rph praktikum video 1(e30203120108).doc

10
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MATAPELAJARAN : BAHASA MALAYSIA TAHUN : 6 AMANAH HARI / TARIKH : SELASA MASA : 9.00 pagi - 9.30 pagi BILANGAN MURID : 38 ORANG TEMA : SEKOLAHKU TAJUK : MURID BERWAWASAN KEMAHIRAN FOKUS UTAMA (Standard Kandungan) : 8.1 Aras 2 (i) Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung. FOKUS SAMPINGAN (Standard Pembelajaran) : 1.1 Aras 1 (i) Berinteraksi dengan pihak lain berkaitan dengan sesuatu topik 3.1 Aras 2 (ii) Menyusun dan menyampaikan maklumat dengan menggunakan laras bahasa yang sesuai. OBJEKTIF : Pada akhir pelajaran murid dapat: 1.Membina lima ayat majmuk tentang ciri- ciri murid berwawasan dengan menggunakan kata hubung. 2.Berinteraksi dengan rakan untuk membincangkan ciri-ciri murid berwawasan. 3.Membentangkan hasil perbincangan dengan menggunakan laras bahasa yang sesuai. PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid kenal tokoh-tokoh negara ini dan bercita-cita menjejak langkah mereka PENGISIAN KURIKULUM : kewarganegaraan SISTEM BAHASA : Ejaan dan Tanda Baca MEDIA (Bahan Bantu Mengajar) : 1.lembaran latihan 2.Laptop dan LCD

Upload: roslanwira2

Post on 06-Nov-2015

224 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATAPELAJARAN:BAHASA MALAYSIA

TAHUN:6 AMANAH

HARI / TARIKH:SELASA

MASA:9.00 pagi - 9.30 pagi

BILANGAN MURID:38 ORANG

TEMA:SEKOLAHKU

TAJUK:MURID BERWAWASAN

KEMAHIRAN

FOKUS UTAMA

(Standard Kandungan):8.1 Aras 2 (i) Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung.

FOKUS SAMPINGAN(Standard Pembelajaran):1.1 Aras 1 (i)Berinteraksi dengan pihak lain berkaitan dengan sesuatu topik

3.1 Aras 2 (ii)

Menyusun dan menyampaikan maklumat dengan menggunakan laras bahasa yang sesuai.

OBJEKTIF:Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.Membina lima ayat majmuk tentang ciri-ciri murid berwawasan dengan menggunakan kata hubung.

2.Berinteraksi dengan rakan untuk membincangkan ciri-ciri murid berwawasan.

3.Membentangkan hasil perbincangan dengan menggunakan laras bahasa yang sesuai.

PENGETAHUAN SEDIA ADA:Murid kenal tokoh-tokoh negara ini dan bercita-cita menjejak langkah mereka

PENGISIAN KURIKULUM :kewarganegaraan

SISTEM BAHASA:Ejaan dan Tanda Baca

MEDIA

(Bahan Bantu Mengajar):1.lembaran latihan

2.Laptop dan LCD

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH /

MASAISI PELAJARANAKTIVITIPENGISIAN KURIKULUMBAHAN BANTU MENGAJAR & CATATAN

GURUMURID

SET INDUKSI5 MINIT

Lagu Yakin Boleh.1.Guru memaparkan lirik lagu Yakin Boleh.

2. Guru memainkan muzik lagu Yakin Boleh melalui tayangan video.

3. Guru meminta murid menyatakan mesej utama yang terkandung dalam lagu yang dinyanyikan.

4. Guru mengaitkan lagu dengan tajuk pelajaran pada hari ini.1.Murid menyanyikan lagu Yakin Boleh mengikut rentak muzik yang diperdengarkan.

2. Murid menyatakan pengajaran daripada lirik lagu yang telah dinyanyikan.kewarganegaraanBBM

Lirik lagu Yakin Boleh.

Video

Kecerdasan Pelbagai:

Muzik

Nilai murni

Keyakinan

Ketabahan

LANGKAH 1 Langkah 1

( 10 Minit )

Tokoh

-Negarawan

-Jutawan

-Sasterawan

-CendekiawanGuru menayangkan gambar beberapa orang tokoh yang telah berjaya di negara ini.

