rph iks masalah iks

9
Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 28 November 2012 Hari : Rabu Maklumat Perancangan Matapelajaran Perdagangan No. Perkara Catatan 1 Masa & Tempoh : 3.00-3.30PM (30 minit) 2 Tingkatan : 4A 3 Bilangan Pelajar : 38 orang 4 Topik Pembelajaran : Bab 5: Industri Kecil dan Sederhana (IKS) 5 Subtopik : 5.1f i) Masalah Industri Kecil dan Sederhana ii) Cara mengatasi masalah Dalam Industri Kecil dan Sederhana 6 Objektif Pengajaran : Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menghuraikan masalah Industri Kecil dan Sederhana (IKS) dengan menggunakan kefahaman sendiri. 2. Mengenalpasti cara mengatasi masalah Industri Kecil dan Sederhana (IKS) serta dapat menghuraikan cara tersebut mengikut kefahaman sendiri. 7 Pengetahuan Sedia Ada Pelajar : Pelajar sudah mengetahui serba sedikit mengenai Industri Kecil dan Sederhana daripada pelajaran yang lepas. 8 ABM/BBM : Papan Putih (White Board), Slide power point, Laptop, LCD Projektor dan Lembaran Kerja. 9 KBKK : Menghubungkait, menjana idea, kefahaman, mengimbas kembali, membina pengetahuan dan membuat rumusan. 10 Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai hormat-menghormati, patuh kepada arahan guru, bertanggungjawab, kerajinan, ketekunan dan keyakinan.

Upload: zulliana-hazmi

Post on 05-Aug-2015

184 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Masalah IKS Ting 4

TRANSCRIPT

Page 1: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 28 November 2012 Hari : Rabu

Maklumat Perancangan

Matapelajaran Perdagangan

No. Perkara Catatan

1 Masa & Tempoh : 3.00-3.30PM (30 minit)

2 Tingkatan : 4A

3 Bilangan Pelajar : 38 orang

4 Topik Pembelajaran : Bab 5: Industri Kecil dan Sederhana (IKS)

5 Subtopik : 5.1f i) Masalah Industri Kecil dan Sederhana ii) Cara mengatasi masalah Dalam Industri Kecil dan Sederhana

6 Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menghuraikan masalah Industri Kecil dan

Sederhana (IKS) dengan menggunakan kefahaman sendiri.

2. Mengenalpasti cara mengatasi masalah Industri Kecil dan Sederhana (IKS) serta dapat menghuraikan cara tersebut mengikut kefahaman sendiri.

7 Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar : Pelajar sudah mengetahui serba sedikit mengenai

Industri Kecil dan Sederhana daripada pelajaran yang lepas.

8 ABM/BBM : Papan Putih (White Board), Slide power point, Laptop,

LCD Projektor dan Lembaran Kerja.

9 KBKK : Menghubungkait, menjana idea, kefahaman, mengimbas kembali, membina pengetahuan dan membuat rumusan.

10 Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai hormat-menghormati, patuh kepada arahan guru, bertanggungjawab, kerajinan, ketekunan dan keyakinan.

Page 2: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Aktiviti Pengajaran

Tempoh Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

Induksi (5 minit)

Aktiviti 1. Guru memberi arahan agar pelajar

bersedia. 2. Pelajar membetulkan kedudukan

agar lebih selesa untuk belajar. 3. Guru menayangkan video dan

pelajar diminta memberi pendapat berkaitan video tersebut dengan tajuk yang akan dipelajari.

4. Pelajar memberi ulasan berkaitan dengan video yang ditayangkan dengan tajuk yang bakal dipelajari.

ABM Tayangan video.

Perkembangan (20 minit)

Tajuk: Bab 5: Industri Kecil dan Sederhana (IKS) Sub Tajuk: 5.1a Masalah Industri Kecil dan Sederhana (IKS) Pendekatan/Teknik: Teknik penerangan dan penyoalan. Jangkaan aktiviti:

1. Guru menerangkan masalah yang dihadapi oleh Industri Kecil dan Sederhana kepada pelajar.

2. Guru menjelaskan dengan lebih mendalam masalah Industri Kecil dan Sederhana kepada pelajar .

3. Guru akan bertanyakan kepada pelajar mengenai apa yang mereka faham tentang masalah Industri Kecil dan Sederhana.

Peneguhan: Guru meminta pelajar untuk menyenaraikan masalah Industri Kecil dan Sederhana dengan menggunakan ayat sendiri.

