rph pemulihan 2 09 (2)

8
PROGRAM PENDIDIKAN PEMULIHAN NAMA GURU : SEKOLAH : KELAS/ DARJAH : TAHUN 3 BIL. MURID : 11 ORANG UMUR PURATA : 9 TAHUN TARIKH : MATA PELAJARAN : PEMULIHAN BAHASA MELAYU MASA : 0850-0950 KUMPULAN KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 KUMPULAN 3 NAMA MURID Nor Zarifah, Norasni Juwita,Kennedy, Leong Chee Meng, Wadel Adyan,Diana,Marliza,Rection ,Saron KEMAHIRAN Kemahiran 14 Kemahiran 11 Kemahiran 9 TAJUK Perkataan KV+KV+KVK (a,e,i,o)+(b,d,f,h,k,l,m,n,p,r,s,t) Perkataan KV+KVK (a,i,o,u)+(g,j,h,k,p,s,t) Suku Kata KVK (a,e,i,o,u)+(g) OBJEKTIF Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran,murid-murid dapat: 1. Menyebut nama benda dengan perkataan KV+KV+KVK sekurang-kurangnya 4 daripada 5 berdasarkan gambar dengan betul Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran,murid-murid dapat: 1. Menyebut nama benda dengan perkataan KV+KVK sekurang- kurangnya 4 daripada 5 berdasarkan gambar dengan betul. Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran ini ini, murid- murid dapat: 1. Membunyikan suku kata KVK sekurang-kurangnya 4 daripada 5 berdasarkan carta dengan betul. PENGALAMAN SEDIA ADA 1.Murid dapat menyebut nama benda dengan perkataan KVK+KVK yang betul 2. Murid dapat menyatukan suku kata menjadi perkataan yang bermakna berdasarkan suku kata KVK+KVK. 1.Murid dapat menyebut nama benda dengan perkataan V+KVK dengan betul 2. Murid dapat menyatukan suku kata menjadi perkataan yang bermakna berdasarkan kad suku kata V+KVK 1.Murid dapat menyebut nama benda dengan perkataan KVK dengan betul. 2.Murid dapat mengeja perkataan KVK. KEMAHIRAN BERFIKIR i. Menyelesaikan masalah. ii. Menyusun atur. iii. Membuat keputusan. iv. Konstruktivisme i. Menyelesaikan masalah. ii. Menyusun atur. iii. Membuat keputusan. iv. Konstruktivisme i. Menyelesaikan masalah. ii.Menyusun atur. iii.Membuat keputusan. iv.Konstruktivisme. NILAI i. Sikap tolong-menolong. ii. Yakin pada diri sendiri i.Sikap tolong-menolong. ii.Yakin pada diri sendiri i. Sikap tolong-menolong ii. Yakin pada diri sendiri

Upload: suzzene-tiara

Post on 29-Jul-2015

74 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH pemulihan 2 09 (2)

PROGRAM PENDIDIKAN PEMULIHAN

NAMA GURU :

SEKOLAH :

KELAS/ DARJAH : TAHUN 3 BIL. MURID : 11 ORANG

UMUR PURATA : 9 TAHUN TARIKH :

MATA PELAJARAN : PEMULIHAN BAHASA MELAYU MASA : 0850-0950

KUMPULAN KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 KUMPULAN 3

NAMA MURID Nor Zarifah, Norasni Juwita,Kennedy, Leong Chee Meng, Wadel

Adyan,Diana,Marliza,Rection,Saron

KEMAHIRAN Kemahiran 14 Kemahiran 11 Kemahiran 9TAJUK Perkataan KV+KV+KVK

(a,e,i,o)+(b,d,f,h,k,l,m,n,p,r,s,t)Perkataan KV+KVK

(a,i,o,u)+(g,j,h,k,p,s,t)Suku Kata KVK(a,e,i,o,u)+(g)

OBJEKTIFPada akhir Pengajaran dan Pembelajaran,murid-murid dapat:1. Menyebut nama benda dengan perkataan KV+KV+KVK sekurang-kurangnya 4 daripada 5 berdasarkan gambar dengan betul

Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran,murid-murid dapat:1. Menyebut nama benda dengan perkataan KV+KVK sekurang-kurangnya 4 daripada 5 berdasarkan gambar dengan betul.

Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran ini ini, murid-murid dapat:1. Membunyikan suku kata KVK sekurang-kurangnya 4 daripada 5 berdasarkan carta dengan betul.

PENGALAMAN SEDIA ADA

1.Murid dapat menyebut nama benda dengan perkataan KVK+KVK yang betul2. Murid dapat menyatukan suku kata menjadi perkataan yang bermakna berdasarkan suku kata KVK+KVK.

1.Murid dapat menyebut nama benda dengan perkataan V+KVK dengan betul2. Murid dapat menyatukan suku kata menjadi perkataan yang bermakna berdasarkan kad suku kata V+KVK

1.Murid dapat menyebut nama benda dengan perkataan KVK dengan betul.2.Murid dapat mengeja perkataan KVK.