2.Guru menceritakan secara ringkas latar belakang setiap tokoh tersebut.Murid menyatakan nama tokoh yang ditayangkan.

2.Murid menyatakan maklumat yang diketahui mengenai setiap tokoh tersebut.

3.Murid menyatakan ciri-ciri utama yang membawa kejayaan besar kepada tokoh-tokoh tersebut.kewarganegaraanBBM

Gambar tokoh

KBT

Mencirikan

Menginterpretasi

Ilmu

PSK

P. Moral

Kemahiran

Mendengar dan Bertutur

LANGKAH 2

5 minit

Murid Berwawasan

-Ciri-ciriGuru meminta murid menyatakan maksud berwawasan.

2.Guru meminta murid berbincang secara berkumpulan untuk menyatakan ciri-ciri murid berwawasan.

Murid menyatakan maksud berwawasan mengikut kefahaman mereka.

2.Secara berkumpulan murid membincangkan 5 ciri murid berwawasan.

3.Murid melengkapkan borang pengurusan grafik yang dibekalkan kepada setiap kumpulan.dan membentangkan hasil merekakewarganegaraanBBM

Borang pengurusan grafik

KBT

Kontekstual

KB

Menjana idea

Sistem Bahasa

Mendengar dan bertutur

BCB

Perbincangan

Pembentangan

LANGKAH 3

5 minitAyat MajmukGuru meminta murid menuliskan ayat majmuk berdasarkan ciri-ciri Murid Berwawasan yang telah disenaraikan di layar putihMurid menulis ayat majmuk berdasarkan ciri ciri Murid Berwawasan yang telah dipaparkankewarganegaraanPengetahuan sedia ada:

Kata hubung

Ayat tunggal

Ayat majmuk

Sistem Bahasa:

Ejaan dan tanda baca

Penutup

( 5 minit )

Nilai MurniGuru merumuskan isi pengajaran dan pembelajaran.Murid menyatakan nilai murni yang telah dipelajari daripada pembelajaran hari ini.

2.Murid menyatakan ciri-ciri yang perlu ada dalam diri mereka sekiranya ingin berjaya dalam kehidupan.kewarganegaraanNilai murni:

Ketekunan

Ketabahan

Keazaman

Ketaatan

Berdisiplin

PENILAIAN(kerja tambahan)

Membina ayat

Guru menilai kefahaman murid berdasarkan ayat yang di tulis

Murid menulis ayat berpandukan lembaran yang diberi.Lembaran kerja

REFLEKSI: 20 orang murid dapat menulis ayat dengan betul manakala 18 orang lagi masih memerlukan bimbingan guruSENARAI LAMPIRAN:

Ciri-ciri murid yang berwawasanCiri-ciri murid yang berwawasan ialah murid yang rajin,mempunyai masa depan tersendiri untuk kejayaan mereka.Murid berwawasan bermaksud murid yang mempersiapkan diri untuk memenuhi cabaran masa depan.

Murid-murid yang berwawasan juga taat kepada agama dengan bersembahyang untuk kesejahteraan hidup.Kita perlulah mentaati perintah agama dan sentiasa berdoa agar Tuhan membuka hati kita untuk mudah menerima pelajaran.

Murid-murid yang bercita-cita tinggi akan berusaha demi mencapai cita-cita mereka.Mereka juga akan berusaha bersungguh-sungguh untuk membanggakan ibubapa mereka.

Kita perlulah mengamalkan gaya hidup sihat dan menjaga pemakanan kita dengan mengamalkan senaman dan pemakanan yang sihat agar badan kita sentiasa bersedia untuk menghadapi dan menghindari penyakit yang hendak menyerang.Pelajar yang berwawasan perlulah sentiasa mematuhi peraturan dan undang-undang kerana ianya merupakan prinsip murid-murid yang berwawasan dan dapat menjadi contoh dikalangan masyarakat

Lembaran Latihan PengukuhanNegarawan

..................................................................................................................................................................................................

Jutawan......................................................................................................

.....................................................................................................

Cendekiawan

..........................................................................................................................................................................................................

Sasterawan

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................