rph adab thn 6 model assure

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODEL ASSURE Analisa (Analysis) Bilangan pelajar : 25 orang Tahun : 6 Jaya Umur : 12 tahun Kesihatan pelajar : semua sihat Penyataan Objektif (State objective) Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : 1) Murid dapat menyatakan adab terhadap tempat dan harta benda awam. 2) Murid dapat menjelaskan kebaikan beradab terhadap tempat dan harta benda awam. 3) Murid dapat menerangkan peri laku positif dan negatif ketika menggunakan tempat dan harta benda awam. Pemilihan Kaedah dan Bahan Media (Select Method / Media), BBM : Buku teks, video, muzik, slaid (power point), komputer riba dan LCD. KAEDAH PENGAJARAN : Kemahiran Berfikir, Konstruktivisme, dan ICT. Kemahiran berfikir : 1) Banding beza : Mengkelaskan antara kebaikan dengan akibat . 2) Menjana idea : Menyenaraikan hikmah beradab terhadap harta dan tempat awam. Penggunaan (Utilize), Rujuk RPH pada set induksi, langkah 2, dan langkah 3. Penyertaan pelajar (Required Participation), Rujuk RPH - secara keseluruhannya melibatkan penyertaan pelajar..

Upload: norshaidi-dbonsai

Post on 12-Aug-2015

513 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

P n P

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Adab Thn 6 Model Assure

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODEL ASSURE

Analisa (Analysis)

Bilangan pelajar : 25 orang

Tahun : 6 Jaya

Umur : 12 tahun

Kesihatan pelajar : semua sihat

Penyataan Objektif (State objective)

Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1) Murid dapat menyatakan adab terhadap tempat dan harta benda awam.

2) Murid dapat menjelaskan kebaikan beradab terhadap tempat dan harta benda

awam.

3) Murid dapat menerangkan peri laku positif dan negatif ketika menggunakan

tempat dan harta benda awam.

Pemilihan Kaedah dan Bahan Media (Select Method / Media),

BBM : Buku teks, video, muzik, slaid (power point), komputer riba dan LCD.

KAEDAH PENGAJARAN : Kemahiran Berfikir, Konstruktivisme, dan ICT.

Kemahiran berfikir :

1) Banding beza : Mengkelaskan antara kebaikan dengan akibat .

2) Menjana idea : Menyenaraikan hikmah beradab terhadap harta dan tempat awam.

Penggunaan (Utilize),

Rujuk RPH pada set induksi, langkah 2, dan langkah 3.

Penyertaan pelajar (Required Participation),

Rujuk RPH - secara keseluruhannya melibatkan penyertaan pelajar..

Penilaian (Evaluation)

Rujuk RPH langkah 2, langkah 3 dan penutup.

Page 2: Rph Adab Thn 6 Model Assure

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM KBSR

Nama Guru : Norshaidi bin Mohd Nor

Mata pelajaran : Pendidikan Islam

Kelas : 6 Jaya

Tarikh : 12 Feb 2013

Masa : 10.15pg – 11.15pg

Bilangan murid : 25 orang

Bidang : Adab

Tajuk : Adab terhadap harta dan tempat awam

Pengetahuan sedia ada :

1) Semua murid pernah belajar pelajaran adab di tahun 5.

2) Semua murid menggunakan tempat dan harta benda awam dalam kehidupan

seharian.

Hasil pembelajaran :

1) Murid dapat menyenaraikan adab terhadap tempat dan harta benda awam.

2) Murid dapat menjelaskan kebaikan beradab terhadap tempat dan harta benda

awam.

3) Murid dapat membezakan peri laku positif dan negatif ketika menggunakan

tempat dan harta benda awam.

Kemahiran berfikir :

1) Banding beza : Mengkelaskan contoh tempat dan harta benda awam.

2) Menjana idea : Menyenaraikan akibat tidak beradab terhadap tempat dan harta

benda awam.

Penerapan nilai : Bekerjasama, yakin dan berani.

Alat bantu mengajar :

1) Komputer riba

Page 3: Rph Adab Thn 6 Model Assure

2) LCD

3) Slaid/power point

4) Potongan gambar/puzzle

5) Video

6) Muzik

Strategi pengajaran dan pembelajaran :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama : Norshaidi bin Mohd Nor

Sekolah : Sekolah Kebangsaan St. Anne’s Convent,Kulim

Tahun : 6 Jaya

Tarikh : 12 Feb 2013

Masa : 10.15 – 11.15 pagi

Bilangan pelajar : 25 orang

Bidang : Adab dan Akhlak Islamiyyah

Tajuk : Adab Terhadap Tempat Dan Harta Benda Awam

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mempelajari kepentingan menjaga harta benda awam di dalam pelajaran Kemahiran Hidup.

