rph wau bulan

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL Tarikh : 6 Ogos 2012 Hari : Isnin Masa : 0850 0950 pagi Masa : 1 jam ( 60 Minit ) Tahun : 3 Amanah Bil. Murid : 37 orang Bidang : Mengenal Kraf Tradisional Kegiatan : Menghasilkan Wau Tajuk / Tema : Wau Bulan Hasil Pembelajaran : Aras 3 : i. Meneroka motif, bentuk dan corak yang mudah dalam penghasilan kraf tradisional. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : i. Melukis dan mewarna corak pada Wau Bulan. ii. Menyatakan sekurang-kurangnya dua bahagian yang terdapat pada Wau Bulan. iii. Menghasilkan sebuah karya Wau Bulan secara individu. Pengetahuan Sedia Ada pelajar: 1. Murid-murid pernah melihat gambar Wau Bulan pada belakang syiling 50 sen, kaca televisyen dan bahan-bahan bacaan.

Upload: j-noona-zul

Post on 31-Jul-2015

670 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Wau Bulan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tarikh : 6 Ogos 2012

Hari : Isnin

Masa : 0850 – 0950 pagi

Masa : 1 jam ( 60 Minit )

Tahun : 3 Amanah

Bil. Murid : 37 orang

Bidang : Mengenal Kraf Tradisional

Kegiatan : Menghasilkan Wau

Tajuk / Tema : Wau Bulan

Hasil Pembelajaran :

Aras 3 : i. Meneroka motif, bentuk dan corak yang mudah dalam penghasilan kraf

tradisional.

Objektif :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Melukis dan mewarna corak pada Wau Bulan.

ii. Menyatakan sekurang-kurangnya dua bahagian yang terdapat pada Wau Bulan.

iii. Menghasilkan sebuah karya Wau Bulan secara individu.

Pengetahuan Sedia Ada pelajar:

1. Murid-murid pernah melihat gambar Wau Bulan pada belakang syiling 50 sen,

kaca televisyen dan bahan-bahan bacaan.

Penerapan Nilai Murni : Menghargai warisan kraf tradisional

Page 2: RPH Wau Bulan

Alat & Bahan

Persediaan Murid Jumlah Persediaan Guru Jumlah Pensel

Krayon /

pensel

warna

1

1

Kertas salinan

gambar Wau

Bulan

Krayon / pensel

warna

37

3

KBKK : Menjana idea, kreatif

Langkah-langkah P&P :

Perkara Butiran KegiatanFokus

PembelajaranCatatan

Set Induksi

( 5 minit )

1. Guru meminta murid-murid

untuk meneka sama ada

objek yang disembunyikan

terdapat dalam genggaman

tangan kiri atau kanan.

2. Setelah meneka, murid-

murid diminta untuk

menutup mata. Guru akan

menjatuhkan objek yang

disembunyikan dalam

genggaman ke atas lantai.

3. Guru menunjukkan syiling

50 sen kepada murid-murid.

4. Guru meminta murid-murid

menamakan sejenis

permainan tradisional yang

terdapat pada belakang

syiling 50 sen.

5. Guru mengaitkan soalan

yang dikemukakan dengan

- Murid

mengetahui

gambar

permainan

tradisional yang

terdapat pada

belakang syiling

50 sen.

Kelas

BBM : Syiling 50

sen

Page 3: RPH Wau Bulan

tajuk aktiviti.

Perkemban

gan

( 45 minit )

1. Guru memperkenalkan Wau

Bulan kepada murid-murid

secara ringkas.

2. Guru menunjukkan slaid

contoh-contoh gambar dan

bahagian-bahagian yang

terdapat pada Wau Bulan.

3. Guru menunjukkan contoh

hasil karya.

4. Guru menunjukkan

demonstrasi menghasilkan

karya :

- Melukis corak

menggunakan pensel

- Mewarna corak

menggunakan krayon atau

pensel warna

5. Murid-murid memulakan

aktiviti menghasilkan karya.

6. Guru memantau keadaan

murid-murid yang sedang

menghasilkan karya sambil

memperdengarkan mereka

lagu “Wau Bulan”.

- Murid-murid

berpeluang

mengetahui

maklumat

tentang Wau

Bulan.

- Murid-murid

mengetahui

proses

penghasilan

karya.

- Murid-murid

mampu menjana

idea yang kreatif

secara individu.

Individu

ABM : LCD,

pembesar suara

BBM : Tayangan

slaid, contoh hasil

karya guru dan

lagu “Wau Bulan”

Alat dan bahan :

Kertas salinan

gambar wau bulan,

pensel, pensel

warna atau krayon

Nilai : Menghargai

warisan kraf

tradisional

KBKK : Menjana

idea, kreatif

Kemuncak

( 5 minit )

1. Guru meminta setiap murid

menghantar hasil karya

masing-masing.

2. Guru meminta mereka

menceritakan perasaan dan

pengalaman semasa proses

penghasilan karya tersebut.

- Murid dapat

meluahkan

pengalaman

masing-masing

semasa

melakukan

aktiviti.

Kelas

Page 4: RPH Wau Bulan

3. Guru memilih beberapa

orang murid tampil ke

hadapan untuk sesi

apresiasi.

Penutup

( 5 minit )

1. Guru meminta murid-murid

menyanyikan lagu “Wau Bulan”

dengan iringan muzik dan

mengikut lirik yang disediakan.

2. Guru meminta murid-murid

mengemas bilik darjah.

- Murid-murid

berbangga dengan

hasil karya yang

telah dihasilkan.

Kelas

ABM : LCD, pembesar suara

BBM : Lagu dan lirik “Wau Bulan”

Refleksi :

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Page 5: RPH Wau Bulan

Catatan Pensyarah / Guru Pembimbing :

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________