kolaboratif

Page 4: Contoh RPH BM

Langkah 2 ( 10 min )

i. Mencari dan mengumpul maklumat tentang proses penternakan itik ini berdasarkan petikan teks tersebut. Contoh maklumat - sila

lihat lampiran 1

Murid membentuk 4 kumpulan kecil – video3Apakah langkah-langkah penternakan itik Moscovy?Nyatakan:1.2.3.4.

Kolaboratif

Kemahiran bahasa

Langkah 3(20minit) i. Murid membentang hasil

kerja(perbincangan) di hadapan kelas.

Murid membentang: Murid daripada kumpulan lain memberi

komen/pendapat Murid membuat catatan ringkas –

rumusan

Nilai : Bekerjasama & bertanggungjawab

*diberi 5 minit bagi setiap 1 kumpulan

Langkah 4(10 minit)

i. Murid mencari dan mengumpul maklumat Mengenai hasil ternakan itik ini dan juga

penternakan lain yang terdapat di Malaysia(pengayaan).

ii. Murid melakar dan melukis itik Muscovy.

Murid membuat carta alir tentang proses penternakan itik Moscovy ini. Contoh – lihat lampiran 2 Dagingnya yang enak & telor itik Murid melukis seekor itik jenis ini dan

mewarnakannya mengikut warna asal itik. Murid melayari internet.

Rujukan: http://shawnagrofarm.wordpress.com/2010/06/02/penternakan-itik-muscovy-itik-nila-itik-serati/

Pengayaan

Pendidikan Seni Visual – Penyerapan-contoh bahan.

Page 5: Contoh RPH BM

Penutup (5 minit) Rumusan isi pelajaran dan nilai

murni.Murid merumuskan tentang penternakan itik Moscovy.

Keistimewaan Galakan kepada pelajar supaya

menceburi bidang ini suatu hari nanti Sayangi binatang peliharaan.

Nilai murniKasih sayang – kepada haiwan

Disediakan oleh:

ZAINOL MUDABMM(D) September 2011