rph sains tajuk 9

14
TAJUK 9 i. PENGGUNAAN TEKNOLOGI DALAM PENGAJARAN SAINS AWAL KANAK-KANAK ii. PENGGUNAAN KOMPUTER, CD-ROM, MELAYARI INTERNET UNTUK SAINS AWAL KANAK-KANAK OBJEKTIF Empat komponen utama dalam pembelajaran sains dengan penggunaan teknologi adalah seperti beikut : Mengenal pasti tahap kepenggunaan teknologi dalam pembelajaran harian murid tahap 1. Mendedahkan penggunaan dan fungsi komputer dan cd-rom. Menghuraikan cara melayari internet. Murid dapat meningkatkan tahap komunikasi sesama murid dalam perhubungan kehidupan sosial. 9.1 Pengenalan Berdasarkan pengajaran sains melalui teknologi dan ICT, kepentingan, kesan, fungsi dan keperluan dalam pengajaran sains awal kanak-kanak dapat dikenal pasti. Persekitaran pembelajaran yang dapat menggalakkan aktiviti penerokaan dan penyiasatan ilmu sains berdasarkan keupayaan kognitif kanak-kanak dapat diaplikasikan dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Di samping itu, melalui teknologi dan ICT pelbagai peluang dapat disediakan kepada kanak-kanak berumur 4 – 6 tahun untuk mereka meneroka alam sekitar dengan menggunakan organ deria dan peralatan mainan yang mudah. Selain itu, kemahiran ICT dapat diaplikasikan dalam proses pembelajaran kanak-kanak bagi meningkatkan lagi kefahaman dan hasil pembelajaran.

Upload: hidayah-rosly

Post on 12-Aug-2015

114 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

sains

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SAINS TAJUK 9

TAJUK 9

i. PENGGUNAAN TEKNOLOGI DALAM PENGAJARAN SAINS AWAL KANAK-

KANAK

ii. PENGGUNAAN KOMPUTER, CD-ROM, MELAYARI INTERNET UNTUK SAINS

AWAL KANAK-KANAK

OBJEKTIF

Empat komponen utama dalam pembelajaran sains dengan penggunaan teknologi

adalah seperti beikut :

Mengenal pasti tahap kepenggunaan teknologi dalam pembelajaran harian

murid tahap 1.

Mendedahkan penggunaan dan fungsi komputer dan cd-rom.

Menghuraikan cara melayari internet.

Murid dapat meningkatkan tahap komunikasi sesama murid dalam

perhubungan kehidupan sosial.

9.1 Pengenalan

Berdasarkan pengajaran sains melalui teknologi dan ICT, kepentingan, kesan, fungsi

dan keperluan dalam pengajaran sains awal kanak-kanak dapat dikenal pasti.

Persekitaran pembelajaran yang dapat menggalakkan aktiviti penerokaan dan

penyiasatan ilmu sains berdasarkan keupayaan kognitif kanak-kanak dapat

diaplikasikan dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Di samping itu, melalui

teknologi dan ICT pelbagai peluang dapat disediakan kepada kanak-kanak berumur

4 – 6 tahun untuk mereka meneroka alam sekitar dengan menggunakan organ deria

dan peralatan mainan yang mudah. Selain itu, kemahiran ICT dapat diaplikasikan

dalam proses pembelajaran kanak-kanak bagi meningkatkan lagi kefahaman dan

hasil pembelajaran.

Page 2: RPH SAINS TAJUK 9

9.2 Kepentingan dan keperluan pembelajaran sains dengan

menggunakan teknologi dan ICT.

Sistem kurikulum prasekolah telah dibina bersesuaian dengan tahap

perkembangan dan bersesuaian dengan aspek pembangunan dan kemajuan

masa kini. Walaupun kaedah dan sistem yang ada cukup untuk membantu

dalam perkembangan pelajar prasekolah dari segi JERIS namun kelebihan

teknologi dan ICT juga amat berguna dan membantu dalam melicinkan lagi

proses pembelajaran di prasekolah. Terdapat banyak kepentingan teknologi

dan ICT ini termasuklah membantu guru untuk mendapatkan bahan

pengajaran dan pembelajaran serta membantu pelajar untuk

menjelajah dunia ICT agar tidak ketinggalan dengan arus

pemodenan. Penggunaan peralatan teknologi dan ICT seperti komputer

amat penting dalam membantu pelajar untuk menjelajah dunia internet dan

melalui internet, mereka dapat membuat banyak aktiviti yang melibatkan

perkembangan kognitif kanak-kanak.

