rph kbsr
TRANSCRIPT
MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN : 4 Anggur
BIDANG : Membuat corak dan rekaan
AKTIVITI : Menghasilkan corak terancang melalui teknik capan pada kertas A3
TAJUK : Pembalut hadiah
MASA : 60 minit
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pelajaran, murid akan mendapat:
1. Meneroka bahan yang mempunyai jalinan yang boleh menghasilkan corak
2. Mengenal dan menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam membuat corak
dan rekaan dalam teknik capan
3. Menghasilkan kertas pembalut hadiah yang mengandungi corak terancang yang
elok dan cantik
KEPERLUAN : Alat : kertas A3, pisau ukir, pisau, berus warna
Bahan : Daun, ubi kentang, sayur sawi, warna air
Rujukan : buku sumber Guru, Pendidikan Seni Visual KBSR, contoh hasilan capan
PROSEDUR : 1. Guru menentukan aras pembelajaran dan pengajaran
2. Merancang dan menerapkan strategi KBKK. Teori Kecerdasan, teori Konstruktivisme
3. Bermula pengajaran dengan set induksi.
4. Memberi contoh hasil cetakan capan.
5. Menunjukkan cara untuk menggunakan pisau dan warna untuk menghasilkan corak
6. Murid-murid mula menjalankan aktiviti
7. Pelajaran diakhiri dengan sesi apresiasi dan refleksi.
MASA BUTIRAN KEGIATAN HASIL PEMBELAJARANSTRATEGI
PENGAJARAN
5 minit
15 minit
Set Induksi
Guru menunjukkan gambar-gambar hasilan
capan.
Aktiviti 1
Guru dan murid berbincang mengenai jenis-jenis
corak termasuk terancang dan tidak terancang.
1. Menerapkan konsep capan.
2. Menunjukkan contoh yang telah siap
sedia
Murid akan memberi perhatian dan menghayati
gambar-gambar yang ditunjukkan.
Aras 1
Murid memahami ciri-ciri teknik capan.
Pembelajaran
Kontekstual
Nilai:
Teliti
KBKK:
Membanding beza,
Menjana idea
10 minit
20 minit
Aktiviti 2
1. Guru membuat demonstrasi, cara
menggunakan daun, ubi kentang dan
sawi untuk menghasilkan corak pada
kertas.
2. Guru menerangkan aktiviti ini
dijalankan dengan menggunakan
peralatan dan bahan yang sesuai.
3. Guru memberi arahan supaya
menggunakan pisau dengan berhati-
hati.
Aktiviti 3
1. Guru memerhatikan murid-murid
menghasilkan capan
Aras 2
Murid memahami cara menghasilkan kertas
pembalut hadiah.
Murd memahami bagaimana menggunakan
alat dan bahan yang sesuai untuk aktiviti ini.
Murid mengetahui langkah-langkah
menggunakan pisau untuk memotong dan
mengukir dengan berhati-hati.
Aras 3
1. Murid menggunakan pisau untuk
memotong sawi dan mengukir ubi
kentang, memetik daun dari pokok
tepi bilik darjah.
2. Murid menggunakan berus sapu
pada permukaan bahan yang ingin
dicapankan.
Nilai:
Ketelitian
Mematuhi arahan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Masteri
>bertanggungjawab ke
atas pembelajaran
sendiri untuk
menghasilkan tugasan
Nilai:
Keselamatan
Ketelitian
Kerjasama
5 minit
5 minit
Sesi Apresiasi dan Reflesksi
Guru memilih beberapa karya hasilan untuk sesi
interaksi dan perbincangan
Guru membuat rumusan untuk memberi peluang
kepada murid membuat kritikan dan apresiasi.
Penutup
Guru memberitahu kepada murid kertas pembalut
hadiah yang dihasilkan boleh menjadi pembalut
Murid membandingkan mana yang
memuaskan dan mana yang lemah.
Mempelajari daripada kekuatan murid lain.
Nilai:
Saling berkongsi
Hormat-menghormati
- Teori Kecerdasan
verbal linguistik
- Teori Kecerdasan
Intrapersonal dan
Interpersonal
buku atau fail.