rph pj melentik edit- copy

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat : Psikomotor : melakukan dua aktiviti melentik iaitu melentik sisi dan belakang dengan betul. Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Tujang : Kemahiran Tajuk : Pergerakan Asas Sub tajuk / Kemahiran : Bukan lokomotor - Melentik Tarikh : 5 April 2012 Masa : 8.00 pagi – 8.30 pagi Tahun : 1 Maju Bilangan Murid : L - 18 P - 18

Upload: farra-deena

Post on 27-Jun-2015

1.257 views

Category:

Education


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph pj melentik edit- copy

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :

Psikomotor : melakukan dua aktiviti melentik iaitu melentik sisi dan belakang dengan betul.

Kognitif : menyatakan dua anggota badan yang terlibat semasa melakukan aktiviti dengan

betul.

Afektif : menunjukkan keseronokan dan keyakinan untuk beraktiviti.

Penerapan nilai : bekerjasama, tolong-menolong, semangat berpasukan, hormat-menghormati dan

patuh arahan.

Mata Pelajaran : Pendidikan JasmaniTujang : KemahiranTajuk : Pergerakan Asas Sub tajuk / Kemahiran : Bukan lokomotor - MelentikTarikh : 5 April 2012Masa : 8.00 pagi – 8.30 pagiTahun : 1 MajuBilangan Murid : L - 18

P - 18

Page 2: Rph pj melentik edit- copy

Kemahiran berfikir : menghubungkait, menganalisis dan membanding-beza.

Strategi utama : kontekstual

Bahan sumber pengajaran dan pembelajaran :

Bahan Sumber P & P Bilangan

Skitel 4

Bola 4

Gelung 4

BAHAGIAN/

MASAAKTIVITI STRATEGI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI

CATATAN/

ALATAN

Set induksi

(5 minit)

Memanaskan

badan.

1. Lari setempat.

2. Berjalan

pelbagai

gaya.

Menghubung-

kait

1. Lari anak setempat

kemudian laju.

1. Berjalan seperti biasa

secara rawak.

2. Berhenti.

3. Tiru gaya burung terbang.

4. Tiru gaya gajah berjalan.

5. Buat seperti gaya orang

memanjat dinding.

TKP:

Kinestetik.

Intrapersonal.

Interpersonal.

Page 3: Rph pj melentik edit- copy

3. Pengenalan

tajuk dan

aspek

keselamatan.

6. Jalan naik tangga, turun

bukit, naik bukit.

Anggota badan yang

terlibat:

i. Tangan.

ii. Kaki.

iii. Pinggang.

iv. Kepala.

Verbal

linguistik.

Nilai:

Patuh arahan.

Yakin.

Alatan:

4 skital.

Perkembangan

(10 minit)

Gerak kerja kelas

1. Kilas

pingggang

dan melentik

ke sisi.

Mengalami

1. Buka/kangkang sedikit

kaki.

2. Tangan cekak pinggang.

3. Secara perlahan-lahan,

kilas ke sisi kanan dalam

kiraan lima kemudian buka

tangan ke arah sisi kanan

mengikut pergerakan.

4. Tahan dalam kiraan lima.

5. Kemudian balas ke sisi kiri

KP:

Kinestetik.

Intrapersonal.

Interpersonal.

Kontekstual.

Nilai:

Kerjasama.

Tolong-

menolong.

Page 4: Rph pj melentik edit- copy

2. Melentik ke

belakang.

dalam perlakuan dan

kiraan yang sama.

*Ulang perlakuan dengan

melentik ke sisi.

1. Kembali dalam keadaan

berdiri.

2. Kaki dibuka/dikangkang

sedikit.

3. Tangan cekak pinggang.

4. Secara perlahan-lahan,

bongkok ke bawah dalam

kiraan lima kemudian buka

tangan mengikut

pergerakan.

5. Balas dengan melentik ke

arah belakang secara

perlahan-lahan dan tahan

dalam kiraan lima.

1. Berdiri dalam keadaan

Patuh arahan.

Yakin.

Alatan:

4 skital.

4 bola.

4 gelung.

Page 5: Rph pj melentik edit- copy

3. Berjalan

melentik

depan dan

belakang.

4. Melentik

menggunakan

alatan.

sedia.

2. Apabila wisel ditiup,

berjalan mengikut arahan-

arahan pada skital:

Stesen 1 : Berjalan seperti

biasa.

Stesen 2 : Berjalan

membongkok.

Stesen 3 : Berjalan

melentik ke

belakang.

Stesen 4 : Berjalan

berjengkit.

1. Dalam bulatan, ambil jarak

dari kedudukan rakan.

2. Seorang rakan akan

diberikan 1 bola.

3. Apabila wisel ditiup, serah

bola kepada rakan

disebelah secara kilas ke

Page 6: Rph pj melentik edit- copy

kanan.

4. Kemudian balas ke sisi kiri

apabila bola tersebut

sampai pada rakan yang

mula-mula memegang bola

tersebut.

*Ulang perlakuan tadi dengan

cara melentik ke sisi

menggunakan dua/tiga bola.

Kemuncak

(10 minit)

Bola “passing

puzzle”.

Memindahkan

1. Ambil satu bola setiap

kumpulan.

2. Berbaris dalam kumpulan

masing-masing.

3. Orang paling depan dalam

barisan akan pegang bola.

4. Apabila wisel ditiup, serah

bola kepada rakan di

belakang secara

membongkok ke bawah.

5. Kemudian rakan ambil

bola dan serahkan bola

kepada rakan di belakang

secara membongkok ke

KP:

Kinestetik.

Intrapersonal.

Interpersonal.

Verbal

linguistic.

Nilai:

Semangat

berpasukan.

Tolong-

menolong.

Kerjasama.

Patuh arahan.

Page 7: Rph pj melentik edit- copy

belakang pula.

6. Serah bola secara

berselang-seli

membongkok ke bawah

dan ke belakang sehingga

sampai kepada orang

yang berada paling

belakang dalam barisan.

7. Dapat sahaja bola orang

paling belakang akan

berlari membawa bola dan

masuk dalam gelung.

8. Kumpulan yang paling

pantas akan dikira

sebagai pemenang.

Yakin.

Alatan:

4 skital.

4 gelung.

1 wisel.

4 bola.

Penutup

(5 minit)

Menyejukkan

Badan

1. Regangan

badan.

Menghubung-

kait

1. Lari anak selama 1 minit.

2. Berdiri dengan kaki seluas

bahu.

3. Angkat tangan ke depan

dan goyangkan jari-jemari

tangan.

4. Kemudian beralih ke sisi,

Alatan :

4 skital.

KP:

Kinestetik

Interpersonal.

Verbal

Page 8: Rph pj melentik edit- copy

2. Rumusan,

peneguhan,

teguran dan

pujian atas

penglibatan

murid.

atas dan bawah sambil

menggoyangkan jari-jemari

tangan.

5. Beralih ke bahagian kaki,

kaki kanan diangkat sedikit

ke depan dan digoyang-

goyangkan.

6. Tukar kepada kaki kiri.

7. Bongkokkan badan dan

tarik nafas dan hembus.

*Ulang sebanyak tiga kali.

linguistik.

Nilai:

Kerjasama.

Hormat-

menghormati.

Patuh arahan.