contoh rph 1 pengajian am
TRANSCRIPT
-
8/13/2019 Contoh Rph 1 Pengajian AM
1/6
KPD 3016: Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 1
TAJUK
DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. MATRIK PROGRAM
PENSYARAH :
Tarikh :
PEMARKAHAN
TUGASAN INDIVIDU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
-
8/13/2019 Contoh Rph 1 Pengajian AM
2/6
Rancangan Pengajaran Harian
Pengajian Am
Mata Pelajaran :Pengajian Am (Penggal 1)
Tingkatan : 6 Bestari
Tarikh / Hari :1 Oktober 2013 ( Selasa )
Masa : 10.10 pagi -11.30 pagi (80 minit)
Bilangan :30 orang
Lelaki : 10 orang
Perempuan : 20 orang
Topik : Tajuk 2 : Malaysia Kekal Berdaulat
2.4 Kedaulatan Malaysia
Sub Topik : 2.4.1 Cabaran, punca dan penyelesaian
Objektif Pengajaran : Di akhir pelajaran, pelajar-pelajar dapat :
i. menjelaskan kepentingan keamanan negara dan antarabangsa secara bertulis dengan terperinci.
Hasil Pembelajaran : Menjelaskan kepentingan keamanan negara dan antarabangsa.
KBKK :Menjana idea, kefahaman, membina pengetahuan dan membuat rumusan
Nilai murni : Menghormati guru, bekerjasama, bertanggungjawab, patriotisme, menghargai keamanan, bersyukur
Strategi Pengajaran : Berpusatkan kepada guru, pelajar dan bahan
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) : BBM :Power point, kertas majung, marker pen, laptop, LCD projektor
-
8/13/2019 Contoh Rph 1 Pengajian AM
3/6
Pengetahuan Sedia ada : Pelajar-pelajar telah tahu bahawa tugas dan tanggungjawab pasukan keselamatan menjaga keamanan negara.
Fasa/Masa Kandungan Aktiviti pengajaran danpembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)Pengenalan/Pra pengajaran :
Apa khabar murid-murid?
Duduk di tempat masing-masing dan sedia untuk
belajar.
Set induksi :
Siapa boleh cerita keadaan yang sedang berlaku
di beberapa buah negara dunia. Misalnya seperti
di Iraq, Afghanistan, Mesir, Selatan Thailand.
Aktiviti guru :
1.Guru memberi salam kepada murid.
2. Guru menyuruh murid supaya duduk
di tempat masing-masing dan
mengemaskan meja mereka untuk
persiapan memulakan pembelajaran.3. Guru bertanya kepada murid situasi
yang sedang terjadi di beberapa buah
negara di dunia.
Aktiviti murid :
1.Murid-murid membalas salam dan
menyiapkan diri supaya fokus untuk
pembelajaran berikutnya.
2. Murid bercerita/berkongsi
pengetahuan mereka tentang situasi di
beberapa buah negara di dunia.
Guru dapat mengetahui kesediaan
murid belajar.
Nilai murni :
1. Menghormati guru2. Bertangungjawab
Kaedah :
Soal jawab
KBKK :
1. Mengenalpasti
2. Menerangkan
-
8/13/2019 Contoh Rph 1 Pengajian AM
4/6
Langkah 1
(20 minit)
Negara aman ialah negara yang mana keamanan
dalam negara dapat dikekalkan dan ancaman dari
luar negara dapat dipertahankan.
Pentingnya negara aman @ Kepentingan
keamanan negara dan antarabangsa kerana :
1. Pertahanan negara
Kementerian Pertahanan, ATM Kawasan Strategik Negara (Selat
Melaka, ZEE, ASEAN
Pencerobohan bersenjata Pemerdagangan orang Pendatang Asing Tanpa Izin (PATI)
2. Ssosial dan budaya Globalisasi Jenayah
3. Ekonomi
TPPA (Trans-Pasifik PartnershipAgreement)
Inflasi4, Politik
Rasuah Pilihan raya tindakan subversif, sabotaj, pengintipan
5. Integrasi dan perpaduan
13 Mei 1969
Aktiviti guru :
1. Guru memberi definisi negara aman.
2. Guru memberi penerangan mengenai
kepentingan keamanan negara dan
antarabangsa.
Aktiviti murid:
1.Murid-murid mendengar penerangan
guru mengenai kandungan
pembelajaran pada hari ini.2. Murid memberi tumpuan ketika guru
sedang memberi penerangan.
Strategi :
Berpusatkan guru (komunikasi
sehala)
Kaedah :
Penerangan
Nilai murni :
Menghormati guru,
Bertanggungjawab
KBKK :
Kefahaman, membina
pengetahuan
ABM :
Power pointBuku teks Pengajian Am
-
8/13/2019 Contoh Rph 1 Pengajian AM
5/6
Langkah 2
(Pengukuhan)
(35 minit)
Bentuk 5 kumpulan. Setiap kumpulan 6 orang.
Setiap kumpulan dapat satu tema. Masa diberi
10 minit.
Bincangkan tema-tema berikut :1. Pertahanan negara
2. Sosial dan budaya
3. Ekonomi
4. Politik5. Integrasi dan perpaduan
Perbentangan kumpulan.
Aktiviti guru :
1. Guru membahagikan murid kepada
kumpulan.
2. Guru memberikan tema kepada setiap
kumpulan untuk dibincangkan.
Aktiviti murid :
1. Murid berbincang dalam kumpulan
mengenai tema yang diberikan.
2. Murid membuat perbentangankumpulan. Setiap murid perlu
melibatkan diri dalam perbentangan.
Nilai murni :
Menghormati guru,
Bertanggungjawab
KBKK :Bekerjasama
Langkah 3
Penilaian(10 minit)
Soalan penilaian diberikan kepada setiap pelajaruntuk dijawab secara individu.
Aktiviti guru :
1) Guru mengagihkan soalan penilaiankepada pelajar
2) Guru meminta murid menjawabsoalan berkenaan tanpa merujuk kepada
buku.
Aktiviti murid :
1) Murid menjawab soalan penilaian
berdasarkan apa yang telah difahami
daripada penerangan guru sebelum ini.
Nilai murni :
Kefahaman, membinapengetahuan
-
8/13/2019 Contoh Rph 1 Pengajian AM
6/6