Antara kepentingan internet kepada pelajar adalah seperti membantu

mereka untuk memperolehi maklumat dan bahan yang mereka sukar

dapatkan di sekolah. Selain itu, pelajar juga dapat membuat aktiviti yang

melibatkan interaksi dengan pelajar-pelajar lain dari luar negara melalui

perkhidmatan internet. Selain itu, mereka juga dapat membuat projek kelas

menggunakan komputer dengan bantuan internet. Contohnya di negara

barat, pelajar berumur 4 tahun berpeluang untuk melayari laman web

sekolah mereka dan memasukkan gambar mereka. Selain itu, mereka juga

boleh memasukkan suara mereka sekali. Selain itu, ICT juga dapat

meningkatkan pembelajaran secara kolaboratif. Seperti contoh diatas,

penggunaan ICT dapat meningkatkan penglibatan pelajar-pelajar dengan

aktiviti-aktiviti serta proses pembelajaran melalui “peer group” yang lebih

bersifat global. Selain itu juga, melalui ICT, pelajar-pelajar mudah untuk

menghubungi ataupun melibatkan pakar-pakar dari dalam dan luar negara

semasa sesi pembelajaran.

Page 3: RPH SAINS TAJUK 9

Teknologi dan ICT merupakan sesuatu yang amat luas penggunaannya

dan ini memberikan banyak pilihan kepada guru prasekolah dalam

merancang pengajaran dan pembelajaran dalam kelas. Antaranya adalah, ICT

boleh digunakan untuk pengayaan bagi pelajar yang agak cerdik

berbanding dengan pelajar lain supaya mereka tidak merasa bosan

dalam kelas dengan memberikan mereka aktiviti yang lebih

mencabar minda. Selain itu, teknologi dan ICT juga sesuai digunakan untuk

pembelajaran yang menjurus kepada penyelesaian masalah kehidupan

sebenar. Aktiviti yang berkaitan dengan masa depan juga boleh dibuat serta

aktiviti yang berbentuk simulasi. Penggunaan teknologi dan ICT dapat

memberi peluang kepada murid untuk menentukan haluan dan kemajuan

pembelajaran masing-masing dan sekaligus mampu mendorong pelajar

terlibat secara lebih aktif dalam pembelajaran. Selain itu dapat memberi

peluang kepada murid untuk menangani masalah sebenar di dalam kelas.

9.3 Kesan pembelajaran sains dengan menggunakan teknologi dan ICT

Secara umumnya, teknologi dan ICT berupaya membantu untuk

meningkatkan kefahaman serta penguasaan murid terhadap pelajaran

yang disampaikan. Selain itu juga dapat memberi peluang pembelajaran

yang sama kepada semua murid yang pelbagai keupayaan. Walaupun

terdapat pelajar yang agak lemah dalam kelas, namun mereka juga boleh

belajar dan menggunakan komputer dikelas. Ini akan sekali gus dapat

meningkatkan motivasi mereka sebagai pelajar walaupun lemah dan melatih

mereka kearah pembelajaran individu. Selain itu juga, dengan adanya

internet, pelajar dan guru juga mudah untuk mengakses maklumat yang

sukar dicari serta mahal untuk diperolehi. Bukan itu saja, teknologi dan ICT

juga membolehkan murid mencuba atau melaksana eksperimen yang sukar,

terlalu mahal, mustahil atau bahaya untuk dilaksana dengan cara biasa serta

juga dapat meningkatkan daya kreativiti dan imaginasi pelajar.

Page 4: RPH SAINS TAJUK 9

9.4 Fungsi teknologi dan ICT dalam pembelajaran sains.

Teknologi dan ICT mempunyai fungsi yang amat penting dalam

membantu melicinkan proses pengajaran dan pembelajaran di dalam

kelas. Antara fungsi utama ialah sebagai salah satu langkah persediaan

awal untuk menyediakan murid dengan teknologi masa kini.

Kemahiran ini perlu didedahkan bagi membolehkan generasi akan datang

dapat menguasai dan memaksimakan penggunaan teknologi dan ICT dalam

kehidupan seharian. Ketidak upayaan untuk menguasai kemahiran yang

berkaitan dengan teknologi dan ICT ini akan membuatkan murid ketinggalan

pada masa akan datang. Di samping itu, melalui teknologi dan ICT,

pengajaran dan pembelajaran akan lebih menarik dan interaktif.

Dengan adanya teknologi seperti grafik dan video dapat menjadikan sesuatu

pengajaran lebih realistik dan nyata. Murid akan lebih memahami dan dapat

mengilustrasi dengan lebih baik. Seterusnya dapat mengaitkan dengan

kehidupan realiti. Pelbagai pendekatan baru boleh di terokai dan

digunakan bagi meningkatkan lagi hasil pembelajaran. Selari dengan

misi untuk melahirkan insan minda kelas pertama, pendekatan pengajaran

perlulah bersesuaian dan mampu menbina dan mendidik generasi era baru

ini. Selain itu, kemahiran inkuiri murid dan guru dapat ditingkatkan

dan bergerak selari dengan kepesatan teknologi masa kini.

