rphbatik tahun 6

Upload: prince-kirhu

Post on 03-Apr-2018

223 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6

    1/5

    OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN

    T RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    MATA PELAJARAN : Pendidikan Seni Visual

    TARIKH : 14 Februari 2012

    MASA : 7.50 hingga 8.50 pagi (60 minit)

    KELAS : 6 Mawar

    BILANGAN MURID :

    BIDANG KEGIATAN : Mengenal Kraf Tradisional

    TAJUK : Batik (Kad Ucapan) motif organik dan geometri

    TEKNIK : Resis

    HASIL PEMBELAJARAN :

    Aras 1

    i. Mengenal dan menghargai sumbangan tokoh kraf.ii. Mengetahui istilah dalam kraf tradisional.

    iii. Mengaplikasi asas reka dalam penghasilan kraf tradisional.

    Aras 2

    i. Menggunakan computer dalam proses merekabentuk penghasilan Kraf

    Tradisional

    ii. Membuta Kraf Tradisional menggunakan bahan sebenar dengan kemas

    dan mengikut tatacara ./ proses sebenar.

    Aras 3

    i. Menghasilkan kraf tradisional dengan menguasai kemahiran penggunaaanalat, bahan dan teknik.

    ii. Membuat pernyataan tentang hasil kerja sendiri dan rakan secara kritis

    dan kreatif.

    iii. Mengumpul dan merekod maklumat serta pengalaman pembelajaran

    untuk menghasilkan portfolio.

    iv.

    OBJEKTIF :Pada akhir pengajaran murid dapat;

    i. Memahami dan mengenali batik.ii. Mengetahui konsep teknik resis bagi menghasilkan batik.iii. Mewarna dengan teliti dan kemas.iv. Menghasilkan motif batik mengikut kreativiti masing-masing.v. Mengaplikasikan batik dengan membuat kad ucapan.

    PENGGABUNGJALINAN AKTIVITI: Sejarah

    KEMAHIRAN : Belajar,Melukis, mewarna.

    STRATEGI PEMBELAJARAN : direktif, pemerhatian, kontekstual,koperatif, kecerdasanpelbagai

    PENGETAHUAN SEDIA ADA :

    i. Murid mengetahui tentang motif batik.ii. Murid pernah melihat batik di rumah, galeri, buku atau televisyen.iii. Murid pernah melukis dan mewarna.

    NILAI-NILAI MURNI : Mendengar arahan, ketekunan, ketelitian,kekemasan.

  • 7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6

    2/5

    OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN

    BAHAN BANTU MENGAJAR : Powerpoint Batik, Video penghasilan produk batik,

    kain batik (maujud)

    ALAT DAN BAHAN : kertas, berus, palet, pastel minyak dan cat air

  • 7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6

    3/5

    OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN

    LangkahPengajaran/Masa

    Perkembangan Isipelajaran

    Aktiviti P&P Strategi/Gambarajah/Nilai/ Catatan

    Set Induksi(5 minit)

    Memperkenalkantajuk pelajaran padahari ini.

    Dengan

    menggunakan BBM.Guru memaparkangambar-gambarcontoh batik sertamenayangkan videopenghasilan batik.

    Guru memberitahutentang sejarah batikdan fungsi batikdalam kehidupan.

    Guru memberitahujenis-jenis motif batik.

    i. Motif organikii. Motif

    Geometri

    Murid mendengarpenerangan denganpenuh minat.

    Murid melihat dan

    mengetahui fungsi batikmelalui gambar-gambarcontoh batik yangdipaparkan.

