rph membentuk&membuat binaan
TRANSCRIPT
MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Tarikh : 3 Februari 2012
Hari : Jumaat
Tahun : 4 Bestari
Masa : 9.15 – 10.15 (60 minit)
Bidang : MembentukdanMembuatBinaan
Tema : Pengangkutan
Tajuk :KeretaIdaman
Teknik : Model
BilanganMurid :28 Orang
KemahiranFokus : Merekaciptasebuahkeretaidaman
Objektifpengajaran : Padaakhirpengajaranmuriddapat,
i) Memilihbahan yang sesuaiuntukmenghasilkan model kereta.
ii) Menghasilkansebuah model kereta yang kreatif.
Pengetahuansediaada : 1) Muridpernahmelihatdanmenaikikereta.
2) Muridpernahmenghasilkanlukisan model-model kereta.
ABM & BBM : Kotak, pen marker, gam, tutupbotol, lidi, objekmaujud model-
modelkeretamainan, Power Point,
modelkereta yang telahdisiapkan, kadgambar
KBKK : Menjanaminda, mengaplikasi, merekabentuk, menghubungkait.
NilaiMurni : Ketekunan, ketelitian, kreatif, kekemasan.
Rujukan :BukuSumber Guru, HuraianSukatanPelajaranPendidikanSeni
Visual KBSR
LANGKAH
PENGAJARAN
/ MASA
PERKEMBANGAN ISI
PELAJARAN
AKTIVITI P&P STRATEGI/ GAMBARAJAH/
NILAI/CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Guru memainkan video
danlagu“KeretaMerah”
Bapakupulangdarikota,
Bapakubelikankereta,
Keretakecilwarnamerah,
Bolehkubawakesekolah.
Pong pongpong
Pong pongpong
Keretakecilkuberbunyi,
Marilahadikmarinaik,
Bolehkubawajumpanenek.
Guru
jugamengedarkankadgambarberka
itandengankenderaan.
Muridmelihat video
danmendengarlagupenuhminatd
anasyiksambilbertepuktangan.
Muridmemerhatidanmembuatana
lisatentanggambar
Muridmemberikanpandanganmer
ekatentanggambarberkenaan.
TeoriKajianMasaDepan:
Menjangkafungsiproduk
TeoriKecerdasanPelbagai
Verbal Lingustik
KBKK (Kreatif)
Merekacipta
Mensintesis
Guru mengendalikansesisoaljawab
Apakah yang kamunampakdalam
video yang
ditayangkantadidanapakahgambar
yang terdapatpadakad yang
kamupegang.
Langkah 1
(10 minit)
PerkembanganPelajaran
Langkah-langkahmembuat model
kereta:
a. Memotongkotakmengikutbentuk
yang
diinginkandenganmenggunakan
gunting.
b. Menebuktayarmenggunakanpisa
ulipat.
c. Mencantumbahankeretamenggu
nakan gam.
Guru
memberipenerangandantunjukca
ratentangcaramembuat model
keretamenggunakanbahankutipa
ndanobjekalam.
Muridmendengarpenerangandan
melihat guru
menunjukkancaramembuat
model keretatersebut.
TKP
- Kecerdasan Verbal –
linguistik
- Kecerdasan visual - ruang
KBKK (kreatif)
Menjana idea
Merekacipta
Menghubungkaitan
Langkah 2
(35 minit)
Guru
membimbingmuridsemasamengha
Muridmembuat model
keretadengan
KBKK (kreatif)
Merekaciptainovatif
silkan model kereta
Memotongbentuk yang diingini
Menebuktayarkereta
Mencantumbahankereta
Menampalkertaswarna
Memotong
Menebuk
Mencantum
menampal
Nilai
Teliti, Cermat, Kemas
Penutup
(10 minit)
Sesiapresiasi
Mempamerkanhasilkerja
Membuatrefleksibagaimanapengh
asilan model keretadilakukan.
Muridmempamerkanpelbagaihasi
lkerja yang dibuat
Muriddapatmenilaikeupayaandiri
sendiri.
KBKK – Kritis
Membandingbeza
Menganalisis
TeoriKecerdasanPelbagai
Verbal Lingustik