rph kajian tempatan tahun 5 amanah

Upload: samantha-sue

Post on 04-Jun-2018

252 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah

    1/8

    RPH KAJIAN TEMPATAN TAHUN 5

    Nama Guru: Suzanna Kelly Anak Nyiden

    Tahun: 5 Amanah

    Tarikh: 3 Februari 2014

    Bidang/Tema: Mengenal negara kita

    Unit : 2A

    Unit : Bentuk muka bumi Jangkamasa: 30 minit

    Tajuk Pelajaran:

    Saliran dan kepentingannya

    Hasil Pembelajaran:

    Menerangkan kepentingan saliran di Malaysia

    Menjelaskan kepentingan saliran di Malaysia kepada ekonomi negara

    Objektif:

    Pada akhir pembelajaran murid dapat:

    Sekurang-kurangnya 2 kumpulan dapat mencantuk kepingan puzzle dan membuat hubungkait dengan tajuk pelajaran.

    Menyenaraian sekurang-kurangnya tiga kepentingan saliran di Malaysia pada peta minda kosong.

    Melekatkan kad di papan tulis sekurang-kurangnya 2 daripada 5 isi penting untuk setiap kepentingan.

  • 8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah

    2/8

    Sekurang-kurangnya 2 kumpulan murid dapat menjawab dengan betul secara lisan

    Pengetahuan Sedia Ada:

    Sebilangan murid-murid pernah belajar mengenai sungai pada subjek Kajian Tempatan Tahun 4. Sebilangan daripada pelajar juga mempunyai sungai yang berhampiran dengan tempat tinggal malah di kampung halaman

    Unsur Patriotisme:

    i. Mewujudkan perasaan menjaga kebersihan sungai

    ii. Kesedaran untuk menjaga kehidupan akuatik

    Bahan Bantu Mengajar:

    Kad, pelekat blue tack, kad lirik lagu Sungai Lui , kotak misteri, soalan cabutan bertuah, kertas peta minda kosong dan

    pen marker.

    Strategi pengajaran dan pembelajaran:

    Pedagogi

    Kecerdasan pelbagai Kemahiran berfikir Kaedah koperatif Kemahiran mengingat

    Inkuiri penemuan Kaedah konstruktivisme Simulasi Kaedah pemerhatian

  • 8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah

    3/8

    Langkah Isi kandungan Prosedur pelaksanaan Catatan

    Set Induksi

    ( 5 minit)

    Pengenalan kepada tajuk pelajaran

    Tajuk:

    Saliran dan kepentingannya

    Guru memperkenalkan tajuk pada

    hari ini dengan membawa kad untuk

    dicantum. Berdasarkan pemerhatian

    murid, guru akan mengemukakan

    perkaitan dengan kad-kad tersebut

    dengan pengajaran pada hari ini.

    1. Guru menyuruh setiap kumpulan untuk menghantar

    empat wakil.

    2. Guru kemudian akan meletakkan kad-kad untuk

    dicantum oleh murid di papan tulis.

    3. Setelah itu, pelajar akan menulis jawapan imej

    pada kad di papan tulis hasil perbincangan dengan

    kumpulan.

    Guru:Apa yang dapat kamu kaitkan gambar

    tersebut dengan pengajaran kita pada hari ini?

    Murid:Sungai/Air/Kepentingan alam semulajadi

    4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

    pengajaran pada hari ini.

    ABM:

    Puzzle, pelekat, pen

    marker

    PEDAGOGI

    Kemahiran

    menghubungkait dan

    interpersonal.

    NILAI MURNI

    Menghargai aktiviti

    yang berfaedah dan

    patuh akan arahan

    guru.

    Langkah 1

    (10 minit)

    Penyampaian

    Guru menerangkan tentang maksud

    saliran dan kepentingannya kepada

    murid.Selepas itu, guru akan

    1. Guru memberikan penerangan tentang saliran dan

    kepentingannya.

    2. Guru akan memanggil pelajar secara rawak untuk

    membaca.

    3. Guru akan memanggil pula pelajar lain mengenai

    ABM:

    Buku teks, kertas peta

    minda kosong.

