rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)

7
FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF ( KPD 3016 ) PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAFSIRAN 1 TUGASAN INDIVIDU : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (BERPUSATKAN GURU) NAMA NO. MATRIK MOHD NAZRUL AFZAN BIN MOHD NAWI D20102040032 PENSYARAH: DR CHE SOH BIN SAID

Upload: naz-zan

Post on 20-Jul-2015

552 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)

FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF

( KPD 3016 )

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAFSIRAN 1

TUGASAN INDIVIDU :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(BERPUSATKAN GURU)

NAMA NO. MATRIK

MOHD NAZRUL AFZAN BIN MOHD NAWI D20102040032

PENSYARAH:

DR CHE SOH BIN SAID

Page 2: Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran : Grafik Berkomputer

Tahun : 24 mei 2013

Tingkatan/ Kelas : 4 Amanah

Masa : 8.00 a.m. – 9.20 a.m.(1jam 20 minit)

Bilangan Pelajar : 30 Orang

- 10 Lelaki

- 20 Perempuan

Topik : Peralatan Grafik Berkomputer

Sub Topik : Perkakasan

Objektif Pembelajaran :

1. Pelajar akan mengetahui mengenai peranti input dan output yang ada.

2. Pelajar dapat mengenal pasti jenis serta cirri penyimpan bahan dan produk grafik

3. Pelajar akan dapat membandingkan beberapa hasil penepatan bagi output

4. Pelajar dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan

Hasil Pembelajaran :

1. Diakhir pembelajaran ini pelajar akan dapat mengenal pasti input serta serta menyatakan kegunaannya bagi perkakasan

2. Pelajar juga dapat mengenal pasti jenis serta cirri perkakasan

3. Pejar juga dapat mengenal pasti peranti output beserta kegunaannya dan membandingkan beberapa hasil penetapan

bagi output paparan dan output cetakan

4. Pelajar juga akan dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan

Page 3: Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)

Alat bantu mengajar : Perkakasan, power point, gambar,video,computer,projektor

KBKK : Menerangkan, membanding, membezakan, merumuskan, menilai dan menganalisis.

Page 4: Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)

Fasa/ Masa Isi kandungan Aktiviti guru Catatan

Set induksi (5 minit) (08.00-08.05)

1. Soal jawab mengenai pengetahuan pelajar yang sedia ada. 2. menerangkan ringkasan mengenai topik yang diajar.

- Guru menyoal kepada para pelajar mengatahui kemahiran menggunakan komputer . -Guru kemukan soalan : 1. Apakah jenis perkakasan ini? 2. siapakah disini pernah mendengar perkataan input? 3. Berapakah jenis input? -guru menerangkan ringkasan subjek yang diajar kepada pelajar.

Teknik : Soal jawab Strategi : -Pemusatan guru dan murid -Teknik memerhati dan berkomunikasi KBKK : Menerangkan ABM -Power point -Perkakasan persekitaran

Perkembangan (langkah 1) 20 minit (08.05-08.25)

1.Menerangkan perkakasan perekaan dan peroleh bahan grafik

2.Menerangkan definisi input dan peranti input.

Tetikus

Table grafik

Pena cahaya

Pengimbas

Kamera digital 3.Mempamerkan contoh- contoh peranti input yang terlibat

-Guru menerangkan definisi tentang maksud tersebut. -Guru menunjukkan gambar peranti-peranti input. -Guru mengajukan soalan secara lisan : Apakah gambar yang dipaparkan ini? - Guru memberi penerangan mengenai tentang perkakasan penyimpanan bahan dan produk grafik

Teknik : Soal jawab KBKK : Menerangkan, membandingkan ABM: -Power point -Perkakasan persekitaran -Gambar Strategi: -berpusatkan guru dan pelajar.

Page 5: Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)

Langkah 2 15 minit (08.25-08.40) Langkah 3 20 minit (08.40-09.00)

1.Menerangkan tentang perkakasan penyimpanan bahan dan produk grafik Mengenal pasti jenis serta ciri :

Storan dalaman

Storan luaran

Stotan mudah alih 1.menerangkan perkakasan pemaparan produk grafik. 2.mengenalpasti peranti output serta kegunaannya

Pemapar

Projector LCD

Pemplot

Pencetak(laser dan inkjet)

-Guru memberi penerangan mengenai jenis dan ciri storan -Guru menerangkan mengenai pekakasan produk grafik kepada pelajar -gruru menajukan soalan kepada pelajar

Teknik : Soal jawab KBKK : Menerangkan, membandingkan, membezakan, menilai. ABM: -Power point -Perkakasan persekitaran -Gambar Strategi: -berpusatkan guru dan pelajar. Teknik : Soal jawab KBKK : Menerangkan, membandingkan, membezakan, menilai. ABM: -Power point -Perkakasan persekitaran -Gambar Strategi: -berpusatkan guru dan pelajar.

Page 6: Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)

Langkah 4 15 minit (09.00-09.15)

3.membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output paparan dan output cetakan

Resolusi dan warna paparan

Resolusi cetakan Mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan Latihan

-Guru memberikan latihan kepada pelajar mengenai peranti input yang diajar -Guru membincangkan secara langsung tentang soalan yang diberikan kepada pelajar.

Teknik : latihan KBKK Menganalisis

Penutup (5 minit) (09.15-09.20)

Merumus kembali pembelajaran yang diajar daripada mula proses pengajaran sehingga tamat.

-Guru merumuskan kembali proses P&P. -Merumuskan semua aktiviti yang telah dijalan. -Guru memberikan kata-kata semangat sebelum sesi kelas ditangguhkan.

KBKK : Merumus

Page 7: Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)

Refleksi :

Dalam topic ini,pelajar dapat mempelajari tentang peranti input dan output yang ada dalam perkakasan grafik berkomputer.selain itu,peljar

dapat mengenali dengan lebih mendalam tentang cirri dan kegunaan yang terdapat dalam produk grafik tersebut.selain itu,pelajar dapat

membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output dan mengamalkan prosedur keselamatan sertan penyenggaraan perkakasan.