9.5 KAEDAH PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN ICT DALAM PENGAJARAN

SAINS

KAEDAH TUTORIAL

Menurut kaedah ini ICT digunakan untuk menyampaikan kandungan

pembelajaran berdasarkan urutan yang telah ditetapkan.Pembelajaran

tutorial ini merangkumi pembelajaran ekspositori ( menyampaikan maklumat

kepada murid, demonstrasi sesuatu fenomena , latihan atau latih tubi yang

dikawal oleh sistem. Secara umum perisian berasaskan pembelajaran tutorial

Page 5: RPH SAINS TAJUK 9

ini mengandungi mempersembahkan maklumat, membimbi ng,. memberi

latihan dan menilai pencapaian.

KAEDAH PENEROKAAN

Kaedah ini berlaku apabila ICT digunakan sebagai medium

untuk ;Mengakses dtau mencari maklumat daripada CD atau internet,

mengkaji sesuatu fenomena secara simulasi atau melihat demonstrasi

sesuatu kejadian yang babaknmya boleh dikawal. Dalam kaedah ini murid

boleh mengawal dan menentukan maklumat yang diterima. Kaedah

penerokaan ini sesuai digunakan dalam situasi berikut ;pembelajaran

berbentuk inkuiri penemuan, penyelesaian masalah kehidupan sebenar,

aktiviti berkaitan Kajian Masa Depan dan aktiviti pembelajaran berbentuk

simulasi.

KAEDAH ICT SEBAGAI ALAT APLIKASI

Dalam kaedah ini, ICT diguna bagi membantu murid melaksanakan

tugasan pembelajaran seperti ;Menghasilkan karanganMembina

graf/jadualMelakar gambar dan sebagainya

KAEDAH ICT SEBAGAI ALAT PEMUDAH KOMUNIKASI

Dalam kaedah ini ICT diguna untuk membolehkan guru dan murid

berkomunikasi daripada lokasi yang berbeza untuk menghantar, menerima

dan berkongsi maklumat yang pelbagai bentuk seperti ;Teks, Grafik, Audio,

Video dan Kombinasi pelbagai mod Melalui kaedah ini boleh digunakan bagi

melaksanakan pembelajaran seperti berikut ;Pembelajaran kolaboratif,

Meningkatkan penglibatan murid dalam proses pembelajaran, Melibatkan

pakar di dalam dan luar negara dalam proses P&P.

Page 6: RPH SAINS TAJUK 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS DAN TEKNOLOGI

MASA : 10.20 – 11.20 pagi (60 minit)

MODUL TEMA : HAIWAN

TUNJANG UTAMA : LITERASI SAINS DAN TEKNOLOGI.

Fokus : Menyiasat Alam Hidupan.

Standard Kandungan : Menjalankan penerokaan ke atas ciri, habitat, cara

pergerakan, jenis makanan, kitaran hidup haiwan yang

biasa dijumpai.

Standard Pembelajaran : Menamakan haiwan yang biasa dijumpai

(dalam kehidupan sebenar, buku/tv)

Mengecam bunyi haiwan yang biasa dijumpai.

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat :

i. Menguasai isi kandungan

ii. Mengelaskan haiwan mengikut habitatnya

iii. Menyatakan tempat tinggal haiwan

iv. Membina kemahiran sainstifik berfikir dan strategi

berfikir

v. Mengamalkan sikap sains tifik dan nilai murni

a. Minat dan bersifat ingin tahu tentang

alam sekeliling.

b. Melibatkan diri secara aktif dan

bekerjasama menyiapkan aktiviti

kumpulan

vi. Mengetahui cara menggunakan internet dan enjin

pencarian

Page 7: RPH SAINS TAJUK 9

Hasil pembelajaran : Menyatakan kepentingan, kesan, fungsi dan keperluan

dalam pengajaran sains awal kanak-kanak.

i. Mengaplikasikan persekitaran pembelajaran yang

dapat menggalakkan aktiviti penerokaan dan

penyiasatan ilmu sains berdasarkan keupayaan

kognitif kanak-kanak.

ii. Menyediakan peluang kepada kanak-kanak

berumur 4 – 6 tahun meneroka alam sekitar

dengan menggunakan organ deria dan peralatan

mainan yang mudah.

iii. Menaplikasikan kemahiran ICT kanak-kanak.

Pengetahuan Sediaada :

i. Murid pernah melihat haiwan-haiwan di zoo

ii. Murid telah mempelajari nama-nama haiwan

tersebut.

