rph microt sains

Upload: dewipurplerose

Post on 14-Apr-2018

228 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 Rph MicroT Sains

    1/6

    RANCANGAN MENGAJAR DUNIA SAINS TAHUN 3

    Matapelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Elemen Sains

    Tahun : 3

    Masa : 30 minit

    Bidang / Tema : Sains Fizikal

    Tajuk : Magnet

    Standard Kandungan : 5.1 Menganalisis pengetahuan tentang tindakan magnet.

    Standard Pembelajaran : 5.1.2 Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek dengan menjalankan

    penyiasatan.

    5.1.3 Mengelas objek berdasarkan tindakan magnet ke atasnya.

    Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat,

    1. Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek

    2. Mengelas objek berdasarkan tindakan objek

    Pengetahuan sedia ada : Murid pernah bermain dengan magnet.

    Bahan bantu mengajar : Magnet, bekas minuman, sudu, syiling, paku, klip kertas, pemadam, pembaris, pensel,

  • 7/30/2019 Rph MicroT Sains

    2/6

    klip baju, kunci, tupperware berisi kepingan kertas.

    Unsur Terapi : Pengamatan dan terapi sentuhan

    Nilai : Menghargai

    EMK : Kreativiti dan inovasi

    Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, mencirikan

    Kemahiran Proses Sains : Memerhati, meramal, membuat inferens, mengitlak mengeksperimen, berkomunikasi

    Langkah Aktiviti BBM Catatan

    Set induksi

    (5 minit)

    Persembahan silap mata

    1. Guru menggerakkan bekas minuman

    menggunakan magnet

    2. Murid memerhatikan silap mata

    3. Guru bersoal jawab dengan murid

    Soalan:

    Bagaimana bekas minuman itu boleh

    bergerak?

    Jangkaan jawapan:

    Adanya magnet

    Magnet

    Bekas minuman

    Video

    KPS:

    Memerhati

    Meramal

    Komunikasi

  • 7/30/2019 Rph MicroT Sains

    3/6

    Langkah 1

    (5 minit)

    Guru mencungkil pengetahuan sedia ada

    murid dengan bersoal jawab

    Soalan:

    1. Kalau cikgu letak kunci

    sebelah magnet, apa yang

    akan terjadi?

    2. Kalau cikgu letakkan

    pemadam di sebelah magnet

    apa akan terjadi?

    Jangkaan jawapan:

    Kunci tertarik oleh magnet

    Pemadam tidak tertarik oleh

    magnet

    KPS:

    Komunikasi

    KBKK:

    Menghubungkait

    Langkah 2

    (8 minit)

    Aktiviti Eksplorasi Magnet

    1. Guru memperkenalkan bahaneksperimen kepada murid.

    2. Guru meminta murid mencampurkan

    semua bahan ke dalam bekas

    tupperware berisi kepingan kertas.

    3. Kemudian, guru meminta murid

    Magnet

    Tupperwareberisi polistrine

    Klip kertas

    Sudu

    Syiling

    Paku

    KPS:

    MemerhatiKomunikasi

    KBKK:

    Menghubungkait

  • 7/30/2019 Rph MicroT Sains

    4/6

    meletak magnet dia atas permukaan

    bekas tupperware tersebut.

    4. Murid memerhatikan objek yang

    ditarik oleh magnet dan mengisi

    lembaran kerja yang disediakan.

    (rujuk lampiran)

    5. Kemudian, guru membina konsep

    bahan yang ditarik oleh magnet

    dengan bahan yang tidak ditarik oleh

    magnet.

    Pemadam

    Pembaris

    Pensel,

    Klip baju

    Kunci,

    Langkah 3

    (7 minit)

    1. Guru memberikan jadual bergambar

    kepada murid

    2. Murid dikehendaki melekatkan

    gambar objek yang ditarik dan tidak

    ditarik oleh magnet di bahagian yang

    berkenaan.

    ABM jadual

    bergambar

    KPS:

    Memerhati

    Mentafsirkan data

    KBKK:

    MengitlakMenghubungkaitkan

    Mencirikan

    Penutup

    (5 minit)

    1. Murid membuat kesimpulan

    berdasarkan pemerhatian

    2. Murid membuat lembaran kerja

    Lembaran kerja

  • 7/30/2019 Rph MicroT Sains

    5/6

    Lampiran 1

    Tandakan (/) bagi gambar yang berkaitan

    BAHAN Ditarik Oleh Magnet Tidak Ditarik Oleh Magnet

    Klip kertas

    Sudu

    Syiling

    Paku

    Pemadam

    Pembaris

    Pensel

    Klip baju

    Kunci

  • 7/30/2019 Rph MicroT Sains

    6/6

    Tuliskan perkataan dibawah

    magnet magnet

    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _