5.-rph

5
Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi Kelas : 4 Bestari Bilangan pelajar : 24 Orang Tajuk/Tema : Unit 4 Penghasilan Projek “Kenali Komponen Elektrik” Masa : 7.45 hingga 8.45 pagi (60 minit) Standard Kandungan : 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik Standard Pembelajaran : 4.1.10 Menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen elektrik iaitu mentol, bateri dan suis. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Membuat penyambungan litar yang mudah 2. Menguji kefungsian litar 3. Membuat penyelenggaraan dan penyimpanan peralatan Ringkasan : Murid dapat menyatakan nama dan fungsi komponen elektrik serta dapat menyambungkan saluran elektrik yang ringkas. Kemahiran 1. Membezakan komponen elektrik dan bahan tambahan. 2. Boleh menyambungkan saluran elektrik. Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Keusahawanan - Kreativiti dan inovatif Bahan Bantu 1. Powerpoint

Upload: juliet-coji-siew

Post on 22-Dec-2015

242 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rph rbt

TRANSCRIPT

Page 1: 5.-RPH

Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi

Kelas : 4 Bestari

Bilangan pelajar : 24 Orang

Tajuk/Tema : Unit 4 Penghasilan Projek “Kenali Komponen Elektrik”

Masa : 7.45 hingga 8.45 pagi (60 minit)

Standard Kandungan : 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam

dengan litar elektrik

Standard

Pembelajaran

: 4.1.10 Menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen

elektrik iaitu mentol, bateri dan suis.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Membuat penyambungan litar yang mudah

2. Menguji kefungsian litar

3. Membuat penyelenggaraan dan penyimpanan peralatan

Ringkasan : Murid dapat menyatakan nama dan fungsi komponen elektrik

serta dapat menyambungkan saluran elektrik yang ringkas.

Kemahiran 1. Membezakan komponen elektrik dan bahan tambahan.

2. Boleh menyambungkan saluran elektrik.

Elemen Merentas

Kurikulum (EMK)

: Keusahawanan - Kreativiti dan inovatif

Bahan Bantu Belajar 1. Powerpoint

2. Wayar, , pemegang mentol, mentol, suis, pemegang

bateri, bateri.

Penilaian pengajaran

dan pembelajaran

: Murid menjawab soalan berdasarkan kertas soalan yang

diberi.

Pengetahuan sedia

ada

: Tiada

Page 2: 5.-RPH

Langkah/Masa

Isi Pengajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(Rujuk Lampiran) 1. Guru memaparkan gambar Mentol yang bercahaya.

2. Guru membimbing murid menyatakan bahawa komponen elektrik dalam gambar adalah mentol.

3. Guru mengemukakan tajuk iaitu Kenali Komponen Elektrik dengan soalan.Guru : Murid-murid, selain daripada mentol, apa komponen elektrik yang anda kenali?Murid: BateriGuru: Betul tu. Hari ini, cikgu nak kenalkan 3 kawan baik kepada kamu semua.

1. BBM: Powerpoint

Langkah 1

(Rujuk Lampiran) 1. Guru memaparkan powerpoint untuk memperkenalkan komponen-komponen elektrik.

2. Murid membaca dan memahami nama dan simbol bagi komponen elektrik dengan bimbingan guru.

3. Murid memahami hubungan antara

1. BBM: Powerpoint

Page 3: 5.-RPH

komponen elektrik dan bahan tambahan.

Langkah 2

(Rujuk Lampiran)

1. Guru menunjukkan mentol, bateri dan suis dan bertanya murid tentang fungsi.

2. Guru memberi kertas soalan bersama dengan gambar dan murid menjawab soalan.

1. BBM: Mentol, Bateri, Suis, powerpoint

Langkah 3 (Rujuk Lampiran)

1. Murid memasangkan litar yang mudah dan menguji kefungsian litar. (didik hibur).

2. Murid membuat pembaikan jika perlu.

1. BBM: Mentol, Bateri, Suis

Page 4: 5.-RPH

Penutup Ulangan 1. Guru menunjukkan mentol, bateri dan suis kemudiannya menyuruh murid menyatakan fungsinya.

1. BBM: Mentol, Bateri, Suis