rph kt t5 zon iklim dunia.docx
Post on 25-Nov-2015
35 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Kajian TempatanKelas : 5 Aman Bil Murid : / 41 orangMasa : 7.40 pagi 8.40 pagi (1 jam)Tarikh : 8 April 2014Tema : Mengenal Negara KitaTajuk : Unit 2 Geografi Fizikal (Zon Iklim Dunia)
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :1. Melabel sekurang-kurangnya 3 daripada 4 jenis zon iklim dunia berdasarkan gambar2. Mewarnakan peta dunia mengikut kawasan zon iklim dunia dengan betul. 3. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ciri iklim dunia dengan betul
Isi Pelajaran : 1. Zon iklim dunia 2. Zon kawasan mengikut iklim dunia3. Ciri-ciri iklim dunia Penerapan Nilai Murni : Berani ,bersungguh-sungguh,keberanian tampil ke hadapan, berbangga dan bersyukur dengan keistimewaan iklim dunia
Unsur-unsur Patriotisme : Bersyukur dengan zon iklim dunia
Pengetahuan sedia ada : Murid tahu beberapa keistimewaan tempat dan iklim dunia
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:BahanJumlah
Gambar beserta kad perkataan1 set
kertas sebak1
Lembaran kerja41 set
lembaran peta41 set
Prosedur PelaksanaanAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ SumberP&P/Isi PelajaranElemen PengurusanPembelajaranBestari/ KemahiranGenerik
Catatan (PenerapanNilai Murni/ NilaiAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ SumberP&P/Isi Pelajaran
Set Induksi (5 Minit)1. Murid ditunjukkan dengan bungkusan plastik berwarna hitam.2. Murid diminta untuk meneka barang tersebut dengan menyentuh barang tanpa melihatmya.3. Murid diberitahu barang yang terdapat di dalam bungkusan plastik.4. Jawapan murid diperkaitkan dengan tajuk pengajaran pada hari ini iaitu Zon Iklim Dunia.KBKK :- Memberikan maklum balas, aplikasi
Kecerdasan Pelbagai:- Kinestatik- Verbal lingualistik
Strategi :- berfikirBSPP: termometer
Arahan:Lakonkan gaya seperti anda berada ditempat yang Sejuk Sederhana sejuk Sederhana panas panas
Langkah 1 (15 Minit)1. Murid dipaparkan dengan 4 kad perkataan.2. Murid diarahkan untuk melakonkan gaya dan reaksi dalam 4 situasi mengikut kad perkataan tersebut.3. Murid diberikan beberapa keping gambar.4. Murid diminta untuk memadankan gambar tersebut mengikut zon iklim yang betul.5. Murid berbincang dengan guru dan jawapan yang betul akan diberikan token.KBKK :- mengelaskan
Kecerdasan Pelbagai:- Verbal Linguistik-Kinestatik
Isi pelajaran:Zon Iklim Dunia Zon Panas Zon Sederhana Panas Zon Sejuk Zon Sederhana Sejuk
BSPP: kad perkataan gambar
Nilai: Berani
Langkah 2 (15 minit)1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja.1. Berpandukan buku teks, murid diminta untuk mewarnakan peta dunia pada lembaran kerja mengikut kawasan zon iklim dunia dengan betul.1. Murid berbincang dengan guru berkenaan zon iklim dunia berpandukan peta dunia tersebut.KBKK :-Mengenal pasti
KecerdasanPelbagai :- Kinestatik
Strategi : berpusatkan bahanIsi pelajaran: Zon Kawasan mengikut peta duniaBSPP:-lembaran kerja
Nilai murni: yakin teliti
Langkah 3 (20 minit)1. Murid diberikan lembaran kerja.2. Murid mendengar penerangan guru tentang ciri-ciri zon iklim dunia.3. Berdasarkan penerangan guru, murid diminta untuk melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.4. Murid berbincang dengan guru dan murid diminta untuk menulis jawapan di lembaran kerja yang disediakan.5. Murid diminta untuk menampal lembaran kerja ke dalam buku tulis.KBKK :-Mengaplikasi
Kecerdasan pelbagai:-visualIsi pelajaran: Ciri-ciri zon iklim dunia
BSPP: lembaran kerja
Nilai: bersyukur dengan zon iklum dunia
Penutup (5 minit)1. Murid disoal secara rawak zon iklim dunia dan ciri-cirinya.2. Murid diterapkan dengan perasaan bersyukur akan iklim dunia.3. Guru menyimpulkan pembelajaran pada hari iniKBKK :Menghubungkait
Kecerdasan pelbagai :-interpersonal-verbal linguistikNilai : bersyukur dengan zon iklum dunia
Soalan guru :1. Apakah ciri-ciri zon iklim dunia?
top related