rph inovasi sains

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Kelas : Tahun 5 Amanah Masa : 7.30-8.30 Tarikh/Hari : Rabu ( 15 April 2015 ) Matapelajaran : Sains Tema : 3. Proses Hidup Haiwan Standard Kandungan : 3.4 Hubungan makanan antara hidupan Standard Pembelajaran : 3.4.1 Menyatakan maksud rantai makanan 3.4.2 Membina rantai makanan di pelbagai habitat seperti di kolam, hutan, padang, sawah padi dan ladang Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : Membina rantai makanan di pelbagai habitat seperti di kolam, hutan, padang, sawah padi dan ladang. KPS : memerhati KMS : melakar KBAT : mencirikan, membuat gambaran mental , I Think P. Sedia ada murid : Murid tahu tabiat makan haiwan herbivor, karnivor dan omnivor. Murid perlu tahu bahawa tumbuhan hijau boleh Membina makanannya sendiri. Sikap sains dan nilai murni: Minat dan bersifat ingin tahu

Upload: faridah-md-yusop

Post on 16-Jan-2016

123 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

nota

TRANSCRIPT

Page 1: RPH INOVASI SAINS

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : Tahun 5 Amanah

Masa : 7.30-8.30

Tarikh/Hari : Rabu ( 15 April 2015 )

Matapelajaran : Sains

Tema : 3. Proses Hidup Haiwan

Standard Kandungan : 3.4 Hubungan makanan antara hidupan

Standard Pembelajaran : 3.4.1 Menyatakan maksud rantai makanan 3.4.2 Membina rantai makanan di pelbagai habitat seperti di kolam, hutan, padang, sawah padi dan ladang

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : Membina rantai makanan di pelbagai habitat seperti di kolam, hutan, padang, sawah padi dan ladang.

KPS : memerhatiKMS : melakarKBAT : mencirikan, membuat gambaran mental , I Think

P. Sedia ada murid : Murid tahu tabiat makan haiwan herbivor,

karnivor dan omnivor.

Murid perlu tahu bahawa tumbuhan hijau boleh

Membina makanannya sendiri.

Sikap sains dan nilai murni: Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam

Page 2: RPH INOVASI SAINS

Fasa/ Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Aktiviti murid

Nota/ catatan

Orientasi ( 5 minit )

Memperkenalkan tajuk

Simulasi :

Guru meminta murid membunyikan haiwan - haiwan

Guru bersoal jawab

Guru memperkenalkan tajuk

- simulasi

Pencetusan Idea(5 minit)

Rantai makanan ialah hubungan makanan antara benda hidup dalam satu habitat.

Memerhatikaan tayangan video dan memberi maklum balas bagi soalan yang diajukan guru.Jawapan:

1. Haiwan yang terdapat dalam video adalah rusa, dubuk, singa

2. Memburu mangsa dan menjadikannya makananNota:Sebahagian pelajar mempunyai miskonsepsi bahawa rantai makanan bermula dengan haiwan yang lebih kecil.

3. Kawasan padang rumput/ hutan.

4.Haiwan boleh dikelaskan kepada tiga kumpulan iaitu: herbivor, karnivor dan omnivor.

Tayangan video

- soal jawab

Kps : berkomunikasi

Penstrukturan semula idea(20 minit)

Rantai makanan

Konsep rantai makanan

Konsep pengguna.

- Menggunakan model habitat dan haiwan, guru menerangkan tentang rantai makanan. Konsep anak panah.

- Guru menyoal murid.

1. Siapakah pengeluar ? 2. Kenapa tumbuhan dikenali sebagai pengeluar? 3. Siapakah pengguna.?

- model haiwan - soal jawab

Kps : berkomunikasi

Page 3: RPH INOVASI SAINS

Guru menerangkan bagaimana untuk membina rantai makanan.

Aplikasi idea ( 10 minit )

Mengaplikasi pengetahuan baru dengan kehidupan seharian .

Soal jawab

1. Apakah kepentingan rantai makanan?

2. Apakah akan berlaku jika tumbuhan semakin pupus ?

3. Bagaimankah cara untuk mengekalkan keseimbangan alam ini ?

- soal jawab

- kps : berkomunikasi

Refleksi( 5 minit )

Peneguhan Guru membuat kesimpulan tentang konsep rantai makanan.

Guru menegaskan tentang kepentingan menjaga ekosistem untuk mengeimbangkan alam.

