tugasan 5 pengajaran mikro

15
SME 6014 PENGAJARAN MATEMATIK TUGASAN 5 PENGAJARAN MIKRO AHLI KUMPULAN NOMBOR MATRIK AW YING JUAN M20132002110 TAN CHEW PENG M20131000648 LOK YIAN LIN M20141000936 LEE HUEY KUAN M20141000970 PENSYARAH : PROF. DR. MARZITA PUTEH

Upload: cptan

Post on 17-Dec-2015

274 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

HASIL DARAB VEKTOR

TRANSCRIPT

  • SME 6014

    PENGAJARAN MATEMATIK

    TUGASAN 5

    PENGAJARAN MIKRO

    AHLI KUMPULAN NOMBOR MATRIK

    AW YING JUAN M20132002110

    TAN CHEW PENG M20131000648

    LOK YIAN LIN M20141000936

    LEE HUEY KUAN M20141000970

    PENSYARAH :

    PROF. DR. MARZITA PUTEH

  • Rancangan pengajaran harian Kumpulan 5

    Topik: Bab 9 Vektor (Vectors) Sub topik: 9.1 Hasil Darab Vektor( Cross Product)

    Masa: 30 minit Kemampuan Pelajar: Di antara baik dengan sederhana

    Hasil pembelajaran:

    a) Mencari hasil darab vector.

    Pengetahuan Sebelum:

    Posisi vector

    Vector A=

    kcjbia

    Operasi tambah dan tolak antara 2 vektor

    Pengetahuan berkenanan dengan paksi x,y dan z.

    Langkah

    langkah

    Hasil pembelajaran Pengajaran dan pembelajaran Aktiviti /

    nilai / alat

    bantu

    mengajar

    Guru Pelajar

    Set induksi

    (5 minit)

    Mengaitkan situasi

    harian dengan hasil

    darab vektor

    Set Induksi

    1. Guru memaparkan gambar Doraemon.

    (Dengan menggunakan slaid bergambar

    atau Iee Scanner)

    Slaid

    gambar

  • 2. Guru bertanya kepada kelas.

    Soal jawab dengan pelajar:

    *Siapa nama watak dalam gambar yang

    dipapar?

    *Apakah alat yang dipakai oleh

    Doraemon?

    *Apakah fungsi alat tersebut?

    3. Guru memberi penjelasan kepada

    pelajar tentang penggunaan copter.

    (Sekiranya pelajar tidak tahu)

    Soal jawab dengan pelajar:

    *Siapa tahu arah pusingan Copter yang

    membolehkan Doraemon untuk terbang

    (naik)?

    4. Pada waktu yang sama, guru

    mempamerkan Copter (bamboo

    Copter).

    Pelajar menjawab soalan:

    *Doraemon

    *Helikopter

    *Doraemon boleh terbang.

    Pelajar menjawab soalan:

    *pusing arah jam, pusing arah

    lawan jam, tidak pasti, tidak tahu

    dan sebagainya.

    Bamboo

    copter

  • 5. Guru cuba mengaitkan helicopter buluh

    (bamboo copter).

    6. Guru bertanya kepada pelajar

    Soal jawab dengan pelajar:

    *Apakah yang akan berlaku sekiranya

    bamboo copter dipusing mengikut arah

    lawan jam?

    7. Guru bertanya kepada pelajar

    Soal jawab dengan pelajar:

    *Apakah yang akan berlaku sekiranya

    bamboo copter dipusing mengikut arah

    jam?

    8. Di akhir kelas, guru harap pelajar dapat

    menjawab soalan seperti yang

    dinyatakan dalam langkah 6 dan 7.

    Pelajar menjawab soalan:

    * Naik / turun.

    Pelajar menjawab soalan:

    * Naik / turun.

    Isi

    Kandungan

    (20 minit)

    Mengaitkan situasi

    harian dengan

    genggaman tangan

    kanan

    Isi Kandungan

    9. Guru bertanya kepada pelajar.

    Soal jawab dengan pelajar:

  • *Sila nyatakan arah pusingan kipas

    meja? ( bukan kipas siling)

    10. Guru keluarkan kipas meja.

    11. Guru memasang kipas meja.

    12. Guru menerangkan

    *Dalam konsep fizik wujudnya satu

    Hukum Newton Ketiga.

    *Dalam situasi harian setiap tindakan

    mesti ada tindak balas.

    *Adakah awak faham?

    (Contoh untuk tunjuk konsep tindakan

    dan tindak balas)

    13. Guru memberi arahan:

    *Ali sila bangun. ( guru minta Ali

    bangun (tindakan) dan Ali telah bangun

    ( tindak balas))

    Pelajar menjawab soalan:

    *pusing arah jam, pusing arah

    lawan jam, tidak pasti, tidak tahu

    dan sebagainya.

    pelajar memerhatikan arah

    pusingan kipas meja.

    Pelajar yang disuruh bertindak.

    Kipas meja

  • 14. Guru membimbing pelajar faham

    konsep tersebut.

    15. Guru memberi contoh kepada pelajar

    untuk kaitkan hasil darab vektor

    ( objektif pembelajaran).

    Contoh ( muka depan kipas meja

    dihalakan ke arah dinding)

    16. Guru memberi contoh

    *Sebagai contoh, cuba awak bayangkan

    di bawah kipas meja dipasangkan

    dengan roda ( supaya kipas dapat

    bergerak).

    *Kemudian kipas meja dipasang

    (switch on)dengan kuat( speed 3).

    *Apakah yang akan berlaku sekiranya

    kipas meja dipasang dengan kuat?

    (speed more than 3)

    17. Dengan menggunakan soalan atas, guru

    membimbing pelajar untuk menyebut

    arah pergerakan kipas meja.

