rph kaedah masteri(berpusatkn guru)

9
RANCANGAN MENGAJAR Sekolah : SMK Bukit Melati Subjek : ICTL (Information & Communication Technology Literacy) Tarikh : 18 Julai 2013 Tingkatan : 1 Jaya Masa : 40 minit Kehadiran : 24 orang Topik : Perisian Pembentangan (Konsep Multimedia) Objektif Pembelajaran : Pelajar mampu untuk a) Menyatakan konsep multimedia b) Menyatakan langkah-langkah dalam pembangunan multimedia Analisis (Analysis) Rekabentuk (Design) Perlaksanaan (Implementation) Pengujian(Testing) Penilaian (Evaluation) Penerbitan (Publishing) Hasil Pembelajaran (Pengetahuan dan Kemahiran) : i. Menghuraikan konsep multimedia ii. Menghuraikan langkah-langkah dalam pembangunan multimedia Pengetahuan sedia Ada: 1

Upload: idas-mustafa

Post on 14-Jun-2015

855 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)

RANCANGAN MENGAJAR

Sekolah : SMK Bukit Melati

Subjek : ICTL  (Information & Communication Technology Literacy) 

Tarikh : 18 Julai 2013

Tingkatan : 1 Jaya

Masa : 40 minit

Kehadiran : 24 orang

Topik : Perisian Pembentangan (Konsep Multimedia)

Objektif Pembelajaran :

Pelajar mampu untuk

a) Menyatakan konsep multimedia

b) Menyatakan langkah-langkah dalam pembangunan multimedia

Analisis (Analysis)

Rekabentuk (Design)

Perlaksanaan (Implementation)

Pengujian(Testing)

Penilaian (Evaluation)

Penerbitan (Publishing)

Hasil Pembelajaran (Pengetahuan dan Kemahiran) :

i. Menghuraikan konsep multimedia

ii. Menghuraikan langkah-langkah dalam pembangunan multimedia

Pengetahuan sedia Ada:

Pelajar pernah mendengar perkataan multimedia tetapi tidak mengetahui

apakah yang di maksudkan dengan multimedia

Alat Bantu mengajar:

Slide pembentangan , papan kerja, Papan putih

1

Page 2: Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)

Langkah pengajaran:

Langkah Kandungan /

Kemahiran

Aktiviti pembelajaran Strategi / Kaedah / Nilai /

KBKK / Bahan

Set Induksi

5 minit

(11.50-

11.55)

Menarik minat

pelajar untuk

memulakan sesi

pengajaran

1) Guru menunjukkan satu video animasi

yang biasa pelajar lihat, iaitu Upin dan

Ipin

2) Guru bertanya , adakah kamu meminati

cerita yang cikgu tayang tadi?

3) Cerita apa lagi yang kamu minat?

4) Setelah mendengar jawapan pelajar,

guru memberitahu topik yang akan

dipelajari hari itu iaitu konsep

Multimedia.

Strategi – Pemusatan

bahan dan pelajar

Kaedah – soal jawab

Nilai –berani mencuba,

menghormati

KBKK –memberi idea.

Bahan - Video

Langkah 1

5 minit

(11.55-

12.00)

Pengertian konsep

multimedia

1) Guru bertanya kepada pelajar sama ada

mereka pernah mendengar perkataan

multimedia. Guru menulis perkataan

multimedia di hadapan dan

membahagikan perkataan ' multi '

'media' secara berasingan

2) Guru bertanya kepada pelajar, apakah

maksud 'multi'?

3) Guru bertanya kepada pelajar, apakah

maksud media?

4) Guru mendengar jawapan pelajar dan

menggabungkan maksud kedua-dua

perkataan tersebut

5) Guru menerangkan maksud multimedia

dan memberitahu para pelajar

kegunaan serta kepentingannya

multimedia di dalam kehidupan

seharian serta menerangkan elemen-

elemen dalam multimedia secara

Strategi – Pemusatan

bahan dan guru.

Kaedah –

Sumbangsaran

Nilai – keberanian

KBKK – mengumpul

maklumat

Bahan - Papan putih,

slide

2

Page 3: Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)

ringkas.

Langkah 2

15 minit

(12.00-

12.15)

Proses

Pembangunan

Multimedia

-Analisis

Proses

Pembangunan

Multimedia

-Rekabentuk

Proses

Pembangunan

Multimedia

- Perlaksanaan

1) Guru memberitahu proses /langkah

pembangunan multimedia dalam peta

minda

2) Guru memeritahu pelajar apakah yang

berlaku pada proses analisis di mana

idea dijana, permasalahan yang timbul

dan pembaharuan pada produk yang

bakal di buat.