    Kecerdasan Pelbagai- Visualdan linguistik

    BBM: contoh gambar

    http://3.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLPiigVfuBI/AAAAAAAAARM/856sOYRdQs0/s1600/Resis+7.bmphttp://2.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLPhHnaR91I/AAAAAAAAARI/K9tpmq7PGrg/s1600/Resis+6.bmphttp://1.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLKQW578hoI/AAAAAAAAAQY/0QWiGYG-9d8/s1600/Resis+3.bmphttp://2.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLKPaHyUoCI/AAAAAAAAAQU/hZ4jVNY7QJ4/s1600/Resis+2.bmphttp://2.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLKNwYepD7I/AAAAAAAAAQQ/ro3P3VhuLo4/s1600/Resis+1.bmp
  • 7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6

    4/5

    OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN

    Langkah 1(10 minit)

    Menyoal murid jenis-jenis batik yangmereka tahu danpernah mereka lihat.

    Soalan :i. Apa itu batik?ii. Jenis- jenis

    batik?

    Menerangkan jenis-jenis batik.

    Murid menjawab soalantentang batik yangmereka tahu.

    murid memerhatidengan penuh minat.

    Strategi:KontektualKecerdasan Pelbagai Verbal Linguistik

    DirektifPemerhatianCarta / Carta jenis-jenis batikABM maujud-kain batik

    Langkah 2(10 minit)

    Menerangkan alatdan bahan yangbiasa digunakanuntuk membuat batik.

    Memilih batik yangmenggunakan teknikresis.

    Mengedarkan alatdan bahan untuksetiap kumpulan.

    Murid mendengardengan teliti.

    Murid bergerak mengikutkumpulan masing-masing.Murid mengambil alatdan bahan dari guru.

    Alat dan bahan: kertas,pastel minyak, berus, paletdan warna airStrategi:KoperatifKonstruktivisme

    Gambar alat dan bahan:

    Langkah 3(10 minit)

    Membuatdemonstrasilangkah-langkah

    Murid melakukan aktivitiyang ditunjuk guru.

    Kecerdasan Pelbagai Intrapersonal - RuangNilai: tekun

    http://3.bp.blogspot.com/_acxxbLYlZas/SnZ15rFg1CI/AAAAAAAAAX0/RMjA1OVkrok/s1600-h/alat+batik.jpghttp://2.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TL0b0YoMEaI/AAAAAAAAAR4/s3FHKbA6iv4/s1600/Resisku.bmp
  • 7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6

    5/5

    OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN

    membuat corak batikmenggunakan teknikresis.

    Murid juga bolehmenggunakan kreativitimasing-masing untukmembuat corak batiktersebut.

    Pembelajaran Akses KendiriBertanggung jawab ke ataspembelajaran sendiri untukmenghasilkan tugasan

    Langkah 4(10 minit)

    Menunjukkan caramelukis motif batik

    mengguna pastelminyak diatas kertas.

    Menunjukkan caramewarna kertaslukisan yang telahsiap dibuat motifdenganmenggunakan warnaair.

    Guru meminta murid

    menjadikan batikyang telah siapmenjadi kad ucapan.

    Murid menyiapkan batikdan menjadikan hasil

    karya mereka kepadakad ucapan dengankreativiti masing-masing.

    Kecerdasan pelbagai- Ruang

    Penutup(5 minit)Penilaian HasilPembelajaran :Apresiasi danrefleksi :

    Memilih kad ucapanbatik yang -baik ,sederhana dankurang mencapaitahap.untuk sesi apresiasi

    Memanggil 2 -3orang murid kehadapan untukmembuat sesiapresiasi tentangbatik dengan rakanmereka sekaligusmembaca ucapanyang ditulis.

    Memberi pujiankerana murid dapatmemahami tajuk hari

    ini.

    Membuat sesirefleksi dan membuatpenilaian objektifpengajaran pada hariini.

    Murid menjawab soalanguru berkenaankefahaman merekatentang batik

    Mereka dapatmenerangkan jenis-jenisbatik iaitu:

    i. Batik pelangiii. Batik terap/blokiii. Batik cantingiv. Batik sutera

    saring/cetakv. Batik conteng

    Murid dapat menghargaitentang ilmu dankemahiran yang merekaperolehi.

    Kecerdasan Pelbagai

    kemahiran interpersonal danintrapersonal Linguistik