    Pelajar menjawab soalan.

    *Kipas meja akan bergerak kea rah

    belakang.

  • Mengaitkan

    genggaman tangan

    kanan dengan hasil

    darab vektor

    18. Guru memberi penjelasan tentang

    fenomena kipas bergerak ke belakang.

    *Dengan menggunakan genggaman

    tangan kanan ( right hand rule), kita

    dapat menjelaskan fenomena kipas

    bergerak ke belakang.

    Rujukan 1

    Jawapan untuk guru ( rujuk pusingan

    kipas ikut arah jam)

    19. Guru memperkenalkan hasil darab

    vektor dan memberitahu pelajar

    bahawa genggaman tangan kanan akan

    membantu kita dalam melakukan

    operasi mencari hasil darab antara 2

    vektor ( Cross product).

    20. Guru menunjuk cara kepada pelajar.

    Pelajar mengikut apa yang dilakukan

    oleh guru.

    Genggaman

    tangan

    kanan

  • Mengaitkan

    genggaman tangan

    kanan dengan hasil

    darab vektor

    21. Guru mempamerkan paksi x, y dan z

    ( gambar dan meja yang

    berpaksi)sebagai rujukan pelajar.

    Rujukan 2

    22. Guru menjadikan meja sebagai satah

    dan paksi x, y dan z. sila rujuk

    gambarajah 1.

    *x menujukan ke arah kanan (timur)

    ialah positif.

    *x menujukan ke arah kiri (barat) ialah

    negatif.

    *y menujukan ke arah depan (utara)

    ialah positif.

    *y menujukan ke arah belakang

    (selatan) ialah negatif.

    *z menujukan ke arah atas ialah positif.

    *z menujukan ke arah bawah ialah

    negatif.

    Rujukan 2

    23. Guru memberi kertas kerja kepada

    pelajar.

    Pelajar mengikut apa yang

    dilakukan.

    Meja, paksi

  • Penilaian

    (3 minit)

    Penutup

    (2 minit)

    Mengaitkan bulatan

    i,j,k dengan masalah

    yang diberi.

    Mengaitkan bulatan

    i,j,k dengan masalah

    yang diberi.

    24. Guru membuat demostrasi kepada

    pelajar untuk contoh 1 ( yx ).

    Rujukan 3

    25. Guru membuat demostrasi kepada

    pelajar untuk contoh 2 ( xy ).

    26. Guru menulis hasil jawapan di atas

    papan putih. Pelajar mengisi ruangan

    kosong dalam kertas kerja.

    27. Guru memberi beberapa contoh untuk

    pelajar cuba.

    ( zx ) , ( xz ), ( zy ) dan ( yz ).

    28. Hasil jawapan pelajar di catat atas

    papan putih dan guru cuba membuat

    kaitan dan membimbing pelajar bentuk

    kesimpulan.

    Pelajar mencuba dengan

    bimbingan guru.

    Hand out

  • Penilaian

    29. Dengan menggunakan hasil kesimpulan

    pelajar.

    30. Guru memberi beberapa contoh soalan

    Selesaikan masalah dengan

    menggunakan hasil bulatan i,j,k

    untuk menjawab ji , ki , jk ,

    kj dan sebagainya.

    Penutup

    31. Setelah belajar hasil darab vektor.

    32. Guru membimbing pelajar menyatakan

    kesimpulan.

    33. Guru bertanya kepada pelajar

    *Apakah yang akan berlaku sekiranya

    bamboo copter dipusing mengikut arah

    lawan jam?

    Pelajar mencuba secara spontan

    dalam kelas.

    Pelajar dapat membuat

    kesimpulan bahawa hasil darab

    vektor memerlukan bantuan

    gengaman tangan kanan.

    Arah pusingan jam, arah

    menurun.

    Arah pusingan lawan jam, arah

    menaik.

    * Copter akan terbang menaik.

    Papan putih

    Pen marker

    Hand out

    Bamboo

    copter

  • 34. Guru bertanya kepada pelajar apakah

    yang akan berlaku sekiranyabamboo

    copter dipusing mengikut arah ikut

    jam?

    * Copter akan terbang menurun.

    Rujukan 1: proses pusingan arah jam untuk kipas meja dan genggaman tangan kanan.

    Gambar 1 pusingan arah jam

    Gambar 2 pusingan arah jam

    Gambar 3 pusingan arah jam

  • Gambar 1 Genggaman tangan kanan

    Gambar 2 Genggaman tangan kanan

    Gambar 3 Genggaman tangan kanan

    Rujukan 2: gambar paksi di atas meja

    Langkah 1: meletakkan satu keping blok polistirena di atas penjuru

    meja.

    Langkah 2: Masukkan batang satay ke bahagian tepi blok polistirena.

  • Langkah 3: Masukkan batang satay ke bahagian depan blok

    polistirena.

    Langkah 4: Masukkan batang satay ke bahagian atas blok polistirena.

    Langkah 5: Labelkan paksi dengan simbol simbol x,y dan z.

    Langkah 6: Labelkan paksi dengan simbol simbol positif dan negatif.

  • Rujukan 3: gambar cara menjawab x y ataui j sebagainya.

    langkah 1: tangan menuju ke arah paksi x (positif).

    Langkah 2: Genggamkan tangan kanan ke arah paksi y (positif).

    Langkah 3: Genggam sepenuhnya dan ibu jari menuju ke atas.

    Langkah 4: Hasil operasi adalah x y z atau i j k

  • Rujukan 4: Latihan 4

    Latihan hasil darab vektor

    Jawab soalan berikut dengan menggunakan genggaman tangan kanan.

    a) x y

    b) y x c) x z

    d) z x

    e) y z f) z y

    g) Apakah hubungan antara i,j dan k.