rph grafik berkomputer (berpusatkan pelajar)

6
FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF ( KPD 3016 ) PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAFSIRAN 1 TUGASAN INDIVIDU : RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (KAEDAH BERPUSATKAN PELAJAR) NAMA NO. MATRIK MOHD NAZRUL AFZAN BIN MOHD NAWI D20102040032 PENSYARAH: DR CHE SOH BIN SAID

Upload: naz-zan

Post on 15-Jul-2015

296 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF

( KPD 3016 )

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAFSIRAN 1

TUGASAN INDIVIDU :

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN

(KAEDAH BERPUSATKAN PELAJAR)

NAMA NO. MATRIK

MOHD NAZRUL AFZAN BIN MOHD NAWI D20102040032

PENSYARAH:

DR CHE SOH BIN SAID

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran : Grafik Berkomputer

Tahun : 24 mei 2013

Tingkatan/ Kelas : 4 Amanah

Masa : 8.00 a.m. – 9.20 a.m.(1jam 20 minit)

Bilangan Pelajar : 30 Orang

- 10 Lelaki

- 20 Perempuan

Topik : Peralatan Grafik Berkomputer

Sub Topik : Perkakasan

Objektif Pembelajaran :

1. Pelajar akan mengetahui mengenai peranti input dan output yang ada.

2. Pelajar dapat mengenal pasti jenis serta cirri penyimpan bahan dan produk grafik

3. Pelajar akan dapat membandingkan beberapa hasil penepatan bagi output

4. Pelajar dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan

Hasil Pembelajaran :

1. Diakhir pembelajaran ini pelajar akan dapat mengenal pasti input serta serta menyatakan kegunaannya bagi perkakasan

2. Pelajar juga dapat mengenal pasti jenis serta cirri perkakasan

3. Pejar juga dapat mengenal pasti peranti output beserta kegunaannya dan membandingkan beberapa hasil penetapan

bagi output paparan dan output cetakan

4. Pelajar juga akan dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan

Alat bantu mengajar : Perkakasan, power point, gambar,video,computer,projektor

KBKK : Menerangkan, membanding, membezakan, merumuskan, menilai dan menganalisis.

Fasa/ Masa Isi kandungan Aktiviti pelajar Catatan

Set induksi (5 minit) (08.00-08.05)

1. Soal jawab mengenai pengetahuan pelajar yang sedia ada. 2. menerangkan ringkasan mengenai topik yang diajar.

-Pelajar akan mendengar penerangan guru. -Pelajar akan menjawab soalan yang ditanyakan oleh guru. -Murid-murid bergerak ke dalam kumpulan

masing-masing untuk melakukan aktiviti berkumpulan

Teknik : Soal jawab Strategi : -Pemusatan guru dan murid -Teknik memerhati dan berkomunikasi KBKK : Menerangkan ABM -Power point -Perkakasan persekitaran

Perkembangan (langkah 1) (40 minit) (08.05-08.45)

1.Menerangkan perkakasan perekaan dan peroleh bahan grafik

2.Menerangkan definisi input dan peranti input.

Tetikus

Table grafik

Pena cahaya

Pengimbas

Kamera digital 3.Mempamerkan contoh- contoh peranti input yang terlibat

- Pelajar diberikan kepada beberapa

kumpulan

-setiap kumpulan diberikan beberapa tajuk - Pelajar yang tidak faham dengan kehendak soalan akan bertanya kepada guru.

Teknik : Perbincangan kumpulan KBKK : Menerangkan, membandingkan ABM: -Power point -Perkakasan persekitaran -Gambar -kertas mahjung Pen marker Strategi: -berpusatkan pelajar.

4.Menerangkan tentang perkakasan penyimpanan bahan dan produk grafik Mengenal pasti jenis serta ciri :

Storan dalaman

Storan luaran

Stotan mudah alih 5.menerangkan perkakasan pemaparan produk grafik. 6.mengenalpasti peranti output serta kegunaannya

Pemapar

Projector LCD

Pemplot

Pencetak(laser dan inkjet)

7.membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output paparan dan output cetakan

Resolusi dan warna paparan

Resolusi cetakan 8.Mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan

Refleksi :

Dalam topic ini,pelajar dapat mempelajari tentang peranti input dan output yang ada dalam perkakasan grafik berkomputer.selain itu,peljar

dapat mengenali dengan lebih mendalam tentang cirri dan kegunaan yang terdapat dalam produk grafik tersebut.selain itu,pelajar dapat

membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output dan mengamalkan prosedur keselamatan sertan penyenggaraan perkakasan.

Langkah 2 (30minit) (08.45-09.15)

Latihan

-Murid-murid membentangkan tugas

masing-masing.

-Pelajar akan menghuraikan setiap tajuk

yang mereka perolehi.

-Kumpulan yang lain boleh mengutarakan

soalan kepada rakan-rakan yang telah

selesai membentangkan hasil kerja

-Setiap soalan yang telah selesai akan

ditanya soalan untuk menguji tahap

kefahaman mereka.

KBKK Menganalisis

Penutup (5 minit) (09.15-09.20)

Merumus kembali pembelajaran yang diajar daripada mula proses pengajaran sehingga tamat.

-Mendengar rumusan yang telah diberikan oleh guru dan mencatat

KBKK : Merumus