rph tatabahasa

12
RPH 2 TAHUN 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA BAHASA MALAYSIA TAHUN 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 2 OKTOBER 2015 (JUMAAT) MASA : (60 MINIT) TEMA : EKONOMI BERWAWASAN TAJUK : MARI MENABUNG

Upload: yolandac04

Post on 10-Feb-2016

218 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

Kata ganti nama tunjuk

TRANSCRIPT

Page 1: RPH TATABAHASA

RPH 2TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

BAHASA MALAYSIA TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 2 OKTOBER 2015 (JUMAAT)

MASA : (60 MINIT)

TEMA : EKONOMI BERWAWASAN

TAJUK : MARI MENABUNG

RPH BM KSSR TAHUN 4 (TATABAHASA)

Page 2: RPH TATABAHASA

RPH 2TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Tarikh /Hari : 2 Oktober 2015Hari : JumaatTahun : 4 Bil Murid : 29 orangMasa : (60 minit)Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTema : Ekonomi BerwawasanTajuk : Mari menabung

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN5.1 Memahami dan menggunakan golongankata dengan betul mengikut konteks

5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama tunjuk dengan betul mengikut konteks.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, 30 daripada 38 orang murid dapat:

i. Membaca tiga daripada lima perenggan petikan “Mari menabung”

ii. Menggariskan lima daripada enam kata ganti nama tunjuk dalam petikan.

iii. Membina empat daripada lima ayat menggunakan kata ganti nama tunjuk berdasarkan gambar.

Sistem Bahasa

Kemahiran Membaca

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Pendidikan Moral & Pendidikan Sivik dan Kenegaraan.

Page 3: RPH TATABAHASA

RPH 2TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Kemahiran : Kemahiran Membaca Nilai Murni : Baik Hati, Kerjasama dan Semangat Bermasyarakat

Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran Berfikir : Menghubung kait, menjana idea Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, Interpersonal, intrapersonal, logik dan kinestetik.. Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait , Menjana idea

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan1 Petikan “Mari menabung” 29

2 Kertas mahjung 5

3 Kad kata nama tunjuk 4

4 Slaid powerpoint 1

5 Tabung dan wang saku 1

6 Lembaran Kerja 29 helai

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah mempelajari kata ganti nama tunjuk

Page 4: RPH TATABAHASA

RPH 2TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Langkah /masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi (5 minit)

1. Guru menunjukkan bahan

kepada murid

2. Soal jawab. i. Apakah bahan yang

ditunjukkan oleh

guru?

ii. Apakah kegunaan

bahan tersebut?

iii. Berapakah wang

saku yang kamu

bawa ke sekolah?

iv. Bagaimana kamu

mengurus

perbelajaan?

1. Guru memastikan murid bersedia untuk

sesi pengajaran dan pembelajaran.

2. Guru menunjukkan tabung dan buku wang

saku kepada murid.

3. Guru bersoal jawab tentang bahan yang

ditunjukkan oleh guru.

BBM

tabung buku wang saku

KB

1. Menghubung kait

Strategi

2. Berpusatkan Murid dan Bahan

Kecerdasan Pelbagai

3. Verbal-Linguistik

Teknik :

4. Soal Jawab

Langkah 1 (20 minit)

Membaca petikan “Mari

menabung”

Aktiviti 1 Guru mengedarkan petikan kepada murid.

Murid diminta membaca petikan secara

berkumpulan.

Guru memilih murid secara rawak membaca

petikan mari menabung.

Guru bersoal jawab bersama murid tentang

petikan yang dibaca.

Aktiviti 25. Guru menerangkan konsep kata ganti nama

tunjuk kepada murid menggunakan slaid

BBM LCD projektor

Komputer riba

Pantun “Hidup

Bermasyarakat”

KB Menghubung kait,

menjana idea

Pembelajaran Kontekstual

Menghubungkaitkan dengan

Page 5: RPH TATABAHASA

RPH 2TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Aktiviti Susulan: Murid membina peta minda tentang kata ganti nama tunjuk.

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH

(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak Mentor :

Catatan

Disemak oleh Guru Besar :

Catatan

Page 6: RPH TATABAHASA

RPH 2TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Tandatangan :Nama :Tarikh :

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU/PERKARA YANG DIBERI

FOKUS BUKTI/ANALISIS/PENJELASAN

CADANGAN TINDAKAN SUSULAN

(PENCEGAHAN/PENAMBAHBAIKAN)

KEKUATAN/

KELEBIHAN:

KELEMAHAN/

KEKURANGAN:

Page 7: RPH TATABAHASA

RPH 2TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Disemak oleh Mentor :

Catatan :

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Disemak oleh Pensyarah Pembimbing :

Catatan :

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Catatan : Sila rujuk Borang PR1/P Komponen Pelaksanaan untuk mencari isu kekuatan dan kelemahan