Objektif: Di akhir pembelajaran, pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menghuraikan masalah Industri Kecil

dan Sederhana (IKS) dengan menggunakan kefahaman sendiri.

2. Mengenalpasti masalah Industri Kecil dan Sederhana (IKS) serta dapat menghuraikan cara tersebut mengikut kefahaman sendiri.

ABM Slide power point. KBKK Menjana idea, kefahaman, membina pengetahuan dan membuat rumusan. Nilai Pelajar dapat menerapkan nilai bekerjasama sesama sendiri, bertanggungjawab, ketekunan dan keyakinan.

Page 3: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Penilaian:

Guru akan menguji pelajar-pelajar dengan meminta pelajar untuk menjawab soalan menyatakan masalah Industri Kecil dan Sederhana mengikut kefahaman mereka sendiri. (rujuk lampiran)

Tajuk: Bab 5: Industri Kecil dan Sederhana (IKS) Sub Tajuk : 5.1f ii) Cara Mengatasi

masalah dalam Industri Kecil dan

Sederhana(IKS)

Pendekatan/Teknik:

Teknik penerangan dan perbincangan

bersama pelajar.

Jangkaan aktiviti: 1. Guru akan menjelaskan cara

mengatasi masalah dalam Industri Kecil dan Sederhana kepada pelajar.

2. Guru menerangkan dengan lebih mendalam cara mengatasi masalah Industri Kecil dan Sederhana dengan bersertakan contoh.

3. Guru juga turut meminta pelajar untuk memberikan contoh bagi ciri tertentu Industri Kecil dan Sederhana.

Peneguhan:

Guru meminta pelajar untuk menyatakan

cara mengatasi msalah dalam Industri

Objektif

Di akhir pembelajaran, pelajar-pelajar akan dapat:

I. Mengenalpasti cara Mengatasi

Masalah dalam Industri Kecil dan

Sederhana.

II. Menghuraikan cara mengatasi

masalah dalam Industri Kecil dan

Sederhana menggunakan

kefahaman dan ayat sendiri.

ABM

Slide power point.

KBKK

Menjana idea, kefahaman, membina

pengetahuan, menghubungkait.

Nilai:

Pelajar dapat menerapkan nilai bekerjasama, ketekunan dan keyakianan.

Page 4: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Kecil dan Sederhana.

Penilaian:

Guru menguji pelajar dengan

memberikan beberapa soalan mudah

untuk dijawab dalam masa yang singkat

untuk menguji kefahaman pelajar.

(rujuk lampiran)

Penutup (5 minit)

Rumusan Pengajaran Guru akan merumuskan tentang pembelajaran yang berlaku hari ini secara ringkas kepada pelajar. Tajuk berikut: 6.Pemilikan Perniagaan.

Refreshment

Penutup

Guru memberi motivasi kepada pelajar berkenaan dengan apa yang dipelajari pada hari ini dan mengingatkan mereka untuk menyiapkan tugasan yang diberi. (rujuk lampiran)

ABM

Slide power point

KKBK

Membuat refleksi kendiri.

Nilai

Peka

Berusaha

Refleksi

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

Page 5: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

..........................................................................................................

..........................................................................................................

..........................................................................................................

..........................................................................................................

..........................................................................................................

Page 6: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Lampiran Aktiviti 5.1f: i) Masalah Industri Kecil dan Sederhana Jawab soalan berikut.

Aktiviti 5.1f :ii) Cara Mengatasi Masalah Dalam Industri Kecil dan Sederhana

Ciri-ciri IKS Huraian

Terangkan 3 langkah yang boleh diambil oleh kerajaan untuk mengatasi masalah Industri Kecil Dan sederhana. (Guna ayat sendiri)

1.……………………………………………………………………………………………...............................

