rph fasa bulan tahun 5

7
Toolkit LS 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH] Sekolah Sekolah Kebangsaan Kiaramas Tarikh 23 April 2015 Tingkatan/Kelas 6 Inovatif Waktu 11.00 pagi – 12.00 tengah hari Saiz kelas 34 Tempoh (minit) 60 minit Mata Pelajaran Sains Bidang Pembelajaran Bumi, Bulan dan Matahari Topik Fasa-fasa Bulan Tema Menyiasat Bumi dan Alam Semesta Konsep Utama - Rasional - Objektif Pembelajaran Memahami fasa-fasa Bulan Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Memerihalkan fasa-fasa Bulan. Pengetahuan Lepas Murid 1. Murid telah mempelajari tentang ahli-ahli dalam Sistem Suria. 2. Murid mengetahui Bulan adalah satelit semulajadi Bumi. Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir Memerhati, menganalisis, menghubungkait, menjana idea Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Patriotisme 1. Minat dan ingin tahu tentang alam sekitar. 2. Menghargai sumbangan sains dan teknologi 3. Mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh Tuhan. Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (1) Rujukan Internet,buku teks SainsTahun 5, buku rujukan (2) Alat LCD, computer, skrin putih 1

Upload: senyeo-misrahianie-park-osman

Post on 05-Dec-2015

461 views

Category:

Documents


34 download

DESCRIPTION

RPH LESSON STUDY

TRANSCRIPT

Page 1: RPH FASA BULAN TAHUN 5

Toolkit LS 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah Sekolah Kebangsaan Kiaramas Tarikh 23 April 2015Tingkatan/Kelas 6 Inovatif Waktu 11.00 pagi – 12.00 tengah

hariSaiz kelas 34 Tempoh (minit) 60 minitMata Pelajaran Sains Bidang

PembelajaranBumi, Bulan dan Matahari

Topik Fasa-fasa BulanTema Menyiasat Bumi dan Alam SemestaKonsep Utama -Rasional -Objektif Pembelajaran

Memahami fasa-fasa Bulan

Hasil PembelajaranDi akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Memerihalkan fasa-fasa Bulan.Pengetahuan Lepas Murid 1. Murid telah mempelajari tentang ahli-ahli dalam Sistem Suria.

2. Murid mengetahui Bulan adalah satelit semulajadi Bumi.Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir

Memerhati, menganalisis, menghubungkait, menjana idea

Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Patriotisme

1. Minat dan ingin tahu tentang alam sekitar.2. Menghargai sumbangan sains dan teknologi3. Mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh Tuhan.

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

(1) Rujukan Internet,buku teks SainsTahun 5, buku rujukan(2) Alat LCD, computer, skrin putih(3) Bahan Video,kad manila, gam, gunting, warna pastel, kertas lukisan,

pen markerPendekatan Pengajaran

Deduktif

1

Page 2: RPH FASA BULAN TAHUN 5

Toolkit LS 1

Perkembangan Pengajaran

Kandungan / Konsep

Proses Pengajaran dan Pembelajaran

(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Jangkaan Pemikiran Murid

Catatan/Nota

Fasa 1

SET INDUKSI / PENGENALAN(5 minit)

Pengenalan kepada tajuk

1. Murid memerhati video dan mendengar Lagu Bulan yang ditayangkan oleh guru di hadapan.

2. Murid bersama-sama menyanyikan lagu mengikut video.

3. Murid cuba menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.

4. Guru menerangkan tajuk pada hari itu.

Soalan :

Apakah yang murid telah lihat tadi?

Jangkaan jawapan :

1. Bulan2. Bentuk Bulan

berlainan

Bahan Bantu Mengajar:

-Tayangan video

2

Page 3: RPH FASA BULAN TAHUN 5

Toolkit LS 1

Fasa 2

PERKEMBANGAN (Penerokaan)( 15 minit)

1. Setiap murid memerhatikan tayangan video kejadian fasa-fasa Bulan yang dipaparkan oleh guru di hadapan.

2. Murid ditekankan untuk menfokuskan nama-nama fasa bulan.

3. Murid mengambil bahagian dalam soal jawab dengan guru mengenai tayangan video kejadian fasa-fasa bulan yang ditunjukkan.

Soalan :

a) Mengapa Bulan kelihatan dalam pelbagai bentuk?

b) Mengapa pada waktu siang, Bulan tidak kelihatan?

Jangkaan jawapan :

a) Bulan terlindung oleh bayang-bayang Bumi.

atau

Bulan bergerak mengelilingi Bumi.

b) Pada waktu siang cahaya yang dipancarkan oleh matahari ke bumi adalah sangat terang menyebabkan bulan tidak kelihatan.

Bahan Bantu Mengajar:

-Tayangan video

-Komputer

-Skrin putih

Nilai:

Bersyukur dan menghargai kejadian fasa-fasa bulan.

3

Page 4: RPH FASA BULAN TAHUN 5

Toolkit LS 1

Fasa 3

PERKEMBANGAN (Penerangan)( 10 minit)

1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.

2. Murid diminta berbincang tentang proses fasa-fasa Bulan dengan urutan yang betul menggunakan peta pemikiran yang sesuai.

3. Murid menghasilkan peta pemikiran dengan menggunakan kertas lukisan.

4. Murid mempamerkan hasil kerja masing-masing.

Jangkaan jawapan:

a. Peta alir

Bahan Bantu Mengajar:

-Kertas lukisan

Peta i-THINK: Peta Alir

4

Page 5: RPH FASA BULAN TAHUN 5

Toolkit LS 1

Fasa 4

PERKEMBANGAN (Aplikasi / Penelitian)( 25 minit)

1. Murid melihat contoh model yang telah dihasilkan oleh guru.

2. Murid dibimbing oleh guru untuk menghasilkan model fasa-fasa Bulan.

3. Murid menghasilkan projek pembinaan model fasa-fasa Bulan dengan menggunakan bahan-bahan yang disediakan.

4. Murid membentangkan hasil kerja mereka.

Soalan:

1. Mengapa bentuk Bulan kelihatan berbeza dari masa ke semasa?

2. Berikan inferens mengapa Bulan tidak dapat dilihat pada malam hari ke-15 dalam takwim Qamari.

Jangkaan jawapan:

a. Pergerakan Bulan mengelilingi Bumi

b. Hujan lebat/ Dilindungi oleh awan tebal/ Gerhana bulan

Bahan Bantu Mengajar:

-Kad manila

-Kertas lukisan

-Warna pastel

-Gam

-Gunting

-Pen marker

5

Page 6: RPH FASA BULAN TAHUN 5

Toolkit LS 1

Fasa 5

PENUTUPAN (Pentaksiran)(5 minit)

1. Murid berbincang bersama guru tentang peta pemikiran yang dibina dalam fasa 3.

2. Murid membuat penambahbaikan.

3. Murid menyatakan bilangan fasa Bulan.

4. Murid menyatakan nama fasa-fasa Bulan secara lisan.

Soalan:

1. Berapakah bilangan fasa-fasa Bulan?

2. Nyatakan nama setiap fasa Bulan.

Jangkaan jawapan:

a. 8 fasa-fasa bulan

b. Anak bulan, bulan sabit baru, bulan separa baru, bulan hampir purnama baru, bulan purnama, bulan hampir purnama lama, bulan separa lama, bulan sabit lama

Peta i-THINK

6