Download - Rph Makro (Gabung)
Mata Pelajaran : Sejarah
Kelas : 3 Mawar
Tarikh : 09/03/2015
Masa : 9.00 – 9.30 pagi
Bilangan Murid : /30 orang
Tajuk Pembelajaran : Nasionalisme di Asia Tenggara
Sub topik : Faktor Kemunculan Nasionalisme di Filipina
Hasil Pembelajaran :
1) Di akhir pembelajaran, murid dapat menjelaskan secara lisan sekurang-kurangnya dua
daripada tiga faktor kemunculan nasionalisme di Filipina dengan betul.
2) Di akhir pembelajaran, murid dapat melakar peta minda kreatif mengenai faktor-faktor
kemunculan nasionalisme di Filipina dengan betul.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar peristiwa perjuangan tokoh-tokoh nasionalis melalui ahli keluarga, dokumentari atau di televisyen.
Konsep : 1) Nasionalisme
2) Nasionalis
Bahan Bantu Mengajar : Tayangan video, tayangan slaid, buku teks, kad manila, pen berwarna, dan permainan ‘roda impian’.
Kemahiran KBKK : 1) Menjana idea
2) Menganalisis
Nilai : 1) Keberanian
2) Kerjasama
Semangat patriotisme : Melahirkan semangat patriotisme dalam diri murid.
Pendekatan : Gabungan
Kaedah Pembelajaran : 1) Soal-jawab lisan
2) Aktiviti berkumpulan
3) Penerangan
Fasa Isi kandunganAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
CatatanAktiviti guru Aktiviti murid
Set induksi(5 minit)
Peristiwa penentangan masyarakat tempatan terhadap penjajah.
Tayangan video.Katipunan Wars.flv
1) Guru menayangkan video mengenai nasionalisme.
2) Guru memberi penerangan tentang video yang ditayangkan.
3) Guru bertanyakan soalan kepada murid
Siapakah yang diserang dalam video tersebut?
Mengapakah mereka bertindak menyerang pihak barat atau penjajah?
Murid memberi tumpuan kepada video yang ditayangkan.
Murid memberi tumpuan terhadap penerangan guru di dalam kelas.
Wakil murid secara sukarela menjawab pertanyaan guru.
Jangkaan jawapan:
1) Pihak barat/ penjajah
2) Tidak berpuas hati dengan pihak barat/ penjajah.
Kaedah : Penerangan dan
soal jawab lisan.
BBB: Tayangan
video.
KBKK: Menjana
idea.
Nilai: Keberanian.
Perkembangan Faktor-faktor 1) Guru mengedarkan 1) Murid Kaedah :
Langkah 1(10 minit)
kemunculan nasionalisme di Filipina:
1) Dasar penjajahan Barat- Sistem Polo.
2) Pengaruh agama- Penganut Kristian tempatan dianggap kelas dua oleh Sepanyol.
3) Kemunculan golongan intelektual- Berpeluang melanjutkan pelajaran di Barat. Contoh: Jose Rizal.
nota tambahan mengenai faktor-faktor kemunculan nasionalisme di Filipina.
2) Guru memberi penerangan lanjut tentang faktor-faktor kemunculan nasionalisme di Filipina dengan menayangkan slaid dan menggunakan buku teks.
memberi perhatian terhadap penerangan guru.
Penerangan.
BBB: Tayangan
slaid.
Buku teks.
Edaran nota tambahan.
Langkah 2 Melakar peta minda 1) Guru membahagikan
Murid membentuk Kaedah : Aktiviti
(5 minit)faktor kemunculan nasionalisme di Flipina.
Contoh:
murid kepada enam kumpulan dan mengagihkan kad manila serta pen berwarna.
2) Guru meminta setiap kumpulan melakar peta minda kreatif menggunakan kad manila yang disediakan dengan merujuk buku teks dan edaran nota.
3) Guru memberi ganjaran kepada kumpulan yang menghasilkan peta minda yang paling kreatif.
kumpulan.
Setiap kumpulan melakar peta minda kreatif.
berkumpu-lan.
BBB: Buku teks,
edaran nota, kad manila dan pen berwarna.
KBKK: Menjana
idea dan analisis.
Nilai: Kerjasama
.
Langkah 3 Penilaian : 1) Guru meminta wakil dari setiap
Setiap wakil kumpulan
Kaedah : Aktiviti
Penilaian(5 minit)
Penyoalan secara lisan melalui permainan “roda impian”.
(Rujuk lampiran)
kumpulan memutarkan “roda impian” untuk memperoleh nombor soalan.
2) Guru menayangkan soalan melalui slaid.
3) Guru meminta wakil kumpulan memberi jawapan.
4) Guru memberi jawapan yang betul.
memutarkan “roda impian”.
Wakil murid memberi jawapan.
berkumpulan dan soal jawab lisan.
BBB: Tayangan slaid
dan permainan “roda impian”.
KBKK: Analisis Menjana
idea
Nilai: Keberanian.
Penutup(5 Minit)
Rumusan pembelajaran dan nilai
1) Guru meminta murid merumuskan pelajaran hari ini.
Beberapa orang murid merumuskan
Kaedah : Soal jawab
lisan.
2) Guru memberi kesimpulan akhir.
3) Guru bertanya kepada murid.
Apakah nilai yang terdapat dalam topik hari ini?
Bagaimana kita boleh melaksanakan nilai tersebut dalam kehidupan?
topik pembelajaran.
Murid memberi tumpuan.
Murid memberi jawapan.
Jangkaan jawapan:1) Berani
2) Kita perlu berani mengambil tindakan apabila mempunyai masalah.
KBKK: Menjana
idea.
Nilai: Keberania-
n.
REFLEKSI GURU:
Mencapai objektif hasil pembelajaran berdasarkan penilaian yang dilakukan di dalam kelas.