3) Guru menunjukkan kepada pelajar

contoh papan cerita dalam proses

rekabentuk.

4) Guru menerangkan kepada pelajar

fungsi papan cerita secara ringkas dan

mudah di fahami.

5) Guru kemudian menunjukkan video

yang berkaitan di dalam fasa

rekabentuk

6) Guru menunjukkan model karakter

yang di bangunkan pada fasa

rekabentuk di paparan slide

pembentangan

7) Dalam fasa pelaksanaan, guru

memberikan beberapa contoh yang

mudah untuk kefahaman para pelajar

iaitu contoh cerita kartun animasi Upin

Ipin.

8) Guru menceritakan setiap fasa dalam

pelaksanaan iaitu dengan

menggambarkan cara untuk memasak

nasi langkah demi langkah supaya

Strategi – Pemusatan

guru dan bahan

Kaedah – bercerita

Nilai – Teliti

KBKK – Menganalisis

Bahan - Slide

Strategi – Pemusatan

bahan dan guru

Nilai – hemah tinggi

KBKK – Menganalisis

Bahan - Slide

Strategi – Pemusatan

bahan dan guru

Kaedah – bercerita

Nilai – kerjasama

KBKK –

Menghubungkait

Bahan - Slide

3

Page 4: Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)

Proses

Pembangunan

Multimedia

-Pengujian

Proses

Pembangunan

Multimedia

-Penilaian dan

Penerbitan

pelajar faham setiap fasa.

9) Guru memberitahu para pelajar

kepentingan fasa pengujian dam

sebarang kesalahan ataupun kesilapan

di baiki.

10) Pada fasa penilaian, pelajar di berikan

penerangan yang ringkas di mana pada

fasa ini semua langkah lain telah di

laksanakan iaitu:

o Penilaian dari segi keperluan

pelanggan, adakah ia menepati

semua kehendak pelanggan.

o Penilaian dari segi kualiti

11) Guru memberitahu medium yang boleh

di gunakan dalam penerbitan iaitu

media perdana-Telivisyen, Internet,

Pakej CD.

Strategi – Pemusatan

bahan dan guru

Kaedah – Memainkan

peranan

Nilai – Hormat

KBKK – Menganalisis

Bahan – Slide

Strategi – Pemusatan

bahan dan guru

Kaedah – Syarahan

Nilai – Hormat

KBKK – Menganalisis

Bahan – Slide

Langkah 3

10 minit

(12.15-

12.25)

1) Guru memberikan soalan ringkas iaitu

pelajar dikehendaki menghuraikan

secara ringkas tentang langkah-langkah

dalam pembangunan multimedia dan

pelajar perlu menghantarkan kepada

guru.

2) Guru membahagikan kepada dua

kumpulan iaitu pelajar yang telah

Strategi – Pemusatan

Bahan dan pelajar

Kaedah – simulasi,

penyoalan,

perbincangan.

Nilai – Hormat,

kerjasama.

KBKK –

4

Page 5: Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)

menguasai topik dan yang lemah.

3) Beberapa pelajar yang telah menguasai

dan faham topik yang diajar akan di

masukkan kedalam kumpulan pelajar

lemah.

4) Pelajar yang telah faham akan

mengajar/menerangkan kepada pelajar

lemah untuk mengukuhkan kefahaman

mereka.

5) Pelajar lemah diberi latihan (soalan)

sekali lagi untuk menguji kefahaman

mereka dan mereka perlu menghantar

latihan tersebut untuk di semak.

Menghubungkait

Bahan - Slide

Penutup

5 minit

(12.25-

12.30)

Guru membuat

kesimpulan

1) Guru memberi tugasan rumah, iaitu

pelajar perlu mencari satu jenis projek

dalam pembangunan multimedia.

2) Guru membuat kesimpulan

pembelajaran hari ini dan membuat

sedikit penerangan tentang pelajaran

yang akan di ajar minggu hadapan.

Strategi – Pemusatan

guru.

Kaedah – Tugasan

Nilai – berdikari

KBKK –

Menyenaraikan

Bahan – papan kerja

Refleksi :

Dengan penglibatan/ penerangan dari sesama pelajar adalah amat membantu pelajar

yang kurang faham. Hal ini kerana pelajar berasa lebih dekat sesama mereka. Contoh

yang diberikan melalui persekitaran pula adalah lebih memudahkan pemahaman

pelajar.

5