    .NILAI MURNI:

    Berusaha bersungguh-

  • 8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah

    4/8

    mengagihkan kertas peta minda

    yang kosong agar pelajar mengisi

    ketika membaca.

    jawapan yang sepatutnya diisi di ruangan peta

    minda yang telah diedarkan.

    4. Setelah itu guru akan menyemak jawapan mereka

    bersama-sama dengan pelajar.

    sungguh, mencuba

    sehingga dapat dan

    rajin.

    PEDAGOGIMenjana idea,

    kemahiran kecerdasan

    pelbagai (visual).

    Langkah 2

    (5 minit)

    Aktiviti individu

    Guru mengedarkan kad-kad kepada

    pelajar secara rawak.

    Pelajar perlu melekatkan kad

    tersebut pada tempat yang sesuai di

    peta minda papan tulis.

    1. Guru meminta murid membuka buku teks pada

    muka surat 14 dan meneliti isi-isi penting yang perlu

    diingat.

    2. Guru akan menyuruh pelajar menutup buku tetapi

    hanya peta minda yang dibuat oleh pelajar sendiri

    saja boleh dilihat.

    3. Guru akan memilih pelajar secara rawak untuk

    melekatkan kad tersebut di papan tulis.

    4. Setelah itu, guru akan menyemak peta minda

    tersebut bersama pelajar-pelajar.

    5. Selepas itu, barulah cikgu menerangkap

    kesimpulan bagi setiap hasil kerja tersebut.

    ABM

    Buku teks dan peta

    minda kosong, kad

    peta minda dan

    pelekat.

    NILAI MURNI

    Menghargai usaha

    sendiri, bekerjasama,

    belajar bersungguh-

    sungguh.

    PEDAGOGI

    Kemahiran belajar,

    mengenalpasti,

  • 8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah

    5/8

  • 8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah

    6/8

    nama sungai di Sabah yang mempunyai tujuan

    yang sama? (Sungai Kinabatangan)

    - Dimanakah letaknya Sungai Tembeling yang

    telah menjadi laluan masuk pelancong ke

    Taman Negara? (Pahang)

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan pelajaran

    Guru akan menyuruh pelajar untuk

    berdiri tegak dan menyanyikan lagu

    dengan bersemangat.

    Guru juga menyelit permainan duduk

    dan berdiri secara pantas. Sesiapa

    yang lambat mengikut arahan

    tersebut akan duduk dan dikira kalah.

    Lirik lagu Sungai Lui

    SUNGAI LUI

    Pejamkan mata mu untuk ku

    Dengarlah dunia berkata-kata

    Usah kau ragu disini tempatmu

    Walau berubah dimata kita

    1. Guru merumuskan pelajaran ini menyanyikan lagu

    Sungai Lui.

    2. Guru akan mengedarkan kertas lirik lagu untuk

    setiap pelajar.

    3. Guru menerapkan nilai kepada murid supaya

    kesedaran bersama untuk menjaga sungai yang

    telah banyak memberi kesenangan kepada

    penduduk sekitarnya.

    NILAI MURNI

    Kesedaran bersama

    bagi menjaga sungai

    yang telah banyak

    memberi kesenangan

    kepada penduduk

    sekitarnya.

    PEDAGOGI

    Kecerdasan pelbagai-

    muzik

  • 8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah

    7/8

    Tetap indah selagi kau masih

    percaya

    Tertawa kecewa terpisah

    Jalan yang lurus yang berhalangAdakah semua ini yang ku inginkan

    Ataupun hanya mengejar dunia

    semata-mata

    Ku harap ku masih percaya

    Adakah semua ini yang ku inginkan

    Ataupun hanya mengejar dunia

    semata-mata

    Ku harap ku masih percaya

    Bukalah matamu

    Biar aku memelukmu

    Kita bersama masih muda masih

    mentah

    Ku harap kau masih percaya

    Selama ini ( 7x )

  • 8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah

    8/8

    REFLEKSI GURU PELATIH:

    TANDATANGAN GURU PELATIH:

    ULASAN PENSYARAH PENYELIA/GURU PEMBMBING:

    TANDATANGAN PENSYARAH:

    _________________________