document2
DESCRIPTION
sTRANSCRIPT
2.0Rancangan Pengajaran Harian (RPH)Tarikh/ Hari: 10/9/14 (Rabu)Tahun: 2MBil. Murid: 30 orangMasa: 9.00 9.30 pagiMata Pelajaran: Bahasa MelayuTema: KekeluargaanTajuk: Standard KandunganStandard Pembelajaran
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat majmuk.
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:i) menceritakan cerita semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.ii) menyampaikan sesuatu cerita menggunakan ayat majmuk berdasarkan situasi dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.Sistem Bahasa Tatabahasa: Sintaksis - ayat majmuk
Pengisian Kokurikulum Ilmu: Sains, Pendidikan Moral Nilai murni: Hormat-menghormati, Kasih sayang, Kesyukuran, Kerjasama Elemen kreativiti dan inovasi: Menjana idea dan mengaplikasikannya dalam kehidupan Elemen Pendidikan Alam Sekitar: Bertanggungjawab Elemen Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Menggunakan teknologi maklumat dan komunikasi dalam proses pengajaran dan pembelajaran Elemen KeusahawananEK1: 1. 1 Bertanggungjawab terhadap keputusanEK1: 1. 4 Daya kreativiti dan inovasi
Kepelbagaian Kaedah dan Teknik Kemahiran Berfikir: Menjana idea dan membuat inferens BCB : Bacaan mekanis, Didik Hibur: Bercerita, teka-teki
Bahan Bantu MengajarJenis (Contoh)Bilangan
1.Komputer Riba1
2.LCD1
3.Rakaman bunyi ayam dan satu model ayam 1
4.Kad teka-teki30
5.Latihan Pengayaan: Kad Ayat30
6.Kad Perkataan30
Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah dapat bercerita dengan menggunakan ayat tunggal.Langkah/ masaIsi PelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan
Set Induksi(3 minit)1. Rakaman bunyi ayam dan model ayam kecil
2. Kad teka-teki tentang ayam (Rujuk lampiran 1)
1. Guru menayangkan gambar situasi seorang ibu yang sakit.2. Seterusnya, murid-murid diminta untuk memberi respons tentang tindakan mereka sekiranya ibu mereka sakit.
3. Guru seterusnya akan menghubungkaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini.K.B:- Menghubungkait- Menjana idea
Nilai:- Kerjasama
Langkah 1( 8 minit)1. Paparan elektronik tentang
2. interaktif dengan murid-murid melalui permainan kecil dalam paparan elektronik(Rujuk lampiran 2)
1. Murid-murid diminta untuk menonton e-buku cerita interaktif dan memahami 2. Murid-murid diminta untuk bermain permainan kecil yang terdapat dalam paparan elektronik supaya cerita dapat diteruskan.
K.B:- Menjana idea dan hubungkait dengan petikan
Didik Hibur:- Bercerita
B.C.B:- Bacaan mekanis
Nilai:- Kerajinan - Kesyukuran
Langkah 2(11 minit)
1. Guru menyusun kad gambar cerita secara tidak teratur dan meminta murid menyusun semula urutan cerita tersebut.
2. Murid-murid diminta menceritakan semula cerita tersebut dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat majmuk.
3. Guru mengagihkan petikan cerita dan meminta murid-murid menggariskan 5 ayat majmuk yang terdapat dalam petikan
K.B:- Menjana idea Nilai: - Hormat-menghormati- Kasih sayang
EK:1: 1. 1 Bertanggungjawab terhadap keputusan
PAS:- Bertanggungjawab
Langkah 3(5 minit)1. Sesi membacaPenilaian:1. Murid-murid menjawab soalan pemahaman dengan menggunakan ayat majmuk yang betul..
Penggayaan:1. Murid-murid diminta membina ayat majmuk berdasarkan kosa kata yang diberi.(Rujuk lampiran 4)
Pemulihan:1. Murid-murid diminta untuk mengisi tempat kosong perkataan yang betul dalam petikan cerita.(Rujuak lampiran 5)K.B:- Menghubungkait- Menjana idea
B.C.B:- Bacaan mekanis
EK:1: 1. 4 Daya kreativiti dan inovasi
Nilai: - Kesyukuran
Penutup(3 minit)1. Rumusan isi pembelajaran
Sosial: pujian atas usaha murid-murid
1. Guru meminta murid-murid untuk mengulangkan nilai pengajaran yang dipelajari.
2. Guru memberi pujian kepada murid-murid atas komitmen mereka dalam kelas.
3. Guru telah memesan dan menyampaikan pengajaran yang patut diamalkan oleh mereka dalam kehidupan seharian.
(Rujuk lampiran 6)
4. Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.