rph-emosi-remaja

4
RANCANGAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN Matapelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : Tajuk : Kesihatan Diri Masa : Sub-Tajuk : Emosi Remaja Tingkatan : Tunjang : Kesihatan Diri dan Keluarga Bil. Pelajar : Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran dan pengajaran pelajar dapat: 1. Kognitif Memahami konsep emosi dan cara mengawal emosi; Menyatakan perubahan fisiologi dalam tubuh yang menyumbang ke arah perubahan emosi. 2. Afektif Menimbulkan minat dan kesedaran mengenai cara gaya hidup sihat. Pengetahuan sedia ada : Pelajar pernah mengalami masalah emosi dalam kehidupan seharian. Penerapan Nilai : a) Memupuk kesedaran terhadap kesan masalah emosi; b) Memupuk toleransi di dalam mengawal emosi. Alat Bantuan Mengajar : Papan putih dan buku teks. Strategi P&P : Kemahiran mendengar,dan kemahiran pembelajaran. Bahagian (Masa) Bidang/Unit Pembelajaran Butiran Mengajar Hasil Pembelajaran Alat Bantu Mengajar Fasa Persediaan/ Set Induksi (5 minit) i) Guru menyapa pelajar dan memeriksa keberadaan pelajar. i) Guru menyatakan topik untuk dibincangkan. ii) Guru menerangkan tentang emosi. -Pelajar dapat mengetahui tentang emosi. Papan putih dan buku teks. Fasa Pelaksanaan / i) Isu-isu Remaja: - Melepak - Lari dari i) Guru menerangkan kepada pelajar tentang isu-isu ataupun gejal -Pelajar sedar mengenai masalah gejala sosial; Papan putih dan buku teks.

Upload: khuwarizmy-khuzainol

Post on 02-Oct-2015

284 views

Category:

Documents


15 download

DESCRIPTION

rancangan pengajaran harian pjk

TRANSCRIPT

Rancangan Mengajar Pendidikan Jasmani

RANCANGAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN

Matapelajaran

: Pendidikan Kesihatan

Tarikh: Tajuk

: Kesihatan Diri

Masa: Sub-Tajuk

: Emosi Remaja

Tingkatan: Tunjang

: Kesihatan Diri dan KeluargaBil. Pelajar:

Objektif Pembelajaran: Di akhir pembelajaran dan pengajaran pelajar dapat:1. Kognitif Memahami konsep emosi dan cara mengawal emosi; Menyatakan perubahan fisiologi dalam tubuh yang menyumbang ke arah perubahan emosi.2. Afektif Menimbulkan minat dan kesedaran mengenai cara gaya hidup sihat.

Pengetahuan sedia ada: Pelajar pernah mengalami masalah emosi dalam kehidupan seharian.Penerapan Nilai

: a) Memupuk kesedaran terhadap kesan masalah emosi;

b) Memupuk toleransi di dalam mengawal emosi.Alat Bantuan Mengajar: Papan putih dan buku teks.Strategi P&P

: Kemahiran mendengar,dan kemahiran pembelajaran.Bahagian

(Masa)Bidang/Unit PembelajaranButiran MengajarHasil PembelajaranAlat Bantu Mengajar

Fasa Persediaan/

Set Induksi

(5 minit)i) Guru menyapa pelajar dan memeriksa keberadaan pelajar.

i) Guru menyatakan topik untuk dibincangkan.ii) Guru menerangkan tentang emosi.

-Pelajar dapat mengetahui tentang emosi.

Papan putih dan buku teks.

Fasa Pelaksanaan/

Langkah 1

Pengenalan

(5 minit)

i) Isu-isu Remaja:- Melepak

- Lari dari rumah

- Pembuangan anak

- Masalah Disiplin

ii) Faktor Perubahan Emosi Remaja:- Perubahan fizikal- Faktor perubahan sosial- Daya Pemikiran- Persekitaran

i) Guru menerangkan kepada pelajar tentang isu-isu ataupun gejal sosial remaja.ii) Guru menerangkan tentang factor-faktor perubahan emosi remaja.

-Pelajar sedar mengenai masalah gejala sosial;- Pelajar dapat menyatakan factor-faktor yang mempengaruhi perubahan emosi remaja.

Papan putih dan buku teks.

Fasa Pelaksanaan/

Langkah 2

(15 minit)

i) Faedah Memahami Emosi:- memupuk keyakinan diri-meningkatkan penampilan diri

- bekerjasama

- Jati diri

- Meningkatkan daya tahan diri

- Kurangkan stressii) Cara Menangani Masalah Emosi:- Kenal emosi diri- Urus emosi diri

- Motivasi emosi negatif

- Kenal emosi orang lain

- Jalin hubungan positif

3. i) Guru menerangkan kepada pelajar tentang faedah-faedah memahami emosi. ii) Guru menerangkan cara menangani masalah emosi.- Pelajar dapat menyatakan faedah-faedah memahami emosi.- Pelajar dapat menyatakan cara menangani masalah emosi.

Papan putih dan buku teks.

Penilaian

(5 minit)

Soal Jawab:-

a) Faktor perubahan emosi.b) Faedah memahami emosic) Cara menangani masalah emosi.

i) Guru bertanyakan soalan kepada pelajar-pelajar mengenai topik yang telah dipelajari.

- Pelajar dapat mengimbas kembali tentang topik-topik yang telah dibincangkan.- Pelajar dapat lebih memahami apa yang telah dipelajari.

Papan putih, buku latihan dan buku teks.

Penutup(5 minit)Emosi Remaja:- Keadaan emosi yang stabil dan terkawal dapat memastikan kerukunan dan prestasi diri yang mantap.

i) Guru membuat rumusan terhadap proses pembelajaran dan pengajaran yang telah dipelajari.

-Pelajar dapat mengetahui faedah-faedah memahami emosi.-Pelajar sedar betapa pentingnya memelihara kestabilan emosi.

Papan putih dan buku teks.

Penilaian Kendiri:_____________________________________________________________________________________________Aktiviti lanjutan:_____________________________________________________________________________________________Catatan penyelia: _____________________________________________________________________________________________PAGE