KEMAHIRAN BERFIKIR

i. Menyelesaikan masalah.ii. Menyusun atur.

iii. Membuat keputusan.iv. Konstruktivisme

i. Menyelesaikan masalah.ii. Menyusun atur.iii. Membuat keputusan.iv. Konstruktivisme

i. Menyelesaikan masalah.ii.Menyusun atur.

iii.Membuat keputusan.iv.Konstruktivisme.

Page 2: RPH pemulihan 2 09 (2)

NILAI i. Sikap tolong-menolong.ii. Yakin pada diri sendiriiii. Hormat-menghormatiiv. Berani

v. Bekerjasama

i.Sikap tolong-menolong.ii.Yakin pada diri sendiriiii.Hormat-menghormatiiv.Berani v. Bekerjasama

i. Sikap tolong-menolongii. Yakin pada diri sendiriiii. Hormat-menghormatiiv. Beraniv. Bekerjasama

ALAT BANTU MENGAJAR

1.Kad gambar2.Paparan power point3.Muzik MP34Lembaran kerja5.Manila kad6.Gam7.Kad suku kata8.Gunting

1. Kad perkataan2. Kad gambar3.Paparan power point4.Muzik MP35.Lembaran kerja6.Manila kad7.Gam8.Kad suku kata

1.Carta suku kata2.Kad suku kata 3.Paparan Power Point4.Muzik mp35.Lembaran kerja6.Manila kad 7.Gam

KUMPULAN KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 KUMPULAN 3

SET INDUKSI(±5 MINIT)

1.Guru memberikan salinan seni kata lagu ‘Burung Konsonan Vokal’.2.Guru memainkan lagu MP3 ‘Burung Konsonan Vokal’.3. Murid bersama-sama menyanyi lagu ‘Burung Konsonan Vokal’.

Lirik lagu ‘Burung Konsonan Vokal”

‘BURUNG KONSONAN VOKAL’

Burung kakak tuaHinggap di jendelaKak long sudah tuaGiginya tinggal dua

1.Guru memberikan salinan seni kata lagu ‘Burung Konsonan Vokal’.2.Guru memainkan lagu MP3 ‘Burung Konsonan Vokal’.3. Murid bersama-sama menyanyi lagu ‘Burung Konsonan Vokal’.

Lirik lagu ‘Burung Konsonan Vokal”

‘BURUNG KONSONAN VOKAL’

Burung kakak tuaHinggap di jendelaKak long sudah tuaGiginya tinggal dua

1.Guru memberikan salinan seni kata lagu ‘Burung Konsonan Vokal’.2.Guru memainkan lagu MP3 ‘Burung Konsonan Vokal’.3. Murid bersama-sama menyanyi lagu ‘Burung Konsonan Vokal’.

Lirik lagu ‘Burung Konsonan Vokal”

‘BURUNG KONSONAN VOKAL’

Burung kakak tuaHinggap di jendelaKak long sudah tuaGiginya tinggal dua

Page 3: RPH pemulihan 2 09 (2)

Adyan,Diana,Juwita oh la laKennedy, Leong, Marliza oh la la

Nor,Norasni,Saron oh la laMari baca buku.

4. Guru menerangkan pelajaran pada hari ini kepada murid adalah belajar perkataan KV+KV+KVK.

Adyan,Diana,Juwita oh la laKennedy, Leong, Marliza oh la la

Nor,Norasni,Saron oh la laMari baca buku.

4. Guru menerangkan pelajaran pada hari ini kepada murid adalah belajar suku kata KV+KVK.

Adyan,Diana,Juwita oh la laKennedy, Leong, Marliza oh la la

Nor,Norasni,Saron oh la laMari baca buku.

4. Guru menerangkan pelajaran pada hari ini kepada murid adalah belajar suku kata KVK.

LANGKAH 1

(± 15 MINIT )

PENGAJARAN1.Guru mempamerkan paparan power point gambar benda KV+KV+KVK.2.Murid menamakan benda KV+KV+KVK di dalam paparan power point.contoh:

3.Murid mengeja bersama nama benda perkataan KV+KV+KVK yang dipaparkan di dalam power point.contoh:

PERMAINAN

1. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.2, Setiap kumpulan murid akan mendapat kad suku kata KV+KVK3. Murid melihat paparan gambar KV+KVK di dalam carta gambar benda KV+KVK4.Murid menyatukan kad suku kata KV+KVK menjadi perkataan yang bermakna. 5.Murid memadan gambar KV+KVK di atas kad manila dengan dengan kad suku kata KV+KVK6.Kumpulan murid yang berjaya memadankan kad suku kata KV+KVK dengan gambarKV+KVK dengan cepat dianggap pemenang

LATIHAN1. Guru memberikan setiap murid lembaran latihan2.Murid membuat latihan setiap lembaran kerja yang diberikan.3.Murid menghantar hasil latihan yang dibuat.4.Guru menyemak hasil kerja.5.Murid membetulkan kembali kesilapan yang dibuat.

Page 4: RPH pemulihan 2 09 (2)

4.Guru menutup perkataan KV+KV+KVK dalam paparan power pointcontoh:

5.Murid mengeja nama benda KV+KV+KVK yang dipamerkan di dalam paparan power point tanpa perkataan KV+KV+KVK.6. Murid lain mengulang perkataan yang disebut oleh rakan mereka yang mengeja nama benda KV+KV+KVK.

