rph pj 1
TRANSCRIPT
A-i) RancanganPengajaranHarianPendidikanJasmani
Tarikh/ Hari : 14 November 2012 / Rabu
Kelas : 4 Cemerlang
Masa : 8.30 am- 9.00am
Bilmurid : 30 orang (L 15, P 15)
Mata Pelajaran: PendidikanJasmani
Tunjang : Kecergasan
Tajuk : Ketangkasan
Objektif : Padaakhirsesipengajarandanpembelajaranmuriddapat:
Psikomotor : i) Melakuanaktivitilompatkuadransebanyak 2 kali percubaan
: ii) Lariulangaliksejauh 10 meter dalammasa 30 saat
: iii) Elakpijakbelonrakan
Kognitif : i) Menyatakanmaksudketangkasandenganbetul
: ii) Menyenaraikantigasituasipermainanatauaktivitiharian yang melibatkan
ketangkasan
Afektif : i) Melakukansemuaaktivitidengansuasana yang harmonidanselamat.
PengalamanSediaAda :muridpernahmelakukanaktivitiketangkasanpadaharisukan.
Konsep : Ketangkasan, situasipermainan,
Bahan : skital, kon, gelung, kadnombor, bola, belon
PenerapanNilai :Kerjasama, Keyakinan, Bertanggungjawab
Kemahiran : Melompat, berlari, mengelak, lariulang- alik
Pendekatan : Objektivisme
Langkah/ masa
Isi Pelajaran
AktivitiPengajaranPembelajaran
Catatan Aktiviti Guru AktivitiMurid
Set Induksi
( 5 minit)
(
memanaskanbadan
)
-Aktivitimemanaskanbadan
-Permainancabutekorrakan
-Guru edarkankainberwarna - warni 2 meter kepadamurid.
-Dimintamuridselitkankainkedalambelakangseluar. Guru
memintamuridcabutekorrakanapabilameniupwisel
-Muridmulacabutekorrakansebanyakbolehsambiljagaekorsendiri.
-Murid yang banyakcabutekorrakandikirasebagai “Raja EkorBijak”
x x
-kain 2meter
-wisel
-Kreativiti
G
-x x---
x xx - xx
G – Guru
X- Murid
--CabutEkor
Perkembangan
( 20 minit)
( Aktiviti 1)
lompatkuadran
- Aktiviti 1
lompatkuadran
-Guru menyusun 4 gelung yang berlainanwarna
- Guru meletakkankadnombor 1, 2, 3, 4 padasebelahgelung.
-satukumpulanmempunyai 4 orang murid
-
muridmelakukanaktivitilompatkuadrandenganpantasmengikutkadnombor
yang betul.
-muridmelompatkuadransebanyak 2 kali percubaandalammasa yang
pantas.
- Gelung
- 1,2,3,4 kad no
- x murid
-gelung
-kadnombor
-konkecil
-Kinestetik
-KBKK
1 x 2
3 4
( Aktiviti 2)
(pijakbelon)
( Aktiviti 3)
( LariUlang- alik)
-Aktivitipijakbelonrakan
- Aktivitilariulang- aliksejauh 10 meter
- Guru edarkansebijibelonkepadasetiapmurid.
- Dimintamurid
berdiridalam
keadaan
berselerak.
-Guru meletak 2 kon
besarsejahuh 10
meter.
-Muridmeniupbelondandiikatpadasebelah kaki.
- Muridpijakbelonrakansambiljagabelonsendiri.
-Dengankeativitidanketangkasan,
muridelakpijakbelonsendiridaripadarakansekelasnya.
-Muridlariulang- aliksejauh 10 meter apabila guru meniupwisel.
- Muridberlaridenganpantasdanmenyentuhkonbesar.
- Dilakukandalammasa30 saat.
-Muridberdiridalamformasibulatan.
- Kumpulan A masukkedalambulatanmanakalakumpulan B
membentukbulatan.
- Apabila guru meniupwiselkumpulan A menyerangkumpulan B
(membaling bola)
-murid yang terkena bola dikirasebagaikalah.
- Dilakukansebaliknya.
- Kumpulan yang kurangterkena bola dikirasebagaipemenang.
A A
A
-belon
-KBKK
-konbesar
-wisel
B B
B B
B BB
( Kemuncak )
(15 minit)
( Permainan Kecil)
- Permainankecil
“ Bola Beracun “
- Guru bahagikanmuridkepada 2 kumpulanA & B
-Satukumpulanmempunyai 15 orang murid
A
A A
-Muridmelakukanaktivitipengenduran angora badandengandemonstrasi
guru.
- merenjistangan, kaki
berjalanpadajarakdekatdenganperlahanlahansambilmenghayuntangan.
-tarikdanhembusnafas.
-G Guru
-x murid
-Muridmenjawabsoalan guru.
-konbesar
-bola besar
Kadabjad A/
B
-Wisel
x xx
x x
x
G
( Penutup)
( 3 minit )
Perbincangan
(4 minit)
Pengendurananggotabadan
- Tangan
- kaki
-Tarikdanhembusnafas
-
Perbincangansoalanlisan&tulisanberdasarkantajukketangkasan.
-Guru memintamuridberdiriberselerakpadatempat yang di
tandakan.
-Guru menunjukkandemonstrasi .
-merenjistangansecaraperlahan- lahankeatas, sisi,
hadapandalamkiraan 4.
-merenjis kaki kiridankanankehadapan
,kebelakangmengikutbunyiwisel guru.
-Guru
menunjukkandemonstrasitarikdanhembusnafaskepadamurid.
-Guru mengemukakansoalanlisan&tulisan
(lembarankerjakepadamurid.
Soalan1 :Apakahmaksudketangkasan?
Soalan2
:Senaraikanduasituasipermainanatauatauaktivitiharian yang
melibatkanketangkasan.
-wisel
-konbesar
-kadpenanda
-pemerhatian
-kbkk
-
lembarankerja
-kbkk
-menjana idea
-menaakul
-pemerhatian
-keyakinan.