rph bm 4s2 hari jumaat

Upload: wanoi-doherty

Post on 04-Apr-2018

256 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 Rph Bm 4s2 Hari Jumaat

    1/4

    Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

    Tarikh : 8 Februari 2013

    Masa : 8.30 pagi hingga 9.30 pagi

    Tahun : 4 Sarjana 2

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Tema : Warisan Negara

    Tajuk : Melawat ke Muzium Negara

    Fokus Utama

    7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan

    tersirat.

    Aras 1 (i) Membuat dan menyatakan andaian tentang sesuatu perkara yang tersirat

    berdasarkan maklumat yang tersurat.

    Fokus Sampingan

    1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat.

    Aras 1 (i) Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan.

    Objektif Pada akhir pembelajaran murid dapat :

    1. Membaca petikan dialog dengan mengikut intonasi dan sebutan yang

    betul.

    2. Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan bacaan.

    3. Menjawab tiga daripada lima soalan mengenai sinonim.

    Sistem Bahasa : Tatabahasa (sinonim).

    Kosa kata (batu bersurat, replika, diteroka).

    Sebutan dan intonasi (dialog).

  • 7/29/2019 Rph Bm 4s2 Hari Jumaat

    2/4

    Pengisian Kokurikulum : Ilmu Sejarah, Kebudayaan.

    Nilai murni Hemah tinggi dan kerajinan.

    KBT Kemahiran berfikir dan kajian masa depan.

    BBM : Komputer riba, slaid, buku teks, kotak misteri.

    Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melawati Muzium Negara.

    Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

    Video lawatan ke

    Muzium Negara.

    1-Guru

    menayangkan video

    lawatan ke Muzium

    Negara kepada

    murid-murid.

    BBM

    -slaid power point

    -komputer riba

    KBT

  • 7/29/2019 Rph Bm 4s2 Hari Jumaat

    3/4

    Set Induksi

    (5 minit)

    2-Guru bersoal

    jawab mengenai

    apa yang mereka

    faham mengenai

    video yang

    ditayangkan.

    -Kemahiran berfikir

    Langkah 1

    (20 minit)

    Lakonan semula

    dialog yang terdapat

    di buku teks

    halaman tujuh puluh

    lima.

    1-Guru

    mengedarkan kotak

    misteri yang

    mengandungi

    watak-watak yang

    akan dilakonkan

    oleh murid.

    2-Berdasarkan kad

    watak, murid

    diarahkan untuk

    melakonkan watak

    yang mereka

    perolehi.3-Guru

    menerangkan

    maksud dialog yang

    dibawa oleh murid-

    murid.

    BBM

    -kotak misteri

    -kad watak

    -slaid

    KBT

    -kinetetik

    Teknik

    -lakonan

    Langkah 2

    (20 minit)

    Soalan pemahaman

    berdasarkan teks

    dialog.

    1-Guru

    mengedarkan

    lembaran kerja

    soalan pemahaman

    berdasarkan teks

    dialog.

    BBM

    -lembaran kerja

    Teknik

    -latihan

  • 7/29/2019 Rph Bm 4s2 Hari Jumaat

    4/4

    2-Murid diarahkan

    menjawab soalan

    secara lisan dan

    bertulis.

    Langkah 3

    (10 minit)

    Sinonim 1-Guru

    menerangkan

    mengenai sinonim.

    2-Guru

    bersoaljawab

    mengenai contoh-

    contoh sinonim.

    3-Murid diarahkan

    membuat teks

    silang kata sinonim

    dan berbincang

    bersama-sama.

    BBM

    -slaid power point

    -lembaran kerja

    Teknik

    -permainan bahasa

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan isi

    pelajaran

    Kognitif- guru

    merumuskan isi

    pelajaran danmenerapkan nilai

    murni.

    Nilai

    -Hemah tinggi