Penerapan nilai : Khusyu’, taat, berani, rajin dan sayang harta dan tempat awam

Gabung jalin : Tauhid, Jawi, Sirah

Penyerapan Ilmu : Bahasa Arab, Bahasa Melayu, Sains, Sivik

Alat bantu mengajar : LCD, Komputer,Gambar

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:-

1) Menyebut 2 hikmah menjaga harta benda dan tempat awam2) Menyebut 2 akibat tidak menjaga harta benda dan tempat awam3) Membaca dalil nakli supaya menjaga harta benda awam

Kemahiran berfikir : Menjana idea dan banding beza

Page 4: Rph Adab Thn 6 Model Assure

Langkah/

MasaIsi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Langkah 1

(2 minit)

Doa:

ح�م�ن� الر� الله� � م �س� ب

� �م ي ح� الر�

�ا �ن �ي ع�ل �ح� اف�ت �ه�م� �لل ا

�ا �ين ع�ل ر� �ش� و�ان �ك� �م�ت ح�ك

�ا ي �ك� ح�م�ت ر� �ن� ائ خ�ز� م�ن�

�ن� اح�م�ي الر� ح�م� ر�� أ

Guru meminta murid

membaca doa

beramai-ramai dengan

dipimpin oleh seorang

murid yang telah

ditugaskan.

Nilai:

Khusyu’

Set induksi

(5 minit)

Lokasi: Longkang

di luar kelas yang

dipenuhi dengan

sampah-sarap.

-Guru membawa murid

keluar untuk melihat

keadaan longkang di

luar kelas.

-Guru meminta murid

mengutip sampah-

sarap yang terdapat di

dalam longkang

tersebut.

-Guru bertanya kepada

murid mengenai aktiviti

yang dilakukan tadi.

-Murid-murid

menjawab dengan

pelbagai jawapan.

-Guru memuji semua

murid yang berani

memberi jawapan.

-Guru mengaitkan

aktiviti tadi dengan

tajuk pada hari ini.

Nilai:

Taat, menjaga

harta benda dan

tempat awam,

berani, rajin

Langkah 1 (Adab terhadap -Guru membahagikan Nilai:

Page 5: Rph Adab Thn 6 Model Assure

(13 minit)

tempat dan harta

benda awam)

-Hikmah beradab

ketika

menggunakan

tempat dan harta

benda awam.

1) Selesa dan

selamat untuk

digunakan.

2) Manfaat

berpanjangan.

3) menjimatkan

perbelanjaan.

4) Melatih diri

berdisiplin.

5) Dipuji dan

dicontohi oleh

masyarakat.

murid kepada 4

kumpulan.

-Setiap kumpulan

dikehendaki member 2

hikmah menjaga harta

benda awam.

Setiap kumpulan akan

membaca hasil

perbincangan mereka

kepada kelas.

Kerjasama, berani.

Kaedah:

Perbincangan

Langkah 2

(18 minit)

Gambar: - Guru menunjukkan

gambar akibat tidak

menjaga harta benda

awam

- guru bersoal jawab

dengan murid apakah

akibat jika tidak

menjaga harta benda

dan tempat awam.

- murid-murid

berbincang di dalam

kumpulan akibat-akibat

tidak menjaga harta

benda dan tempat

Nilai:

Berani, rajin,

kerjasama, sayang

alam sekitar.

A.B.M:

LCD, Komputer

Kaedah:

Sumbangsaran

Kemahiran berfikir:

Menjana idea

Page 6: Rph Adab Thn 6 Model Assure

Akibat tidak

menjaga tempat

dan harta benda

awam:

1)Menyusahkan

orang lain

2)Menjatuhkan

maruah diri dan

masyarakat

3)Berlakunya

pembaziran

awam.

Langkah 3

(17 minit)

Dalil Naqli:

77. " dan janganlah

Engkau melakukan

kerosakan di muka

bumi;

Sesungguhnya

Allah tidak suka

kepada orang-

orang Yang berbuat

kerosakan ".

- Guru menunjukkan

dalil naqli mengenai

menjaga harta benda

dan tempat awam.

- guru meminta murid-

murid membaca ayat

tersebut secara kelas.

- guru meminta

seorang murid

membaca ayat

tersebut beserta

dengan

terjemahannya.

-guru menjelaskan

hukum menjaga harta

benda awam

Nilai:

Khusyuk, Taat

A.B.M:

LCD, Komputer

Kaedah: Talaqqi

Page 7: Rph Adab Thn 6 Model Assure

berdasarkan dalil

tersebut.

Penutup

(5 minit)

- Nasihat

- Rumusan

- Kerja Rumah: cari

gambar-gambar

akibat tidak

menjaga harta

benda dan tempat

awam.

- Guru memberi

nasihat kepada murid-

murid agar sentiasa

menjaga harta benda

dan tempat awam.

- Guru merumuskan isi

pelajaran pada hari ini.

- Guru memberi kerja

rumah kepada murid-

murid.

Nilai:

sayang alam

sekitar, rajin.