Guru meminta murid membina rantai makanan di beberapa habitat.

Page 4: RPH INOVASI SAINS

Fasa/

Masa

Isi Kandungan AktivitiPengajarandanPembelajaran Nota

Aktiviti Guru AktivitiMurid

Pencetus

an Idea

(5 minit)

Penstrukt

uran

semula

idea

(20 minit)

Rantai makanan ialah hubungan makanan

antara benda hidup dalam satu habitat.

Rantai makanan

Menayangkan

video melalui

youtube tentang

rantaian

makanan.

Mengemukakan

soalan bagi

mencungkil idea

dan

pengetahuan

sedia ada

pelajar tentang

makanan yang

dimakan oleh

haiwan dan

rantai makanan

Soalan:

1. Namakan

haiwan yang

terdapat dalam

video yang

ditayangkan?

2. Apakah yang

dilakukan oleh

haiwan-haiwan

tersebut?

3. Dimanakah

situasi ini

dirakam?

4.Nyatakan

pengelasan

haiwan

berdasarkan

makanan yang

dimakan?

Guru

menunjukkan

hubungan

makanan yang

wujud antara

haiwan yang

terdapat dalam

Memerhatikaan

tayangan video

dan memberi

maklum balas

bagi soalan yang

diajukan guru.

Jawapan:

Haiwan yang

terdapat dalam

video adalah

rusa, dubuk,

singa

2. Memburu magsa

dan

menjadikannya

makanan

Nota:

Sebahagian

pelajar

mempunyai

miskonsepsi

bahawa rantai

makanan bermula

dengan haiwan

yang lebih kecil.

3. Kawasan

padang rumput/

hutan.

4.Haiwan boleh

dikelaskan

kepada tiga

kumpulan iaitu:

herbivor, karnivor

dan omnivor.

Pelajar bersoal

jawab dengan

guru.

BBM:

* video youtube-

rakaman yang

disunting

daripada program

national geografi

KPS/KM:

*Memerhati

*Berkomunikasi

SS/NM:

* Minat dan

bersifat ingin tahu

tentang alam

sekeliling

KBKK:

* Mencirikan

BBM:

* Komputer

* Kertas A4

* Kad tugasan

KPS/KM:* Berkomunikasi

SS/NM:* Bekerjasama

KBKK:* Mencirikan

Page 5: RPH INOVASI SAINS

video.

Guru

menerangkan

maksud rantai

makanan

dengan

mengaitkan

hubungan

makanan antara

hidupan dalam

ekosistem yang

berbeza.

Guru bersoal

jawab dengan

pelajar.

Soalan:1. Nyatakan habitat/

ekosistem yang terdapat berhampiran anda?

2. Namakan hidupan yang terdapat dalam habitat/ ekosistem tersebut?

Guru mengedarkan soalan tugasan kepada setiap kumpulan:Anda dan rakan ditugaskan membuat kajian tentang hubungan makanan yang wujud diantara hidupan dalam salah ekosistem berikut:

I. Sungai

II. Hutan III. Darat IV. Gurun V. Pantai VI. Air tawar VII. Laut VIII. Sawah IX. Padang

rumput X. Terumbu

Pelajar menjawab

soalan yang

dikemukakan oleh

guru.

Jawapan:

1. Salah satu

habitat/ ekosistem

yang hampir

dengan sekolah

adalah sungai.

2. Hidupan yang

ada ialah ikan,

udang, buaya dan

lain-lain.

Pelajar dalam

kumpulan mencari

maklumat

menggunakan

carian google

tentang hidupan

yang terdapat

dalam ekosistem

yang dipilh.

Pelajar membuat

lakaran awal rantai

makanan yang

ingin dibina.

Pelajar mencari

dan mengumpul

gambar

menggunakan

carian google

image.

Page 6: RPH INOVASI SAINS

karang XI. Paya bakau

Senaraikan hidupan yang terdapat dalam ekosistem tersebut.

Bina sekurang-kurangnya 2 rantai makanan yang terdapat dalam ekosistem yang diberikan.

guru bertindak

sebagai fasilitator

membimbing

pelajar dalam

menyiapkan

tugasan.

Menggunakan

kreativiti pelajar

membina rantai

makanan.

Hasil dapatan

kumpulan dihantar

kepada guru

melalui email untuk

dinilai dan

dikumpul.

Wakil kumpulan

membentangkan

hasil dapatan

dihadapan kelas.