rph kh tahun 5 cemerlang (11 mac)
TRANSCRIPT
-
7/29/2019 RPH KH Tahun 5 Cemerlang (11 Mac)
1/4
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Tahun : 5 Cemerlang
Bil. Murid : 42 orang
Tarikh : 11 Mac 2013
Masa : 11.30 pagi -12.30 tengah hari (60 minit)
Tajuk Utama : Elektrik dan Elektronik
Tajuk Kecil : Penghasilan Projek Elektronik (Memasang Litar Elektronik)
Hasil Pembelajaran : Aras 1
1.Membuat litar penyambungan litar.
2. Menguji litar.
Objektif Am / Khas : Pada akhir pembelajaran,
1. 4 daripada 6 kumpulan murid dapat membaca dan menterjemahkan litar projek dengan
bimbingan guru.
2. 4 daripada 6 kumpulan murid dapat memasang komponen mengikut litar projek dengan
bimbingan guru.
3. 4 daripada 6 kumpulan murid dapat mengikuti langkah-langkah menguji litar dan
membuat kemasan dengan bimbingan guru.
Strategi Pengajaran: Pendekatan berasaskan murid.
Unsur KBKK : Menjana idea, meneliti, pembelajaran masteri, kontekstual, menyatakan, menulis.
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid telah mempelajari nama, fungsi dan simbol komponen elektrik dalam tajuk
pelajaran yang lepas.
2. Murid telah mempelajari lukisan skematik dalam tajuk pelajaran yang lepas.
3. Muird telah membuat penyambungan litar elektronik dalam tajuk pelajaran yang lepas.
Bahan Bantu Mengajar (BBM): Lukisan bergambar, lukisan skematik, buku teks, papan lapis,
bahan (Bongkah Penyambung, Pemegang Bateri, Wayar), komponen elektronik (LED,
1
-
7/29/2019 RPH KH Tahun 5 Cemerlang (11 Mac)
2/4
Perintang Tetap, Sel Kering), alatan tangan (Pemutar Skru, Playar Muncung Tirus), lembaran
kerja, objek logam, objek bukan logam.
Nilai Murni: Kerjasama, berjimat-cermat, berhati-hati, menjaga keselamatan diri, menjaga alam
sekitar.
2
-
7/29/2019 RPH KH Tahun 5 Cemerlang (11 Mac)
3/4
3
Langkah Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
CatatanGuru Murid
Set Induksi
(5 minit)
Menunjukkan
lukisan skematik
dan lukisan
bergambar litar
elektronik.
1. Bersoal jawab
dengan murid tentang
lukisan skematik yang
telah dipelajari dalam
pelajaran lepas dan
membandingkan
simbolnya.
2. Mengaitkan
perkara di atas
dengan pelajaran
pada hari ini.
1. Menyatakan
perkara yang
dikehendaki oleh
guru.
2. Mengetahui
aktiviti yang
berkaitan dengan
pelajaran hari ini.
Strategi:
Soal jawab,
induktif.
Unsur KBKK:
Menjana Idea,
meneliti.
BBM: Lukisan
skematik, lukisan
bergambar.
Nilai Murni:
Kerjasama.
Langkah 1
(30 minit)
Membuat
penyambungan dan
pemasangan litar
elektronik.
1. Memberikan
alatan tangan, bahan
dan komponen
elektronik kepada
murid.
2. Mengingatkan
murid agar
menggunakan bahan
yang digunakan
sahaja.
3. Membimbing
murid yang
mempunyai masalah
dalam membuat
penyambungan.
1. Membentuk 6
kumpulan seramai
7-8 orang dalam
sekumpulan.
2. Membuat
penyambungan
litar berpandukan
lukisan bergambar
dan lukisan
skematik dalam
buku teks.
Unsur KBKK:
Pembelajaran
masteri.
BBM:
Lukisan
bergambar,
lukisan skematik,
buku teks, papan
lapis, alatan
tangan, bahan,
komponen
elektronik.
Nilai Murni:
Berhati-hati,
kerjasama,
berjimat-cermat.
-
7/29/2019 RPH KH Tahun 5 Cemerlang (11 Mac)
4/4
Refleksi:
4