rph makro (gabung)

9
Mata Pelajaran : Sejarah Kelas : 3 Mawar Tarikh : 09/03/2015 Masa : 9.00 – 9.30 pagi Bilangan Murid : /30 orang Tajuk Pembelajaran : Nasionalisme di Asia Tenggara Sub topik : Faktor Kemunculan Nasionalisme di Filipina Hasil Pembelajaran : 1) Di akhir pembelajaran, murid dapat menjelaskan secara lisan sekurang-kurangnya dua daripada tiga faktor kemunculan nasionalisme di Filipina dengan betul. 2) Di akhir pembelajaran, murid dapat melakar peta minda kreatif mengenai faktor-faktor kemunculan nasionalisme di Filipina dengan betul. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar peristiwa perjuangan tokoh-tokoh nasionalis melalui ahli keluarga, dokumentari atau di televisyen. Konsep : 1) Nasionalisme 2) Nasionalis Bahan Bantu Mengajar : Tayangan video, tayangan slaid, buku teks, kad manila, pen berwarna, dan permainan ‘roda impian’. Kemahiran KBKK : 1) Menjana idea 2) Menganalisis Nilai : 1) Keberanian

Upload: fieqaazri

Post on 06-Feb-2016

220 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Makro (Gabung)

Mata Pelajaran : Sejarah

Kelas : 3 Mawar

Tarikh : 09/03/2015

Masa : 9.00 – 9.30 pagi

Bilangan Murid : /30 orang

Tajuk Pembelajaran : Nasionalisme di Asia Tenggara

Sub topik : Faktor Kemunculan Nasionalisme di Filipina

Hasil Pembelajaran :

1) Di akhir pembelajaran, murid dapat menjelaskan secara lisan sekurang-kurangnya dua

daripada tiga faktor kemunculan nasionalisme di Filipina dengan betul.

2) Di akhir pembelajaran, murid dapat melakar peta minda kreatif mengenai faktor-faktor

kemunculan nasionalisme di Filipina dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar peristiwa perjuangan tokoh-tokoh nasionalis melalui ahli keluarga, dokumentari atau di televisyen.

Konsep : 1) Nasionalisme

2) Nasionalis

Bahan Bantu Mengajar : Tayangan video, tayangan slaid, buku teks, kad manila, pen berwarna, dan permainan ‘roda impian’.

Kemahiran KBKK : 1) Menjana idea

2) Menganalisis

Nilai : 1) Keberanian

2) Kerjasama

Semangat patriotisme : Melahirkan semangat patriotisme dalam diri murid.

Pendekatan : Gabungan

Kaedah Pembelajaran : 1) Soal-jawab lisan

2) Aktiviti berkumpulan

3) Penerangan

Page 2: Rph Makro (Gabung)

Fasa Isi kandunganAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

CatatanAktiviti guru Aktiviti murid

Set induksi(5 minit)

Peristiwa penentangan masyarakat tempatan terhadap penjajah.

Tayangan video.Katipunan Wars.flv

1) Guru menayangkan video mengenai nasionalisme.

2) Guru memberi penerangan tentang video yang ditayangkan.

3) Guru bertanyakan soalan kepada murid

Siapakah yang diserang dalam video tersebut?

Mengapakah mereka bertindak menyerang pihak barat atau penjajah?

Murid memberi tumpuan kepada video yang ditayangkan.

Murid memberi tumpuan terhadap penerangan guru di dalam kelas.

Wakil murid secara sukarela menjawab pertanyaan guru.

Jangkaan jawapan:

1) Pihak barat/ penjajah

2) Tidak berpuas hati dengan pihak barat/ penjajah.

Kaedah : Penerangan dan

soal jawab lisan.

BBB: Tayangan

video.

KBKK: Menjana

idea.

Nilai: Keberanian.

Perkembangan Faktor-faktor 1) Guru mengedarkan 1) Murid Kaedah :

Page 3: Rph Makro (Gabung)

Langkah 1(10 minit)

kemunculan nasionalisme di Filipina:

1) Dasar penjajahan Barat- Sistem Polo.

2) Pengaruh agama- Penganut Kristian tempatan dianggap kelas dua oleh Sepanyol.

3) Kemunculan golongan intelektual- Berpeluang melanjutkan pelajaran di Barat. Contoh: Jose Rizal.

nota tambahan mengenai faktor-faktor kemunculan nasionalisme di Filipina.

2) Guru memberi penerangan lanjut tentang faktor-faktor kemunculan nasionalisme di Filipina dengan menayangkan slaid dan menggunakan buku teks.

memberi perhatian terhadap penerangan guru.

Penerangan.

BBB: Tayangan

slaid.

Buku teks.

Edaran nota tambahan.

Langkah 2 Melakar peta minda 1) Guru membahagikan

Murid membentuk Kaedah : Aktiviti

Page 4: Rph Makro (Gabung)

(5 minit)faktor kemunculan nasionalisme di Flipina.

Contoh:

murid kepada enam kumpulan dan mengagihkan kad manila serta pen berwarna.

2) Guru meminta setiap kumpulan melakar peta minda kreatif menggunakan kad manila yang disediakan dengan merujuk buku teks dan edaran nota.

3) Guru memberi ganjaran kepada kumpulan yang menghasilkan peta minda yang paling kreatif.

kumpulan.

Setiap kumpulan melakar peta minda kreatif.

berkumpu-lan.

BBB: Buku teks,

edaran nota, kad manila dan pen berwarna.

KBKK: Menjana

idea dan analisis.

Nilai: Kerjasama

.

Langkah 3 Penilaian : 1) Guru meminta wakil dari setiap

Setiap wakil kumpulan

Kaedah : Aktiviti

Page 5: Rph Makro (Gabung)

Penilaian(5 minit)

Penyoalan secara lisan melalui permainan “roda impian”.

(Rujuk lampiran)

kumpulan memutarkan “roda impian” untuk memperoleh nombor soalan.

2) Guru menayangkan soalan melalui slaid.

3) Guru meminta wakil kumpulan memberi jawapan.

4) Guru memberi jawapan yang betul.

memutarkan “roda impian”.

Wakil murid memberi jawapan.

berkumpulan dan soal jawab lisan.

BBB: Tayangan slaid

dan permainan “roda impian”.

KBKK: Analisis Menjana

idea

Nilai: Keberanian.

Penutup(5 Minit)

Rumusan pembelajaran dan nilai

1) Guru meminta murid merumuskan pelajaran hari ini.

Beberapa orang murid merumuskan

Kaedah : Soal jawab

lisan.

Page 6: Rph Makro (Gabung)

2) Guru memberi kesimpulan akhir.

3) Guru bertanya kepada murid.

Apakah nilai yang terdapat dalam topik hari ini?

Bagaimana kita boleh melaksanakan nilai tersebut dalam kehidupan?

topik pembelajaran.

Murid memberi tumpuan.

Murid memberi jawapan.

Jangkaan jawapan:1) Berani

2) Kita perlu berani mengambil tindakan apabila mempunyai masalah.

KBKK: Menjana

idea.

Nilai: Keberania-

n.

REFLEKSI GURU:

Mencapai objektif hasil pembelajaran berdasarkan penilaian yang dilakukan di dalam kelas.