rph sains tahun 5

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 Mata Pelajaran : Sains Kelas : 5 Gemilang Bilangan Murid : 46 orang Umur : 11 tahun Tarikh : 3 Ogos 2015 (Isnin) Masa : 1205 1305 (1 Jam) Tajuk : Haba Standard Kandungan : 8.1 Suhu dan Haba Standard Pembelajaran : 8.1.1 Menyatakan suhu adalah ukuran darjah kepanasan. 8.1.2 Menyatakan unit piawai untuk suhu. 8.1.3 Menyukat suhu dengan menggunakan alat dan teknik yang betul. Objektif Pembelajaran : Selepas tamat waktu, murid dapat: 1. Murid boleh menjawab soalan yang berkaitan dengan suhu dan haba. 2. Murid boleh membaca ukuran termometer. 3. Murid boleh membuat catatan ukuran termometer dengan menggunakan unit piawai (darja Cecius). Pengalaman Sedia Ada Murid : Murid pernah melihat termometer dalam kehidupan harian. Kemahiran Saintifik : Memerhati, mengukur dan menggunakan nombor, meramalkan, berkomunikasi, mentafsirkan data Kemahiran Berfikir : Meramalkan, membuat gambaran mental Nilai Saintifik : Minat dan bersifat ingin tahun tentang alam sekeliling Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan data.

Upload: abby-chong

Post on 11-Jan-2016

210 views

Category:

Documents


15 download

DESCRIPTION

Suhu dan Haba

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Sains Tahun 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5

Mata Pelajaran : Sains

Kelas : 5 Gemilang

Bilangan Murid : 46 orang

Umur : 11 tahun

Tarikh : 3 Ogos 2015 (Isnin)

Masa : 1205 – 1305 (1 Jam)

Tajuk : Haba

Standard Kandungan : 8.1 Suhu dan Haba

Standard Pembelajaran : 8.1.1 Menyatakan suhu adalah ukuran darjah kepanasan.

8.1.2 Menyatakan unit piawai untuk suhu.

8.1.3 Menyukat suhu dengan menggunakan alat dan teknik yang betul.

Objektif Pembelajaran : Selepas tamat waktu, murid dapat:

1. Murid boleh menjawab soalan yang berkaitan dengan suhu dan haba.

2. Murid boleh membaca ukuran termometer.

3. Murid boleh membuat catatan ukuran termometer dengan menggunakan unit piawai (darja

Cecius).

Pengalaman Sedia Ada Murid : Murid pernah melihat termometer dalam kehidupan harian.

Kemahiran Saintifik : Memerhati, mengukur dan menggunakan nombor, meramalkan, berkomunikasi, mentafsirkan data

Kemahiran Berfikir : Meramalkan, membuat gambaran mental

Nilai Saintifik : Minat dan bersifat ingin tahun tentang alam sekeliling

Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan data.

Page 2: RPH Sains Tahun 5

Sistematik

Bekerjasama

Yakin dan berdikari

Elemen Merentasi Kurikulum : Keusahawanan

Pendekatan Pelajaran : Konstrusktivisme

Strategi : Mengeksperimen

Bahan Bantu Mengajar : Komputer, LCD, bikar, termometer, air suam, ais, lembaran kerja

Page 3: RPH Sains Tahun 5

Langkah /

MasaIsi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi

(5 minit)

1. Cerita bola pingpong

Ali dan Abu sedang bermain pingpong

di sekolah. Tiba-tiba bola terjatuh dan

dipijak oleh Abu. Bola pingpong telah

kemek. Ali bercadang untuk meletak

bola pingpong di dalam air panas.

Akhirnya bola pingpong yang kemek

pun kembali ke bentuk asalnya.

2. Soalan:

Apakah kesan yang menyebabkan

bola pingpong kembali ke bentuk

asalnya?

1. Guru bercerita mengenai

Cerita Pingpong dengan

murid.

2. Guru bertanya soalan

kepada murid.

3. Guru memasuki tajuk

pengajaran iaitu mengukur

suhu dengan menggunakan

termometer.

1. Murid memikir kesan yang

menyebabkan bola

pingpong kembali ke

bentuk asalnya.

2. Murid memasuki tajuk

pengajaran iaitu mengukur

suhu dengan menggunakan

termometer.

Pencetusan

Idea

(10 minit)

1. Lembaran kerja (Lampiran 1) 1. Guru menyedarkan

lembaran kerja kepada murid

dan meminta murid

menjawab dalam masa yang

ditetapkan.