Page 8: RPH SAINS TAJUK 9
Page 9: RPH SAINS TAJUK 9

LANGKA

H

DAN

MASA

ISI

KANDUNGA

N

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARANNOTA

AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID

Langkah

1:

SET

INDUKSI

(5 Minit)

Menyatakan

haiwan yang

pernah

dilihat.

1. Guru

mempamerkan

gambar grafik

mengenai

keadaan di zoo

pada skrin layar

2. Guru berajuk

pembelajaran

tanyakan kepada

murid tentang

gambar tersebut

dan mengaitkan

dengan perbuatan

harian.

1. Murid memberi

tumpuan pada

gambar grafik di

skrin layar.

2. Kanak-kanak

menceritakan

pengalaman dan

pengetahuan

mereka berkaitan

haiwan.

3. Murid memahami

perkaitan antara

gambar dengan

tajuk yang diajar.

Strategi/

teknik

Penyoalan

seluruh

kelas.

Sikap

saintifik dan

nilai

murni.

Penglibatan

aktif.

Sumber

pangajaran:

Gambar

grafik

Langkah

2

(10 minit)

Ciri Fizikal

Haiwan :

Kura-kura

Arnab

1. Guru menayang

cerita perlawanan

lumba lari arnab

dan kura-kura

1. Murid menonton

dengan penuh

teliti

Strategi/

Teknik

Mengilustrasi

dengan

Page 10: RPH SAINS TAJUK 9

Gajah

Singa

Ular

Harimau

menerusi skrin

layar.

2. Guru

menerangkan

serba ringkas

mengenai

penggunaan cd-

room dan

bagaimana ia

berfungsi.

3. Guru membantu

murid untuk

mengenal haiwan

dalam cerita

tersebut.

2. Murid memberi

perhatian

terhadap

penerangan guru.

3. Murid yang

kurang faham

akan bertanya

kepada guru.

contoh.

Sikap

saintifik dan

nilai

murni.

Penglibatan

aktif

Sumber

pengajaran

Video

Page 11: RPH SAINS TAJUK 9

Langkah 3

(10 minit)

Mengenalpas

ti haiwan

berdasarkan

habitat dan

cirri fizikal

yang dapat

dilihat.

1. Guru

membahagikan

murid kepada

pasangan.

2. Guru membimbing

murid untuk

mencari gambar

berkaitan dengan

haiwan yang telah

dipilih dengan

menggunakan

enjin carian seperti

menggunakan

google dan mozila

firefox dengan

bimbingan guru.

3. Guru meminta

beberapa

pasangan murid

untuk tampil ke

hadapan kelas dan

bercerita tentang

maklumat yang

telah diperoleh

dengan bantuan

guru.

1. Murid berada

dengan

pasangan

masing-masing

bersama.

2. Murid mula

menjelajah

goggle atau

mozila firefox

untuk mencari

maklumat

bersama

pasangan.

3. Murid bersedia

untuk berkongsi

maklumat dan

tampil ke

hadapan

bersama

pasangan bagi

berkongsi

pengalaman

mencari

4. Maklumat dan

ilmu yang

diperolehi.

Strategi/

Teknik

Aktiviti

srcara

berpasangan

Sikap

bertolak

ansur dan

sabar dalam

menunggu

giliran.

Penglibatan

aktif dan

bekerjasama.

Sumber

pengajaran

Komputer

Page 12: RPH SAINS TAJUK 9

Langkah 4

(10 minit)

Aktiviti

Pengukuhan

Aktiviti suai

dan padan

gambar

1. Guru membuat

pertandingan bagi

setiap pasangan

murid untuk

memadankan

haiwan dengan

habitat haiwan .

2. Padanan jawapan

hendaklah dibuat

di hadapan kelas.

3. Setiap jawapan

yang betul akan

diberikan markah.

Markah yang

tertinggi

merupakan

pemenang.

1. Murid dikendaki

bertindak pantas

untuk

mengumpul

markah yang

terbanyak.

2. Kedua-dua

pelajar bagi

setiap pasangan

hendaklah

bertindak aktif.

3. Ganajran

diberikan pada

pasangan yang

mempunyai

markah tertinggi.

Strategi/

Teknik

Perbincanga

n sesama

pelajar.

Sumber

pengajaran

Penggunaan

gambar

haiwan dan

kad nama

haiwan.

Langkah 5

Penutup

Membuat

rumusan

1. Guru merumuskan

apa yang telah

diajar.

2. Beri tugasan untuk

membaca tajuk

seterusnya seperti

mengkelaskan

haiwan mengikut

cirri fizikal yang

ada.

1. Murid mendengar

rumusan yang

diberikan oleh

guru.

2. Mendengar

pesanan guru.

Sikap

Saintifik dan

nilai murni

Menyayangi

haiwan dan

mensyukuri

nikmat yang

dikurniakan

oleh tuhan.

Page 13: RPH SAINS TAJUK 9