……………………………………………………………………………………………………………………………

2.………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………….

3.……………………………………………………………………………………………...............................

……………………………………………………………………………………………………………………………

Senaraikan dan terangkan empat masalah yang

dihadapi oleh Industri Kecil dan Sederhana (Guna ayat sendiri)

1.……………………………………………………………………………………………...............................

……………………………………………………………………………………………………………………………

2.………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………….

3.……………………………………………………………………………………………...............................

……………………………………………………………………………………………………………………………

4.………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Page 7: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Aktiviti Tambahan (Kerja Rumah)

Jawab soalan berikut.

1. Antara berikut, yang manakah merupakan masalah industri kecil dan sederhana?

I. Modal yang terhad

II. Penggunaan teknologi yang rendah

III. Sistem pemasaran yang kurang berkesan

IV. Pengagihan pendapatan yang tidak seimbang

A. I, II dan III sahaja

B. I, II dan IV sahaja

C. I, II dan III sahaja

D. II, III dan IV sahaja

2. Pernyataan berikut berkaitan masalah Industri Kecil dan Sederhana.

IKS menghadapi masalah modal terhad untuk mengembangkan perniagaannya. Selain

itu, IKS juga menghadapi kesukaran untuk memperoleh pembiayaan daripada bank

perdagangan.

Mengapakah masalah di atas terjadi?

I. Tiada cagaran yang dapat dikemukakan.

II. Status kewangan IKS yang lemah.

III. Jumlah pinjaman yang diminta terlalu besar.

IV. Rancangan perniagaan IKS kurang meyakinkan.

A. I, II dan III sahaja

B. I, II dan IV sahaja

C. I, III dan IV sahaja

D. II, III dan IV sahaja

Page 8: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

3. Mengapakah Industri kecil dan sederhana membayar harga bahan mentah lebih tinggi

daripada firma besar

A. Bekalan bahan mentah terhad

B. Pembekal meragui status kewangan IKS

C. IKS membeli stok bahan mentah dalam jumlah yang kecil

D. Firma besar mempunyai hubungan yang rapat dengan pembekal.

4. Mengapakah Industri Kecil dan Sederhana sukar untuk memperoleh kontrak baru daripada

industri berat?

A. IKS mempunyai system pemasaran yang cekap

B. Modal IKS rendah dan sukar untuk memenuhi permintaan industry berat

C. IKS menghadapi kekurangan bahan mentah tempatan dan terpaksa mengimport dari

luar negara

D. Kegagalan IKS menghasilkan keluaran yang menepati piawaian yang ditetapkan oleh

industri berat.

5. Antara berikut, yang manakah faktor IKS sukar berkembang maju?

I. Keluaran IKS tidak bermutu.

II. Pekerja IKS mempunyai daya produktiviti yang rendah.

III. Sektor IKS mempunyai system pemasaran yang kurang efektif.

IV. Institusi kewangan enggan memberi pinjaman kepada IKS.

A. I, II dan III sahaja

B. I, II dan IV sahaja

C. I, III dan IV sahaja

D. II, III dan IV sahaja

6. Bagaimanakah Syarikat Jaminan Kredit membantu usahawan IKS?

A. Membenarkan kemudahan kredit.

B. Meluluskan overdraf dan pinjaman.

C. Memberi pinjaman jangka pendek dan jangka panjang.

D. Menjadi penjamin kepada pengusaha IKS untuk mendapatkan pinjaman bank.

Page 9: RPH IKS Masalah IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Soalan esei.

1. A. Mengapakah masalah kekurangan modal menjadi punca utama IKS sukar

berkembang? [4markah]

B. Huraikan masalah lain yang dihadapi oleh IKS. [6 markah]

2. Terangkah langkah yang diambil oleh kerajaan untuk membantu IKS mengatasi masalah

kekurangan modal. [5 markah]

3. Bagaimanakah kerajaan membantu IKS mengatasi masalah selain daripada masalah

kekurangan modal. [10 markah]