2. Guru juga meminta murid

menjawab soalan mengikut

kefahaman masing-masing

dan tidak membuat

1. Murid menjawab soalan

dalam masa yang

ditetapkan.

2. Murid menjawab soalan

mengikut kefahaman

masing-masing dan tidak

membuat perbincangan

atau peniruan dengan

rakan lain.

BBM:

Lampiran 1

Page 4: RPH Sains Tahun 5

perbincangan atau peniruan

dengan rakan lain.

Penstrukturan

Idea

(25 minit)

1. Penjelasan pembacaan sukatan

termometer (Lampiran 2)

2. Jadual pemerhatian (Lampiran 3)

Aktiviti 1

1. Setiap kumpulan akan mendapat

sebatang termometer.

2. Ramalkan tempat atau situasi yang

mempunyai suhu yang paling tinggi.

3. Sukatkan suhu pada tempat-tempat

tersebut dan mencatat bacaan ukuran.

Aktiviti 2

1. Setiap kumpulan akan mendapat 3

bikar yang diisi oleh ais, air suam dan

air panas.

2. Murid dikehendaki mengukur suhu

pada ketiga-tiga bikar.

3. Pemerhatian direkod dalam jadual yang

disediakan.

4. Jadual dikehendaki hantar pada guru.

1. Guru menjelaskan dan

membuat simulasi tentang

cara membaca ukuran

termometer yang betul.

2. Guru menjelaskan langkah-

langkah untuk menjalankan

aktiviti.

3. Guru membyat simulasi cara

menjalankan aktiviti.

4. Guru membimbing murid

menjalankan aktiviti.

5. Guru memerhatikan cara

murid menjalankan aktiviti.

6. Guru meminta murid

mencatat pemerhatian dalam

jadual yang disediakan.

1. Murid menerima penjelasan

tentang pembacaan ukuran

termometer daripada guru.

2. Murid memerhati cara guru

membuat simulasi.

3. Murid menjalankan aktiviti.

4. Murid merekod

pemerhatian dalam jadual

yang disediakan.

BBM:

Lampiran 2

Lampiran 3

Bikar

Ais

Air Suam

Air Panas

Termometer

Page 5: RPH Sains Tahun 5

Aplikasi Idea

(15 minit)

1. Latihan pengukuhan (Lampiran 4) 1. Guru menyedarkan latihan

pengukuhan kepada murid

dan meminta murid untuk

menjawab semua soalan

padanya.

2. Guru memberikan bimbingan

semasa murid menjawab

soalan.

1. Murid menjawab soalan

pada latihan pengukuhan

berdasarkan aktiviti yang

telah dijalankan.

BBM:

Lampiran 4

Refleksi

(5 minit)

1. Rumusan pelajaran

Suhu diukur dengan menggunakan

termometer.

Unit piawai bagi suhu ialah darjah

Cecius.

1. Guru membimbing murid

membuat kesimpulan hasil

pembelajaran.

2. Guru meminta murid

berkongsi hasil

pembelajaran.

1. Murid membuat kesimpulan

hasil pembelajaran dengan

bimbingan guru.

2. Murid berkongsi hasil

pembelajaran.

Page 6: RPH Sains Tahun 5

Lembaran Kerja (Lampiran 1)

SAINS TAHUN 5

Tajuk: Suhu dan Haba

Nama : Kelas: Tarikh:

Arahan: Jawab semua soalan di bawah.

Page 7: RPH Sains Tahun 5

Penjelasan pembacaan sukatan termometer (Lampiran 2)

Page 8: RPH Sains Tahun 5

Jadual pemerhatian (Lampiran 3)

Tempat Suhu (°C) Tempat Suhu (°C)

Badan Ais

Makmal Air Suam

Padang Air Panas

Latihan pengukuhan (Lampiran 4)

1. _____________________ ialah ukuran darjah kepanasan sesuatu bahan.

2. _______________________ ialah alat yang digunakan untuk mengukur suhu.

3. Unit piawai bagi suha ialah _____________________ ( __________ ).

4. Apabila menyukat bahan yang _______________, jalur perak menjadi panjang atau

menunjukkan bacaan suhu yang ________________.

5. Apabila menyukat bahan yang _______________, jalur perak menjadi pendek atau

menunjukkan bacaan suhu yang ________________.

6. __________________ mempunyai suhu yang paling tinggi; __________________

mempunyai suhu yang sederhana; _____________________ mempunyai suhu yang

paling rendah.