rph pendidikan kesihatan tahun 2

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tema : Kesihatan Mental, Emosi dan Sosial Tajuk : Pengurusan Mental dan Emosi Masa : 7.30 8.00 pagi (30 minit) Tahun : 2 Bestari Tarikh : 10 Julai 2013 Bilangan murid : 18 orang ( 8 P 10 L) Standard Kandungan : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi, kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan mental dalam kehidupan seharian. Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mempamerkan perasan seperti bimbang, cemas dan tidak selamat. Objektif Pada akhir pembelajaran murid dapat, Psikomotor :a) Mempamerkan pelbagai jenis mimik muka. b) Memilih dan melekatkan gambar dalam tempoh masa yang ditetapkan Kognitif : Menyatakan 3 daripada 5 jenis emosi yang telah dipelajari melalui sesi soal jawab di akhir pengajaran. Afektif : Menunjukkan semangat kerjasama dalam kumpulan. Pengalaman sedia ada : Murid pernah didedahkan berkaitan dengan jenis- jenis emosi ketika berada di Tahun 1 Penerapan Nilai : Bekerjasama, berusaha, yakin akan diri KBKK : Membandingbeza pelbagai jenis emosi

Upload: hazell-erdawaty

Post on 19-Jun-2015

535 views

Category:

Education


5 download

DESCRIPTION

RPH Pendidikan Kesihatan, RPH PK, Tahun 2, RPH Tahun 2 , tahun 2 KSSR

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tema : Kesihatan Mental, Emosi dan Sosial

Tajuk : Pengurusan Mental dan Emosi

Masa : 7.30 – 8.00 pagi (30 minit)

Tahun : 2 Bestari

Tarikh : 10 Julai 2013

Bilangan murid : 18 orang ( 8 P 10 L)

Standard Kandungan : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi, kepentingan dan

cara mengurus emosi untuk meningkatkan

kesihatan mental dalam kehidupan seharian.

Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mempamerkan perasan seperti bimbang, cemas

dan tidak selamat.

Objektif

Pada akhir pembelajaran murid dapat,

Psikomotor :a) Mempamerkan pelbagai jenis mimik muka.

b) Memilih dan melekatkan gambar dalam tempoh masa

yang ditetapkan

Kognitif : Menyatakan 3 daripada 5 jenis emosi yang telah

dipelajari melalui sesi soal jawab di akhir

pengajaran.

Afektif : Menunjukkan semangat kerjasama dalam kumpulan.

Pengalaman sedia ada : Murid pernah didedahkan berkaitan dengan jenis-jenis

emosi ketika berada di Tahun 1

Penerapan Nilai : Bekerjasama, berusaha, yakin akan diri

Page 2: RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2

KBKK : Membandingbeza pelbagai jenis emosi

Penggabungjalinan : Pendidikan Seni Visual (aktiviti berkumpulan)

Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan inovasi

Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai, Interpersonal

ABM/ BBM : Kad Gambar, Kad Perkataan, Kad Manila, Lembaran

Kerja

Page 3: RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Set Induksi

(3 minit)

Kad Gambar emosi

1. Marah

2. Sedih

3. Gembira

4. Malu

5. Takut

(Rujuk Lampiran 1)

1. Guru bertanya apakah perasaan yang

ditunjukkan dalam gambar.

2. Guru dan murid bersoal jawab.

3. Guru menerangkan tajuk pelajaran yang akan

dipelajari

BBM:Kad Gambar

Strategi P&P:KaedahPerbincangan

Teknik:Soal jawab

Nilai:Yakin diri,Kerjasama

Perkembangan

Langkah 1

(3 minit)

Penerangan berkaitan

dengan emosi.

Maksud emosi:

Tindak balas/reaksi tubuh

terhadap situasi tertentu

1. Guru menerangkan maksud emosi kepada murid-

murid.

2.Guru turut menerangkan jenis-jenis emosi kepada

murid-murid.

a) Marah

b) sedih

c) Malu

d) Gembira

e) Takut

Strategi P&P :

Kaedah Perbincangan

KBT:

Interpersonal

Nilai:

Yakin diri

Page 4: RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2

Langkah 2

Gerak Kerja

Kumpulan

(7 minit)

Pilih perkataan dan

gambar yang sesuai

berkaitan emosi.

Perkataan dan gambar:

a) Malu

b) Marah

c) Sedih

d) Gembira

e) Takut

(Rujuk Lampiran 2)

1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.

2. Setiap kumpulan diberikan sampul yang

mengandungi gambar dan perkataan.

3. Setiap kumpulan dikehendaki untuk

memilih perkataan serta gambar yang

sesuai berkaitan dengan emosi dan

melekatkannya di kad manila.

4. Wakil setiap kumpulan akan

mempamerkan hasil kerja kumpulan di

hadapan kelas.

5. Guru dan murid berbincang berkaitan

hasil kerja kumpulan.

BBM;

Kad Perkataan, Kad

Gambar, Kad Manila

Strategi P&P :

Kaedah Perbincangan

KBKK:

Membandingbeza

pelbagai jenis emosi

Nilai:

Bekerjasama

Yakin diri

Berusaha

Page 5: RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2

Langkah 3

Gerak Kerja

Individu

(6 minit)

Padan perasaan

berdasarkan gambar

Perasaan:

a) Marah

b) Sedih

c) Takut

d) Tidak selamat

(Rujuk Lampiran 2)

1. Murid diberikan lembaran kerja

2. Murid memadankan gambar dengan

perasaan yang sesuai.

BBM:

Lembaran kerja

Strategi P&P:

Kaedah Pebrincangan

KBKK:

Membandingbeza

pelbagai jenis emosi

Nilai:

Berusaha

Yakin diri

Page 6: RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2

Penilaian

(6 minit)

Kenalpastii jenis emosi

berdasarkan gambar.

Jenis-jenis emosi:

a) Gembira

b) Sedih

c) Marah

d) Malu

e) Takut

1. Murid dapat

mengetahui dan

mempamerkan pelbagai

jenis emosi.

(Rujuk Lampiran 3)

1. Murid diberikan gambar berkaitan dengan

jenis-jenis emosi.

2. Murid diminta untuk membulatkan jenis-jenis

emosi mengikut arahan yang terdapat dalam

lembaran kerja.

3. Guru dan murid berbincang berkaitan

jawapan.

BBM:

Lembaran kerja

KBT:

Interpersonal

Kemahiran Berfikir

KBKK:

Mengenalpasti jenis-

jenis emosi

Nilai:

Berusaha

Yakin diri

Penutup

(5 minit)

Rumusan/ Refleksi

Penutup Kognitif :

1. Guru dan murid berbincang berkaitan dengan

pelbagai jenis emosi yang telah dipelajari.

2. Guru bertanya berkaitan isi pelajaran yang telah

dipelajari.

3. Murid merumuskan apa yang telah dipelajari.

KBT :

Kemahiran Berfikir

Kecerdasan Pelbagai

Nilai :

Yakin diri

Page 7: RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2
Page 8: RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2

Refleksi:

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________