7. Guru memberikan ganjaran kepada kumpulan murid yang berjaya.

LANGKAH 2

(± 15 MINIT )

LATIHAN

1.Guru memberikan setiap murid lembaran latihan.2.Murid membuat latihan setiap lembaran kerja yang diberikan.3.Guru menyemak hasil kerja.4.Murid membetulkan kembali kesilapan yang dibuat.

PENGAJARAN

1.Guru mempamerkan paparan power point gambar benda KV+KVK.2.Murid menamakan benda KV+KVK di dalam paparan power point.contoh:

3.Murid mengeja bersama nama

PERMAINAN

1. Guru membahagikan murid kepada kumpulan2.Suku kata KVK diletakkan di dalam garisan.3.Murid berada di luar garisan permainan.4.Murid memancing suku kata KVK.

motobot

Page 5: RPH pemulihan 2 09 (2)

benda perkataan KV+KVK yang dipaparkan di dalam power point.contoh:

4.Guru menutup perkataan KV+KVK dalam paparan power pointcontoh:

5.Murid mengeja nama benda KV+KVK yang dipamerkan di dalam paparan power point tanpa perkataan KV+KVK6. Murid lain mengulang perkataan yang disebut oleh rakan mereka yang mengeja nama benda KV+KVK.

5.Murid yang dapat memancing kad suku kata KVK akan membaca kad suku kata.6.Murid lain akan mengulang suku kata KVK yang disebut rakan mereka tadi.7.Murid yang dapat membaca suku kata KVK dengan betul dan banyak dianggap pemenang.

LANGKAH 3

(± 15 MINIT )

PERMAINAN1. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.2. Setiap kumpulan murid akan mendapat kad suku kata KV+KV+KVK dan gambar KV+KV+KVK3. Murid melekatkan gambar KV+KV+KVK di atas kad manila.4.Murid menyatukan kad suku kata KV+KV+KVK menjadi perkataan yang bermakna. 5.Murid memadankan gambar KV+KV+KVK di atas kad manila

LATIHAN1.Guru memberikan setiap murid lembaran latihan.2.Murid membuat latihan setiap lembaran kerja yang diberikan.3.Murid menghantar hasil latihan yang dibuat.4.Guru menyemak hasil kerja.5.Murid membetulkan kembali kesilapan yang dibuat.

PENGAJARAN1.Guru mempamerkan paparan power point kad suku kata KVK 2. Murid membunyikan kad suku kata KVK di dalam power pointcontoh:

3.Setiap murid membunyikan kad suku kata KVK .4.Murid lain mengulang semula

Page 6: RPH pemulihan 2 09 (2)

dengan kad suku kata KV+KV+KVK6.Kumpulan murid yang berjaya memadankan kad suku kata KV+KV+KVK dengan gambar KV+KV+KVK di atas kad manila dengan cepat dianggap pemenang7. Guru memberikan ganjaran kepada kumpulan murid yang berjaya.

bunyi suku kata KVK yang disebut rakan mereka tadi.

PENUTUP

(±10 MINIT)

1.Murid dapat menyebut nama benda dengan perkataan KV+KV+KVK yang betul.2. Murid dapat menyatukan suku kata menjadi perkataan yang bermakna berdasarkan suku kata KV+KV+KVK.3.Penerapan nilai: tolong-menolong,yakin,hormat-menghormati,bekerjasama dan berani.4.Nyanyian lagu ‘Chicken Dance’5. Guru memberi ulasan mengenai suku kata yang dipelajari hari ini.6. Murid mengucapkan terima kasih kepada guru.7.Kelas berakhir.

1.Murid dapat menyebut nama benda dengan perkataan KV+KVK dengan betul.2. Murid dapat menyatukan perkataan KV+KVK.3.Penerapan nilai: tolong-menolong,yakin,hormat-menghormati,bekerjasama dan berani.4.Nyanyian lagu ‘Chicken Dance’.5. Guru memberi ulasan mengenai perkataan yang dipelajari hari ini.6. Murid mengucapkan terima kasih kepada guru.7.Kelas berakhir.

1.Murid dapat membunyikan suku kata KVK berdasarkan carta dengan betul.2.Murid dapat membunyikan suku kata KVK berdasarkan kad suku kata dengan betul.3.Penerapan nilai: tolong-menolong,yakin,hormat – menghormati dan bekerjasama,berani.4.Nyanyian lagu ‘Chicken Dance’.5. Guru memberi ulasan mengenai perkataan yang dipelajari hari ini.6. Murid mengucapkan terima kasih kepada guru.7.Kelas berakhir.

Page 7: RPH pemulihan 2 09 (2)

Refleksi : ............................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................

. ............................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................

CATATAN GURU PEMBIMBING :

TANDATANGAN : .............................................

TARIKH :

NAMA : [ ]

CATATAN PENSYARAH PEMBIMBING :

TANDATANGAN : .............................................

TARIKH :

NAMA : [ ]

Page 8: RPH pemulihan 2 09 (2)