21026093 rph-matematik-pemulihan
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KELAS PEMULIHAN KHAS
Nama Guru : Badariah Omar
Sekolah : SK Pendam, Sadong Jaya Bil. Murid : 5 orang
Kelas : 2 Ixora Tarikh : 16 September 2009(Rabu)
Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30-9.30 pagi
PERKARA KUMPULAN A KUMPULAN B
NAMA MURID Dyg Nur Ayuni Awg Asagah
Noor Asykin Kamal
Nuraeryka Ramlee
Muhd. Halifie bin Manja
Saifudin bin Julaihi
TAJUK Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh
Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh
KEMAHIRAN
5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi
tambah yang melibatkan nombor hingga 10.
5.4 Meyelesaikan operasi tambah dalam bentuk
lazim.
5.2 Menulis ayat matematik bagi operasi tambah
melalui prosespenyatuan.
5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi
tambah yang melibatkan nombor hingga 10.
OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-
murid sekurang-kurangnya dapat:
1. Menyelesaikan 8 daripada 8 ayat
matematik bagi operasi tambah dengan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid
sekurang-kurangnya dapat :
1. Mengenalpasti konsep tambah dan simbol tambah
dan sama dengan.
betul.
2. Menyelesaikan 8 daripada 8 operasi
tambah dalam bentuk lazim dengan betul.
3. Dapat menjawab dengan betul 7 daripada
8 bagi penyelesaian masalah operasi
tambah.
2. Menyelesaikan 5 daripada 8 ayat matematik bagi
operasi tambah dengan betul.
3. Menyelesaikan 6 daripada 10 operasi tambah dalam
bentuk lazim dengan betul.
PENGALAMAN
SEDIA ADA
Mengenal angka 1 hingga 10, operasi tambah dalam lingkungan 10.
ALAT BANTU
MENGAJAR
-Komputer riba
-Guli
-Permainan Memancing
-Carta
-Komputer riba
-Guli
-Permainan Menembak Belon Air
-Carta
PENERAPAN
NILAI
Bekerjasama
Kesungguhan
Kreativiti
KEMAHIRAN
BERFIKIR
Penyelesaian masalah secara relatif
Penyesuaian
Penggabungan
SET INDUKSI
(8 MINIT)
Guru meminta murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing.
Guru dan murid menyanyikan lagu “Counting Sheeps”.
Murid mengayakan gerak badan mengikut rentak musik.
PERKEMBANGAN
Langkah 1
(15 minit)
Permainan:
1. Guru menyediakan permainan memancing
ikan magnet yang disusun di suatu sudut
kelas kepada murid.
Interaksi:
1. Guru menunjukkan penyelesaian operasi tambah
dalam ayat matematik kepada bentuk lazim.
2. Guru menggunakan roda ayat matematik bagi
2. Murid dikehendaki memancing ikan magnet
di dalam air besen yang mengandungi
penyelesaian masalah.
3. Murid perlu menyelesaikan masalah
matematik yang terdapat pada ikan magnet
tersebut.
4. Murid yang dapat menyelesaikan masalah
matematik yang terbanyak dan betul akan
dianggap pemenang.
Contoh:
=
menukaran ayat matematik kepada bentuk lazim.
3. Guru menyoal murid dan meminta murid
menunjukkan jawapan di papan putih.
4. Murid menulis ayat matematik kepada bentuk lazim
di papan putih.
5. Guru menyemak jawapan murid dan
memperbetulkannya.
Contoh:
= 3
+ 4
1
Mira ada 4 biji buah
limau. Emak Mira beli
lagi 3 biji limau. Berapa
biji limau semuanya?
1
4 + 3 = 7
3 + 4
1+1
2+2
3+4
Langkah 2
(15 minit)
Interaksi:
1. Guru menyediakan serta menerangkan
soalan dan contoh bagi penyelesaian
masalah operasai tambah dalam lingkungan
sepuluh.
2. Murid mendengar dan memberi respon
kepada penerangan guru.
3. Guru menyoal murid secara giliran dan
latih tubi bagi memperkukuhkan
pemahaman mereka.
4. Murid menjawab soalan dengan menulis
jawapan di papan putih.
5. Guru akan menyemak jawapan murid dan
memperbetulkannya.
Contoh:
Erika ada 3 bungkus keropok ikan.
Bapa Erika beli 3 bungkus
keropok ikan dan 2 bungkus
keropok udang. Berapa bungkus
keropok ikan kesemuannya?
Latihan:
1. Guru mengedarkan latihan kepada murid dan
mengarahkan murid untuk menyelesaikan operasi
tambah dalam bentuk lazim.
2. Murid-murid membuat latihan dengan
mengisi tempat kosong tersebut.
Langkah 3
(15 minit)
Latihan:
1. Guru mengedarkan latihan kepada murid
dan mengarahkan murid untuk
menyelesaikan penyelesaian masalah
bagi operasi tambah.
2. Murid-murid membuat latihan dengan
menulis jawapan dalam tempat jawapan
yang disediakan.
Permainan:
1. Guru menyediakan permainan menembak belon air
di dalam besen kepada murid.
2. Murid dikehendaki menembak belon air di dalam
besen.
3. Murid perlu menyelesaikan ayat matematik
dalam bentuk lazim yang terdapat dalam belon
tersebut.
4. Murid yang dapat menyelesaikan ayat
matematik yang terbanyak dan betul akan
dianggap pemenang.
Contoh:
6
+ 2
6 + 2
=
PENUTUP
(7 minit)
Guru menyoal setiap kumpulan mengenai tajuk yang telah dipelajari.
Guru menyampaikan hadiah ekonomi token kepada murid yang mendapat banyak bintang.
Guru dan murid menyanyikan semula lagu “Ten little Indians” sebelum bersurai.
Refleksi guru:
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
Catatan Pensyarah/guru pembimbing:
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________